• Start
  • Wiadomości
  • Debaty, warsztaty, kino, biblioteka, animacje i odpoczynek. Strefa społeczna dla każdego

Debaty, warsztaty, kino, biblioteka, animacje i odpoczynek. Strefa społeczna dla każdego!

13 hal tematycznych, 200 organizacji pozarządowych, a w nich ciekawe wydarzenia, debaty, warsztaty i animacje. Tak wyglądać będzie strefa społeczna w dniach 1-4 czerwca w Gdańsku podczas Święta Wolności i Solidarności, czyli obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca.
29.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kino, 13 hal tematycznych, 200 organizacji pozarządowych, a w nich ciekawe wydarzenia, debaty, warsztaty i animacje. Tak w wielkim skrócie wyglądać będzie strefa społeczna podczas obchodów rocznicy 4 czerwca.
Kino, 13 hal tematycznych, 200 organizacji pozarządowych, a w nich ciekawe wydarzenia, debaty, warsztaty i animacje. Tak w wielkim skrócie wyglądać będzie strefa społeczna podczas obchodów rocznicy 4 czerwca.
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Strefa społeczna i jej działacze to według organizatorów nieodłączny element świętowania obchodów Święta Wolności i Solidarności. Celem strefy jest pokazanie, jak zmienia się Polska dzięki aktywności organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

- Jednym z efektów wolności, którą będziemy świętować na początku czerwca, jest fakt, że organizacje i ruchy społeczne odegrały rolę w zmianie systemu, ale także po 89 roku mogły wreszcie swobodnie i otwarcie brać udział w życiu społecznym i działać. Stały się tym samym równoprawnym podmiotem w przestrzeni publicznej. Stąd zrodził się pomysł na organizację strefy społecznej Święta Wolności i Solidarności - mówi Agnieszka Buczyńska, prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Organizacje społeczne, pozarządowe, nieformalne, które działają w całej Polsce są największym wymiarem obywatelskości. Dlatego nie może nas zabraknąć.


4 dni i 13 hal

Strefa społeczna Święta Wolności i Solidarności zlokalizowana zostanie w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności i działać będzie w dniach 1-4 czerwca, w godzinach 10.00-18.00. Stworzy ją 13 hal - namiotów o następującej tematyce: demokracja, kultura, integracja, ruchy miejskie, prawa człowieka, równość, Solidarność codziennie, lokalność, rozwój społeczny, wsparcie społeczne, zrównoważony rozwój, biblioteko-księgarnia. Tu będzie można zakupić także publikacje organizacji pozarządowych, wypożyczyć książkę lub audiobooka. 

Jeden z namiotów będzie halą debat. Odbędą się w niej największe panele dyskusyjne podczas obchodów rocznicy 4 czerwca. A posłuchać będzie można m.in. Leszka Balcerowicza, ks. Adama Bonieckiego, Agnieszkę Holland, Szymona Hołownię, Tomasza Sekielskiego, Lecha Wałęsę, Karolinę Wigurę czy Kubę Wojewódzkiego.

W pobliżu strefy społecznej rozlokowane będzie kino plenerowe.  Zobaczyć będzie można m.in. ,,Trzy kolory. Czerwony” Krzysztofa Kieślowskiego, czy „Idę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.


Z Polski, z Pomorza

Warto dodać, że udział każdej organizacji w strefie społecznej został dofinansowany. Dla organizacji z Polski kwotą 3 tys. zł, a z Gdańska kwotą 1 tys. zł. Warsztaty, animacje dla dzieci, debaty, czy zaaranżowana przestrzeń odpoczynku będą czekać na wszystkich, którzy w tych dniach odwiedzą gród nad Motławą. Organizatorzy przygotowali także ciekawą narrację dotycząca roli organizacji społecznych w Polsce. Będzie można m.in. dowiedzieć się, ile  ich jest i jaką rolę odegrały przez ostatnie 30 lat.

W strefie społecznej będą organizacje z Pomorza i całej Polski, a wśród nich m.in. Fundacja Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wydawnictwo ZNAK, Front Europejski, Fundacja Instytut Spraw Publicznych, Kultura Liberalna, Fundacja Liberte, Klub Inteligencji Katolickiej, Fundacja Więzi, organizacje prowadzące Domy Sąsiedzkie w Gdańsku, Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Oparcia `Społecznego Aleksandry Fosa i wiele innych.

Organizatorom zależało, żeby każda organizacja czuła się zaproszona, by w ten sposób reprezentatywność sektora społecznego była różnorodna.


Szczegółowy program dostępny jest na stronach gdansk.pl/2019gdansk oraz www.2019gdansk.pl.

 

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta