• Start
  • Wiadomości
  • „Czytanie wody: Wisła” - bieg artystki od źródła do ujścia rzeki. Spotkanie z Małgorzatą Lebdą w czwartek  

„Czytanie wody: Wisła” - bieg artystki od źródła do ujścia rzeki. Spotkanie z Małgorzatą Lebdą w czwartek  

Projekt „Czytanie wody: Wisła” zakładał przebiegnięcie dystansu trzymając się możliwie jak najbliżej koryta rzeki. Pomysł zrodził się z potrzeby reakcji na kryzys klimatyczny i plany regulacji rzek, m.in. na projekt drogi wodnej E40, która miałaby połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym. 1100 km bieg Małgorzaty Lebdy zakończył się w Gdańsku. Spotkanie z artystką i fotografem Rafałem Siderskim, który projekt dokumentował, w czwartek, 30 września, o godz. 18, w Wyspie Skarbów GAK.
29.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Małgorzata Lebda pokonywała dziennie około 50-kilometrowe odcinki. Biegła 28 dni
Małgorzata Lebda pokonywała dziennie około 50-kilometrowe odcinki. Biegła 28 dni
fot. Rafał Siderski

 

Małgorzata Lebda – poetka, fotograficzka, dr nauk humanistycznych, nauczycielka akademicka, a także ultramaratonka – wyruszyła z Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, u źródeł Wisły, na początku września. Metę osiągnęła we wtorek, 28 września 2021 roku, przy ujściu rzeki na Wyspie Spobieszewskiej. Pokonała w sumie ok. 1100 kilometrów.

- „Czytanie wody: Wisła” będzie pierwszym z biegów szerszego projektu – mówi Małgorzata Lebda. - Planowane na przyszłe lata biegi odbywałyby się wzdłuż innych rzek, również europejskich. Wierzę w dobrą energię, wierzę, że potrafi się ona rozprzestrzeniać, a w swoim biegowym przedsięwzięciu widzę dużą szansę, aby przy tej okazji publicznie podjąć rozmowę o kryzysie klimatycznym, dyskusję o wartości, jaką jest dla nas wszystkich woda, o tym, że warto wykonywać mniejsze i większe gesty, aby przyczyniać się do poprawy sytuacji naszego środowiska poprzez podniesienie świadomości społeczeństwa.

Trasa biegu została podzielona na około 50 kilometrowe dziennie odcinki, z kilkoma dniami na odpoczynek. Pokonanie całego dystansu zajęło Małgorzacie Lebdzie 28 dni. Biegaczka codziennie w social mediach relacjonowała postępy na trasie i opowiadała o tym, czego doświadczyła, będąc blisko rzeki. Podczas biegu towarzyszył jej fotograf, Rafał Siderski, dzięki któremu cały projekt wzbogacił się o dokumentację fotograficzną. 

W najbliższy czwartek, 30 września 2021 r., odbędzie się spotkanie z obojgiem artystów w Galerii Wyspa Skarbów GAK, o godz. 18. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Lamek. 

- Bezpośrednim impulsem do podjęcia tego biegowego trudu stała się informacja o planach budowy drogi wodnej E40, która miałaby połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym (to był punkt zapalny, ale przecież chodzi mi o całą rzekę, która jest w swego rodzaju opresji, tak, chodzi mi o wszystkie rzeki) - napisała w magazynie "Pismo" Małorzata Lebda. - Konsekwencje budowy drogi wodnej E40 dla Wisły będą katastrofalne (opowiem o tym podczas relacji z biegu), raporty specjalistów są alarmujące (dla natury, ludzi) i niestety nie spotykają się z uwagą decydentów.

 

Spacer do Wisły

Przed spotkaniem chętni mogą wybrać się na spacer przyrodniczy do Wisły z Sabiną Buczyńską. Start spod Wyspy Skarbów GAK o godzinie 16.30. Współorganizatorem spaceru jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Spacer zakończy się tuż przed spotkaniem z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim. 

 

Małgorzata Lebda: - W swoim biegowym przedsięwzięciu widzę dużą szansę, aby przy tej okazji publicznie podjąć rozmowę o kryzysie klimatycznym
Małgorzata Lebda: - W swoim biegowym przedsięwzięciu widzę dużą szansę, aby przy tej okazji publicznie podjąć rozmowę o kryzysie klimatycznym
fot. Rafał Siderski

 

Małgorzata Lebda urodziła się w 1985 roku w Beskidzie Sądeckim. Przez ostatnie dziesięć lat biegała półmaratony, maratony i ultramaratony górskie. Wydała pięć książek poetyckich, w 2019 roku otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce - Nagrodę Literacką Gdynia. Rozpoznawalność artystki w świecie kultury i literatury daje jej możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Ważnym elementem projektu „Czytanie wody: Wisła” będzie praca nad książką opisującą doświadczenia zdobyte podczas biegu. Rafał Siderski (ur. 1984) to artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, gdzie obecnie pisze doktorat. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych oraz założycielem stowarzyszenia Rava.Stories zajmującego się promocją fotografii. W 2019 roku wydał książkę “Wyjedź Zostań”. 

„Czytanie wody: Wisła”. Spotkanie z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim odbędzie się 30 września 2021 (czwartek), godz. 18:00 

Miejsce: Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów, ul. Turystyczna 3, Gdańsk Wyspa Sobieszewska. 

Spotkanie organizuje Instytut Kultury Miejskiej.

W związku z pandemią Covid-19, przypominamy o konieczności przestrzegania zasad obowiązujących podczas zwiedzania galerii: należy zachować limit osób i dystansu 1,5 m, dezynfekować ręce i nosić maseczkę. 

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza