• Start
  • Wiadomości
  • Czy wszyscy jesteśmy inwigilowani? Pisarz Jakub Szamałek odpowiada na to pytanie

Czy wszyscy jesteśmy inwigilowani? Pisarz Jakub Szamałek odpowiada na to pytanie

We wtorek, 15 czerwca, o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Jakubem Szamałkiem, współtwórcą m.in. gry Wiedźmin 3 i autorem trylogii „Ukryta sieć”. O przyszłości i teraźniejszości porozmawia z pisarzem, również pisarka i poetka gdańska Barbara Piórkowska, podczas rozmowy online zorganizowanej przez Krytykę Polityczną.
15.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jakub Szamałek, pisarz i archeolog - absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge. Współtworzył scenariusze do gier komputerowych Wiedźmin 3  i  Cyberpunk 2077 . jest
Jakub Szamałek, pisarz i archeolog - absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge. Współtworzył scenariusze do gier komputerowych "Wiedźmin 3" i "Cyberpunk 2077"
mat. pras.

 


“Wszyscy jesteśmy podsłuchiwani, wszyscy jesteśmy obserwowani. Nieważne, czy jesteśmy kimś ważnym, czy nie” - można się przerazić czytając ostatnie książki Jakuba Szamałka. Jego trylogia “Ukryta sieć”, z charyzmatyczną bohaterką Julitą Wójcicką, ambitną młodą dziennikarką pracującą w mało ambitnym plotkarskim portalu - jest świetnym thrillerem z błyskotliwą analizą rzeczywistości, z niepokojącej obecności której nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Bo niech uderzy się w pierś, kto na każdym ze swoich kont - bankowym, mailowym, do sklepów z ciuchami czy dostawą karmy dla zwierząt - loguje się innym hasłem. Ha! Zaskoczeni?!   

Trylogię docenili krytycy i czytelnicy, ale również filmowcy - prawa do ekranizacji serii „Ukryta sieć” Jakuba Szamałka kupiła firma Naima Film, znana m.in. z produkcji obrazu „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy. Za dystrybucję filmu odpowie Monolith Films.

Szamałek jest nietuzinkowym autorem. Urodzony w 1986 w Warszawie pisarz, scenarzysta gier komputerowych (współtwórca m.in. "Wiedźmin 3", "Cyberpunk 2077") jest absolwentem University of Oxford, doktorem archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge i stypendystą Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Sukces “Ukrytej sieci” nie jest jego jedynym - za trylogię kryminalną o ateńskim detektywie Leocharesie otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz Złotego Pocisku.

Wraz z Marią Pawłowską wydał też książeczkę dla dzieci "Kim jest Ślimak Sam?", która została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. 

"Cokolwiek wybierzesz", pierwsza część cyklu “Ukryta sieć” ukazała się w styczniu 2019 roku i stała się szybko bestsellerem. Druga część to "Kimkolwiek jesteś", a trzecia "Gdziekolwiek spojrzysz" debiutowała jesienią 2020 roku. 

 

Rozmowę prowadzi Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka. Autorka opartej na słowiańskich motywach powieści „Kraboszki” (2020), „Szklanki na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-2018) i trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Książka nas uratuje!” dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska. Organizuje go Krytyka Polityczna w Trójmieście. Premiera we wtorek, 15 czerwca o godz. 18 na: https://www.facebook.com/swietlicakpwtrojmiescie 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska