Debiutancka płyta nabiera kształtów. Nowy singiel Odet

Debiutantką nie jest - od lat tworzy, koncertuje i uczy na Akademii Muzycznej, ale do wydania debiutanckiej płyty dopiero się przygotowuje. Odet rozwija swój solowy projekt i w właśnie prezentuje najnowszy singiel “Haj”.
08.03.2026
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dąbrowska Odet
Aleksandra Dąbrowska prezentuje singiel z nadchodzącej debiutanckiej płyty
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Aleksandra Dąbrowska, czyli Odet, to pianistka, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.  Od początku swojej artystycznej drogi zręcznie balansuje pomiędzy dwoma pozornie odległymi muzycznymi biegunami: klasyką i ambitnym popem, liryczną delikatnością i nierzadko zaskakującą zadziorną elektroniką. Pracuje nad pełnowymiarowym albumem, choć debiutantką nie jest. 

Gdański twórca zrobił furorę. Podarował wyjątkowy prezent światowym gwiazdom

Fakt, że stała się wokalistką też nie był oczywistością. Ola Dąbrowska jest bowiem wykształconą i cenioną pianistką. Początkowo pochłonęła ją właśnie klasyka - stąd studia na gdańskiej Akademii Muzycznej. I chociaż odnosiła na tym polu sukcesy, zdobywając nagrody i grając na europejskich scenach, czuła, że ramy klasyki są dla niej zbyt ciasne. 

Eklektyczna? Mało powiedziane

Pierwsze próby, a raczej pierwsze kroki w tworzeniu autorskiej rozrywkowej muzyki, stawiała już przed dekadą. Zaczęło się lirycznie i akustycznie, piosenkami takimi jak “Pies”, “Plastic Chase” czy “How could you”. I chociaż wrażliwa odsłona Odet (początkowo Odet Dąbrowskiej) ujęła słuchaczy, to artystka znów zaczęła się wymykać gatunkowym ramom i badać, gdzie sięgają jej muzyczne granice. Te, jak się okazało przesuwa z wyjątkowym wdziękiem, czego najlepszym przykładem są elektroniczne i energetyczne utwory, jak “Mata Hari” czy “Blame you”. 

“Sąd Ostateczny” w nowej odsłonie. Zyska należną mu przestrzeń i oprawę

Oprócz własnych utworów, na koncie ma także piosenki stworzone w projekcie Ars Latrans Orchestra. Dorobek już robił wrażenie, ale decyzja wokalistki o wydaniu solowego albumu dojrzewała długo. Teraz puszcza oko do słuchaczy i tego, co stworzyła do tej pory, a zarazem otwiera się na nowe. 

Płyta w drodze

Nie kryje też, że do zrealizowania fonograficznego debiutu i rozwinięcia solowego projektu “popchnął” ją m.in. festiwal Dawida Podsiadło ZORZA i wygrany w jego ramach konkurs FENOMEN, który przyniósł singiel “Berek” -  intrygującą zapowiedź pełnowymiarowej debiutanckiej płyty. Nadchodzący krążek stopniowo nabiera kształtów. Odet udostępniła właśnie kolejny promujący go singiel - znów, znajdujący się pozornie stylistycznie z dala od poprzedniego. 

“Haj”, bo o tej piosence mowa, to kompozycja łącząca elementy nowoczesnego popu i miejskiego brzmienia. Singiel opowiada o stanie chwilowego uniesienia — intensywnym i pociągającym, ale zarazem krótkotrwałym, który może prowadzić do ryzykownych decyzji. ODET porusza temat zatracenia się w emocjach i impulsach, nie ograniczając go wyłącznie do kontekstu romantycznej relacji.Czy to właśnie ten tytułowy “Haj”? Artystka pozostawia słuchaczom przestrzeń do własnej interpretacji. Rozmowy z Odet o jej artystycznej ścieżce w programie "Wszystkie dźwięki Gdańska" możecie posłuchać poniżej.  

WSZYSTKIE DŹWIĘKI GDAŃSKA: ODET

 

TV

Nasz mózg jest jak kosmos