
Forum gospodarcze w ramach 44. Zjazdu Hanzy rozpoczęła debata pt. "Innowacyjna Gospodarka w Gdańsku"
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Związek Hanzy otwarty na Europę
Piotr Kryszewski przypomniał w swoim wystąpieniu, że miasto Gdańsk aktywnie uczestniczy w Zjazdach Nowej Hanzy od 1995 roku.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
- W 1997 roku byliśmy organizatorem Zjazdu w trakcie obchodów 1000-lecia grodu nad Motławą. Głównym tematem poruszanym podczas tamtejszego Zjazdu były sprawy gospodarcze. Przyświecało nam wtedy motto: „Hanza inwestuje w Hanzę”. Została wówczas podpisana „Deklaracja Gdańska”, która podkreślała, że gospodarka jest w dalszym ciągu motorem napędowym Związku Hanzy - mówił zastępca prezydenta Gdańska.
Czytaj także: "Więź ważniejsza niż kiedykolwiek" - Parada Miast obwieściła otwarcie Zjazdu Hanzy
Piotr Kryszewski zaznaczył, że Związek Hanzy jest organizacją o aspiracjach, ale też możliwościach na skalę europejską. - Świadomi tego potencjału musimy myśleć i poruszać się w ponadregionalnej perspektywie - stwierdził.
Czy Hanza powiększy się o ukraińskie miasta?
- Nie możemy być obojętnymi na zjawiska zachodzące na scenie międzynarodowej. Prowadzimy rozmowy z miastami ukraińskimi, które były aktywne na starych szlakach Hanzy. Perspektywa przyjęcia ich do naszej rodziny hanzeatyckiej jest realna. Takie członkostwo mogłoby pomóc we wspólnych działaniach na rzecz wsparcia Ukrainy w Unii Europejskiej oraz pomóc w procesie odbudowy tego państwa - powiedział zastępca prezydenta Gdańska.

- Związek Hanzy jest organizacją o aspiracjach, ale też możliwościach na skalę europejską - mówił Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Dodał, że obrady odbywają się w nowoczesnym Centrum Wystawienniczo- Kongresowym AmberExpo, które jest widocznym znakiem zmian, jakie zaszły w Gdańsku po upadku systemu komunistycznego.
Czytaj także: Zjazd Hanzy w Gdańsku - do niedzieli. SPRAWDŹ co się będzie działo każdego dnia
- W realizacji naszego snu o wolnej, prawdziwie demokratycznej i nowoczesnej Polsce mogliśmy liczyć na wsparcie naszych europejskich partnerów. Przed europejską gospodarką pojawia się nowe wyzwanie. Wyzwanie solidarnego wsparcia zniwelowania dramatycznych skutków wywołanej przez Rosję wojny. Przed Ukraińcami trud odbudowy, infrastruktury, tkanki społecznej ale też ukraińskiej ekonomii. Powinniśmy w tym procesie solidarnie uczestniczyć - nadmienił Piotr Kryszewski.

Jedną z lokomotyw gdańskiej, ale i krajowej, gospodarki jest Port Gdańsk ze znakomicie prosperującym terminalem kontenerowym Baltic Hub. Niedawno rozpoczęła się budowa trzeciego nabrzeża, co w najbliższych latach znacząco zwiększy możliwości przeładunkowe
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Debata o innowacyjnej gospodarce
Forum gospodarcze w ramach 44. Zjazdu Hanzy zainaugurowała debata pt. "Innowacyjna gospodarka w Gdańsku".
Jej uczestnikami byli:
- Alan Aleksandrowicz - wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (moderator)
- Robert Chryc-Gawrychowski - prezes Northvolt Polska
- dr hab. inż. Mariusz Deja - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej
- Jowita Kacik - Kierownik Komunikacji w Polpharma Biologics
- Adam Żołnowski - wiceprezes Baltic Hub

Debata o innowacyjnej gospodarce w Gdańsku. Od lewej: Robert Chryc-Gawrychowski - Northvolt Polska, dr hab. inż. Mariusz Deja - Politechnika Gdańska, Adam Żołnowski - Baltic Hub, Jowita Kacik - Polpharma Biologics, Alan Aleksandrowicz - Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
fot. Piotr Wittman/ gdańsk.pl
Nowoczesne leki, kontenerowce i baterie
Jowita Kacik z Polpharma Biologics, którego jedno z biur mieści się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, mówiła m.in. o produkcji przez tę spółkę leków biologicznych.
Poinformowała, że w ubiegłym roku Agencja Żywności i Leków FDA – amerykańska instytucja rządowa - zarejestrowała lek na stwardnienie rozsiane wyprodukowany przez Polpharma Biologics. Jowita Kacik, że prace nad tym preparatem zajęły firmie ok. 13 lat.
Czytaj także: Dr Marcin Grulkowski o Hanzie wie wszystko. Historię Gdańska odczytuje z ksiąg kupieckich z XVII wieku
Adam Żołnowski z Baltic Hub, dziś największego terminala głębokowodnego na Bałtyku, mówił m.in. o codziennym funkcjonowaniu firmy i jej planach.
- Przeładowujemy największe kontenerowce pływające dziś po morzach i oceanach. To statki, które mają niemal 400 metrów długości i 60 metrów szerokości. Wpływają do Gdańska na zanurzeniu ok. 14 metrów. Podczas jednej podróży przewożą ponad 20 tysięcy kontenerów 20-stopowych. Zawijają one do Gdańska trzy razy w tygodniu - wyjaśnił wiceprezes Baltic Hub.

Podczas dyskusji nie zabrakło pytań z sali
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Dodał, że w budowanym obecnie terminalu głębokowodnym T3, który zwiększy potencjał przeładunkowy Baltic Hub, zastosowanych będzie 20 całkowicie automatycznych suwnic.
Czytaj także: Nowy terminal w Baltic Hub już z kamieniem węgielnym. Zacznie pracę w 2025. FOTO i WIDEO
Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Polska, wyjaśnił, że jego firma buduje najbardziej “zielone” ogniwa i systemy bateryjne na świecie.
- W 2030 r. celujemy emisyjność na poziomie 10 kilogramów ekwiwalentu dwutlenku węgla. Podczas gdy ślad węglowy chiński w 2022 r. w produkcji baterii wynosił 148 kg ekwiwalentu dwutlenku węgla. W Northvolt w tym samym roku mieliśmy wskaźnik 37 kg - wytłumaczył.
Czytaj także: Northvolt poszerza działalność w Gdańsku: o centrum badawczo - rozwojowe i biznesowe

Wśród pereł gdańskiej gospodarki jest zaawansowana technologicznie fabryka akumulatorów Northvolt, która na mapie miasta sąsiaduje z Baltic Hub. Ogniwa produkowane są w Szwecji, następnie transportowane drogą morską do Gdańska, gdzie buduje się z nich akumulatory m.in. do urządzeń i maszyn budowlanych
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl
W ramach forum gospodarczego 44. Zjazdu Hanzy w sali Międzynarodowych Targów Gdańskich SA odbyły się jeszcze trzy panele dyskusyjne:
- “Nowoczesne Technologie w Gdańsku”
- “Zielona Transformacja Energetyczna”
- “Nie tylko astronauci – branża kosmiczna szansą dla rozwoju Pomorza”
Wśród ekspertów byli przedstawiciele takich firm i jednostek jak: Inkubator Starter, Interizon, Boeing, Baltic Towers, Ad Astra, POLSA i BlueDot Solutions.
Organizatorem forum gospodarczego była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).