• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Nieruchomości. Darmowe czujniki czadu dla lokatorów mieszkań komunalnych

Gdańskie Nieruchomości. Darmowe czujniki czadu dla lokatorów mieszkań komunalnych

Lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy samodzielnie je ogrzewają, mają okazję, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Gdańskie Nieruchomości zachęcają, by zgłosić się do nich po czujnik czadu. Zarówno dostawa, jak i montaż urządzenia, są bezpłatne. Na przestrzeni ostatnich lat darmowe czujniki zostały już zamontowane w ponad 8 tys. lokali.
22.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zarówno urządzenie, czyli czujnik tlenku węgla, jak i jego montaż są całkowicie bezpłatne
Zarówno urządzenie, czyli czujnik tlenku węgla, jak i jego montaż są całkowicie bezpłatne
mat. prasowe Gdańskich Nieruchomości

 

Tlenek węgla, czyli czad, nazywany jest cichym zabójcą. Ten bezwonny gaz, który powstaje w wyniku procesu niepełnego spalania (przy niedostatecznym dopływie tlenu) substancji organicznych i nieorganicznych, m.in. drewna, oleju, gazu, ropy. Czadu nie widać, nie czuć, dlatego częstą przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, na przykład podczas snu lub kąpieli, są niesprawne urządzenia do ogrzewania wody lub powietrza. Skuteczną formą obrony przed zatruciem tlenkiem węgla jest montaż czujników.

- Ta inicjatywa to kontynuacja programu, który realizujemy już od kilku lat - wyjaśnia Aleksandra Strug, rzeczniczka Gdańskich Nieruchomości. - Czujniki tlenku węgla przeznaczone są dla mieszkańców lokali komunalnych, których zajmowane lokale wyposażone są w ogrzewanie, bądź system podgrzewania wody inny, aniżeli miejska sieć ciepłownicza, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia czadu.

Gdańskie Nieruchomości rozpoczęły instalację czujników tlenku węgla w komunalnych lokalach mieszkalnych w drugiej połowie grudnia 2013 roku. Pilotażowy program objął wtedy około 300 mieszkań. Na przestrzeni ostatnich lat, darmowe czujniki zamontowano w ponad 8 tysiącach lokali. 

 

Jakie są źródła tlenku węgla?

Wszystkie urządzenia, które w trakcie swojej pracy spalają paliwo, mogą być źródłem tlenku węgla.

Najczęściej są to:

  • piecyki łazienkowe 
  • piece gazowe
  • piece opalane drewnem, węglem lub olejem opałowym
  • kominki
  • gazowe/naftowe ogrzewacze pomieszczeń
  • piece kaflowe
  • kuchnie gazowe/węglowe
  • urządzenia spalinowe (np. agregaty prądotwórcze)


Osoby, które chciałyby otrzymać darmowy czujnik tlenku węgla, mogą zgłosić swoją potrzebę poprzez elektroniczny formularz kontaktowy, który dostępny jest na stronie Gdańskich Nieruchomości. Można też pojawić się w Gdańskich Nieruchomościach przy ul. Partyzantów 74 lub zamówić czujnik telefonicznie 58 524-10-16, 58 341-76-83.

- Nasze czujniki są również sprawdzane i serwisowane w trakcie późniejszych przeglądów kominiarskich - dodaje Aleksandra Strug. 

 

Zmień ogrzewanie na bardziej ekologiczne

Przypominamy, że Miasto Gdańsk od wielu lat zachęca swoich mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania mieszkań na bardziej ekologiczny. Gdańszczanie mogą ubiegać się o dofinansowanie (w kwocie 5 tys. zł). wymiany ogrzewania węglowego na gazowe, elektryczne, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zasady uzyskania dofinansowania oraz wysokości dopłat sprawdzić można na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

WIĘCEJ: Gdańszczanie odchodzą od węgla. Coraz więcej wniosków o dotacje na wymianę źródła ogrzewania



TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka