- Czy Ty doceniasz wodę, czy potrafisz ją oszczędzać, co o niej wiesz? Dołącz do akcji GIWK - tymi słowami do udziału w kampanii zaprasza Katarzyna Bosacka.
Przypadające na 22 marca obchody Światowego Dnia Wody mają uświadomić mieszkańcom, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Nazwa kampanii to zabawa słowna nawołująca zarówno do docenienia wody i dostępności do niej, jak również do oceny własnych zachowań konsumenckich. Cała kampania ma inspirować do zmiany nawyków na lepsze.
- Przez siedem pierwszych dni będziemy mówić o negatywnych działaniach, które szkodzą wodzie, a przez kolejne siedem - o dobrych praktykach i ciekawych właściwościach wody do przetestowania we własnym domu. Kierując się oczywiście naszym mottem “nauka przez zabawę” - mówi Monika Piotrowska-Szypryt, kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej GIWK.
Kampania w mediach społecznościowych
Kampania będzie realizowana na TikToku, facebooku oraz Instagramie. Codziennie będzie publikowany nowy filmik na poprawę humoru i dawkę wodnej wiedzy. Dla internautów przewidziany jest także konkurs z atrakcyjnymi nagrodami (kubki termiczne, teczki na dokumenty oraz zestawy gadżetów kampanii Gdańsk bez plastiku).
Kampanię można śledzić na tiktoku, facebooku i instagramie
Mikroplastik to problem. Plakaty w przestrzeni miasta
Dodatkowym elementem gdańskich obchodów Światowego Dnia Wody 2021 jest kampania społeczna dotycząca mikroplastiku - problemu środowiskowego i zdrowotnego, poruszanego w ramach międzynarodowego projektu badawczego FanpLESStic-sea. Kampania jest realizowana pod egidą programu Gdańsk bez plastiku.
Na gdańskich citylightach pojawią się stworzone przez uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych plakaty, które zwyciężyły w zeszłorocznej edycji organizowanego przez GIWK konkursu „Dlaczego sieci nie lubią śmieci”. Jego celem jest edukacja ekologiczna w zakresie konsekwencji dla środowiska, jakie może wywołać pozostawianie śmieci w nieprzeznaczonych do tego miejscach lub wprowadzanie odpadów i chemikaliów do sieci kanalizacji sanitarnej.
Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej - plakatu w formacie A3 z przesłaniem nt. szkodliwości mikroplastiku bądź sposobów jego eliminacji na podstawie dostarczonego materiału merytorycznego. To mógł być np. mem, kolaż tekstowy, kolaż zdjęciowy, praca na bazie wycinków z gazet lub inna praca plastyczna wykonana dowolną techniką - także za pomocą programu graficznego. W konkursie wzięło udział 79 uczniów z 11 szkół.
TAKIE CITYLIGHTY, AUTORSTWA 16-LETNIEGO OLIWIERA BYTNERA, POJAWIĄ SIĘ NIEBAWEM W MIEJSKICH PRZESTRZENIACH GDAŃSKA: