• Start
  • Wiadomości
  • Dawna “budowlanka” na Przymorzu, dziś Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, kończy 50 lat

Dawna “budowlanka” na Przymorzu, dziś Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, kończy 50 lat

Ta szkoła jest wyjątkowa z kilku powodów. W jej budowie uczestniczyli sami uczniowie. Po ponad 20 latach całkowicie zmieniła profil nauczania. W swojej historii miała dwóch patronów. Od kilku lat ma najlepszy nabór wśród klas odzieżowych w Polsce. Wprowadziła też na rynek nowy zawód: technik stylista. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku (ZSKW) na Przymorzu obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia. Zobacz galerię zdjęć z jubileuszowej uroczystości w szkole.
28.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Patronką Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku jest Xymena Zaniewska
Patronką Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku jest Xymena Zaniewska, związana przez wiele lat z TVP jako scenografka
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jakich zawodów uczy szkoła-jubilatka?

Zespół Szkół Kreowania Wizerunku przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 35 (dawniej ul. Dąbrowszczaków - przyp. red.) tworzą: Technikum i Branżowa Szkoła I stopnia nr 9 im. Xymeny Zaniewskiej oraz funkcjonująca od roku szkolnego 2021/2022 Branżowa Szkoła II stopnia nr 9. Przy ZSKW działa też 200-osobowy internat, z którego korzystają również uczniowie innych placówek szkolnych.

To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia

ZSKW kształci w zawodach usługowych tj. fryzjer, fotograf, krawiec, technik usług fryzjerskich, technik przemysłu mody oraz technik stylista. W szkole jest ogółem 29 klas, do których uczęszcza 730 uczniów. ZSKW zatrudnia 116 osób, w tym 77 nauczycieli.

Uroczystość poświęcona 50. rocznicy powstania szkoły odbyła się w piątek, 28 października.

Kilka kartek ze szkolnej kroniki

50 lat temu szkoła na Przymorzu zaczęła swoją działalność jednak jako Zasadnicza Szkoła Budowlana (ZSB). Decyzja o jej powstaniu zapadła 2 czerwca 1972 r. Pierwszy dzwonek uczniowie nowej szkoły usłyszeli 1 września tego samego roku, ale jeszcze w gościnnych murach Państwowej Szkoły Budowlanej w Gdańsku-Wrzeszczu.

Budowa szkoły przy ul. Dąbrowszczaków zaczęła się w grudniu 1972 r., obiekt został oddany do użytku w listopadzie 1973 r.
Budowa szkoły przy ul. Dąbrowszczaków zaczęła się w grudniu 1972 r., obiekt został oddany do użytku w listopadzie 1973 r.
mat. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Budowa budynku szkoły przy ul. Dąbrowszczaków 35 ruszyła w połowie grudnia 1972 r. I sama młodzież wraz z nauczycielami brała udział w pracach oraz robotach wykończeniowych szkoły i internatu. Pierwszy dzwonek wybrzmiał 1 września 1973 r. jeszcze w internacie. Ukończony budynek szkoły został zaś udostępniony uczniom i nauczycielom dwa miesiące później, na początku listopada. W latach 1973-1975 powstała natomiast sala sportowa i basen.

Nowy rozdział w historii szkoły zaczyna się na początku lat 90. ub. wieku. Powołana zostaje wtedy Zasadnicza Szkoła Odzieżowa, która wprowadzi zupełnie nową specjalizację zawodową, a za nią pójdą następne, które definitywnie zamkną okres “budowlany” w dziejach szkoły.

Jaki nowy zawód zrodził się w szkole?

- W 2017 r. nasza społeczność stwierdziła, że chcemy zmiany nazwy szkoły i tak powstał Zespół Szkół Kreowania Wizerunku. Jest ona najbardziej związana z naszymi zawodami. Tym bardziej, że rok wcześniej zaczęliśmy realizację eksperymentu pedagogicznego - technik stylista - mówi dr Iwona Wirkus-Romanowska, dyrektor ZSKW.

Czy za pomoc w budowie szkoły uczniowie mogli potem liczyć na lepsze stopnie?
Czy za pomoc w budowie szkoły uczniowie mogli potem liczyć na lepsze stopnie?
mat. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Inicjatywa nauczycieli z gdańskiej szkoły zakończyła się sukcesem.

- Na nasz wniosek we współpracy z Pracodawcami Pomorza technik stylista został wpisany w ubiegłym roku jako nowy zawód przez ministerstwo pracy i polityki społecznej - dodaje Iwona Wirkus-Romanowska.

Technik stylista przez pierwsze trzy lata projektuje ubrania i uczy się szyć. Kolejne dwa lata poznaje sposoby wprowadzenia produktu do sprzedaży tj. kształci się w zakresie przygotowania pokazu mody. Zgłębia tajniki szeroko pojętego marketingu i przedsiębiorczości. Dodatkowo, nabywa też umiejętności fryzjerskich i makijażowych. 

Lider w rekrutacji szkół odzieżowych w kraju

Wprowadzenie nowego zawodu to nie jedyne osiągnięcie Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku.

Od 17 lat szkoła jest organizatorem prestiżowych Ogólnopolskich Konkursów o „Bursztynowy Grzebień”, „Bursztynową Pomadkę” oraz „Bursztynową Igłę”. Co roku bierze w nich udział udział około 100 uczniów z około 20 szkół z całej Polski oraz ze szkół współpracujących z Białorusi.

Jeszcze tylko prac wykończeniowych i szkoła będzie gotowa do przyjęcia uczniów i nauczycieli
Jeszcze tylko kilka prac wykończeniowych i szkoła będzie gotowa do przyjęcia uczniów i nauczycieli
mat. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

- Od wielu lat mamy najlepszy nabór w Polsce wśród szkół odzieżowych. O miejsce w 32-osobowej klasie ubiega się u nas średnio ok. 90 osób. Szczycimy się tym, bo generalnie zawody krawieckie uchodzą za specjalizacje niszowe - podkreśla dyrektor ZSKW.

Ranking obejmujący kilkadziesiąt szkół odzieżowych w kraju przeprowadza Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan w Łodzi.

- Oferujemy też uczniom dodatkowe kompetencje. Dla przykładu, technik przemysłu mody, oprócz projektowania, ma też możliwość poznania technik makijażu, stylizacji twarzy i sylwetki. W naszej szkole można też nauczyć się projektowania biżuterii czy naszywania ozdób na odzież - nadmienia Iwona Wirkus-Romanowska.

Indywidualne sukcesy uczniów

Nie ma też wątpliwości, że szkoła ma charakter innowacyjny.

- To jest nietypowa placówka, bo kształcimy nie odtwórców i wytwórców, ale ludzi kreatywnych, którzy myślą dodatkowo, co chcą robić w życiu i jak zamierzają do tego dojść. Mamy chociażby absolwentów, którzy pracują w salonach fryzjerskich w Warszawie, gdzie klientami są znane osoby życia publicznego - zaznacza Iwona Wirkus-Romanowska.

W szkole na Przymorzu zawsze starano się, aby uczniowie mieli też wolny czas na rozrywkę
W szkole na Przymorzu zawsze starano się, aby uczniowie mieli też wolny czas na rozrywkę
mat. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Wielu absolwentów ZSKW znajduje również pracę w gdańskim koncernie odzieżowym LPP.

Młodzież z gdańskiej szkoły radzi też sobie dobrze w międzynarodowych konkursach. Robert Stachowski, wyłoniony w ramach krajowej rywalizacji, reprezentował Polskę w sektorze „Kreatywna sztuka i moda” podczas EuroSkills Budapeszt 2018. W tej samej kategorii podczas EuroSkills Belgium 2019 szkołę reprezentował uczeń i nauczyciel. Michał Zieliński wygrał natomiast w 2015 r. drugą edycję programu TVN “Project Runway”.

Marzenia na przyszłość

Cele i plany szkoły na najbliższe lata Iwona Wirkus-Romanowska wiąże głównie z rozwojem współpracy i kontaktów międzynarodowych w ramach programu Erasmus+. Na liście krajów, w których młodzież od 2018 r. odbywa staże, są Irlandia, Hiszpania, Portugalia i Szkocja, a w planach jest Szwecja.

Kadra nauczycielska szkoły w latach 70. ub. wieku
Kadra nauczycielska szkoły w latach 70. ub. wieku
mat. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Zespół Szkół Kreowania Wizerunku nawiązał też ostatnio relacje z jedną ze szkół w Bremie. W marcu 2023 r. do Niemiec wyjedzie 20-osobowa grupa uczniów, gdzie odbędzie praktyki m.in. w teatrze.

- Marzy nam się też nowe boisko sportowe, które mam nadzieję, że powstanie za dwa lata - dodaje dyrektor ZSKW.

A co mówią uczniowie?

- Mi podoba się w szkole wszystko. Przedmioty zawodowe są na wysokim poziomie, ale też poziom przedmiotów ogólnokształcących jest równie dobry. Świetnie wyposażone są pracownie. Jest też szeroki wybór zajęć pozaszkolnych np. zajęcia sportowe. Można rozwijać różne pasje związane z naszymi profilami - opowiada Roma Stankiewicz z III i (klasa technik przemysłu mody), która chce w przyszłości projektować ubrania.

Nadanie szkole imienia prof. Romualda Adama Cebertowicza odbyło się w 1986 r.
Nadanie szkole imienia prof. Romualda Adama Cebertowicza odbyło się w 1986 r.
mat. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Jej koleżanka Beata Bugaj z III g (klasa technik fryzjer) podkreśla natomiast dobrą atmosferę w szkole. - Czuję się tu bardzo swobodnie i bezpiecznie. Nikt nie ocenia tego, jak wyglądam, jak się ubieram. A od dziecka byłam trochę inna nie wszyscy. Szkoła pod tym względem jest bardzo tolerancyjna - dodaje.

Jakich patronów miała szkoła?

Szkoła na Przymorzu miała dwóch patronów. Przez wiele lat był nim Romuald Adam Cebertowicz (1897-1981), profesor Politechniki Gdańskiej. Był specjalistą z zakresu hydrauliki, hydrodynamiki gruntów i budownictwa wodnego.

Od pięciu lat nowym patronem szkoły jest Xymena Zaniewska (1927-2016), projektantka mody, scenografka i architekt.

Uroczystość nadania imienia szkole wiąże się z przekazaniem sztandaru
Uroczystość nadania imienia szkole wiąże się z przekazaniem sztandaru
fot. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Urodziła się w Poznaniu, a w czasie II wojny światowej wraz z rodziną została przesiedlona do Częstochowy. W 1952 r. ukończyła architekturę na Politechnice Warszawskiej. Pracowała w „Miastoprojekcie”, w którym projektowała Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (MDM) – sztandarową inwestycję stolicy lat 50. XX wieku.

Następnie zdecydowała się na studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które ukończyła w 1956 roku.

Szkoła z Przymorza Wielkiego wkracza w dojrzały wiek. SP nr 44 ma już 50 lat

Xymena Zaniewska była naczelną scenografką Telewizji Polskiej przez 25 lat, aż do stanu wojennego. Na początku lat 90. na krótko wróciła do TVP. Miała na antenie autorski program „Stawka większa niż szycie", gdzie prezentowała najświeższe trendy w modzie.

W dorobku Xymeny Zaniewskiej, oprócz licznych prac dla telewizji, są też scenografie do 35 spektakli.

Gwiazdy sportu z internatu

Pisząc o historii szkoły z Przymorza nie można nie wspomnieć o uczniach, którzy mieszkali w internacie. Było wśród nich kilku znanych sportowców, w tym Grzegorz Krychowiak, reprezentacji Polski w piłce nożnej. Pomocnik biało-czerwonych korzystał z internatu ZSZ nr 9 w latach 2005-2007.

W Zespole Szkół Kreowania Wizerunku ok. 90 proc. uczniów stanowią dziewczyny
W Zespole Szkół Kreowania Wizerunku ok. 90 proc. uczniów stanowią dziewczyny
mat. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Uczniami z internatu byli też piłkarze ręczni: Michał Daszek, Mateusz Jachlewski, Mariusz Jurkiewicz, Arkadiusz Moryto, Piotr Wyszomirski, żeglarz Łukasz Przybytek, sprinter Łukasz Chyła oraz oszczepnik Cyprian Mrzygłód.

Jubileusz 70-lecia Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY:

  • 02.06.1972 - wydanie zarządzenia w sprawie otwarcia Zasadniczej Szkoły Budowlanej 
  • 01.09.1972 - dyrektorem naczelnym zostaje mgr Czesław Kietrys
  • 17.12.1972 - rozpoczęcie budowy szkoły przy ul. Dąbrowszczaków 35
  • 03.09.1973 - nowy rok szkolny rozpoczyna się w internacie, budynek szkoły dalej w budowie
  • 03.11.1973 - uroczystość otwarcia szkoły
  • 1975 - szkołę kończą pierwsi absolwenci ZSB
  • 04.10.1978 - zmiana nazwy na Zespół Szkół Budowlanych
  • 01.01.1981 - dyrektorem zostaje mgr Roman Wołoszyk
  • 1982-1983 - szkoła przekazana zostaje Gdańskiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa „Wybrzeże”
  • 01.09.1986 - dyrektorem zostaje mgr Marianna Kowalska, szkoła otrzymuje imię Romualda Adama Cebertowicza i sztandar
  • 01.09.1990 - powołana zostaje Zasadnicza Szkoła Odzieżowa
  • 01.09.1991 - powołanie 5-letniego Technikum Budowlanego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej, zmiana nazwy na Zespół Szkół Zawodowych Nr 9
  • 01.09.1995 - powołanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego
  • 01.09.2001 - do ZSZ nr 9 zostają przyłączone klasy sprzedawców z ZSZ nr 3 oraz klasy odzieżowe z ZSZ nr 1
  • 01.09.2002 ZSZ nr 9 rozszerza ilość profili kształcenia o zawód fryzjera – przyłączone zostają klasy fryzjerskie z ZSZ nr 4
  • 01.09.2004 - dyrektorem zostaje mgr Iwona Przeradzka-Żabicka
  • 01.09.2005 - szkoła nawiązuje współpracę ze Szkołą Odzieżową w Lubece
  • 2005-2006 - stworzenie i wyposażenie profesjonalnych pracowni fryzjerskich i kosmetycznych
  • 01.09.2008 - dyrektorem zostaje mgr Teresa Gołębiewska
  • 14.09.2011 - szkoła zajmuje I miejsce w konkursie MEN i otrzymuje tytuł Lidera Edukacji Zawodowej w obszarze fryzjersko-kosmetycznym
  • 01.09.2016 dyrektorem zostaje Iwona Wirkus-Romanowska
  • 02.11.2016 - szkoła podpisuje umowę o współpracy międzynarodowej z Grodzieńskim Państwowym College Techniki, Technologii i Designu
  • 01.09.2017 - zmiana nazwy na Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, patronem zostaje Xymena Zaniewska, szkoła otrzymuje sztandar
  • 01.09.2021 - uruchomiona zostaje Branżowa Szkoła II stopnia nr 9

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZU 50-LECIA ZESPOŁU SZKÓŁ KREOWANIA WIZERUNKU:

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana