• Start
  • Wiadomości
  • Osowa. Młodzieżowa Rada Dzielnicy już po ślubowaniu (pierwsza taka w mieście)

Osowa. Młodzieżowa Rada Dzielnicy już po ślubowaniu (pierwsza taka w mieście)

Młodzieżowa Rada Dzielnicy Gdańsk Osowa, pierwsza taka w mieście, zainaugurowała w piątek, 1 grudnia, działalność. To ma być dla młodych ludzi realna lekcja tego, czym jest działanie dla lokalnej społeczności.
01.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Młodzieżowa Rada Dzielnicy Gdańsk Osowa w komplecie tuż po zaprzysiężeniu

Byli tak przejęci, że za pierwszym razem zapomnieli słów ślubowania. Za drugim razem poszło lepiej:

“Ślubuję uroczyście obowiązki radnego Młodzieżowej Rady Dzielnicy Gdańsk-Osowa sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie”.

Pierwsza w Gdańsku młodzieżowa rada dzielnicy została zaprzysiężona w piątek wieczorem, 1 grudnia, w małym pokoju Rady Dzielnicy przy ul. Balcerskiego 35.

Młodzi ludzi z osowskich podstawówek, gimnazjów i liceów zostali w zeszłym tygodniu wybrani w wyborach na terenie Gimnazjum nr 33 i Szkoły Podstawowej nr 81.

Teraz byli przejęci, nieco speszeni, ale i zadowoleni, bo to ich pierwsze zetknięcie z dorosłą samorządnością.

Co prawda jeden z doświadczonych wiekiem radnych chciał ich od razu zniechęcić, mówiąc, że mieszkańcy Osowej widzą tylko czubek własnego nosa, a “Polska Partia Protestująca” ma się tu dobrze, blokując w dzielnicy wielomilionowe inwestycje. Chciał pewnie otworzyć młodym ludziom oczy, że ich entuzjazm może szybko zderzyć się z mało kolorową rzeczywistością. Ale zwrócono radnemu uwagę, żeby jednak był bardziej pozytywny i nie zniechęcał młodych, fajnych, kreatywnych ludzi na samym wstępie.

Po co powstała młodzieżowa rada w Osowie? Po pierwsze, jak tłumaczył radny dzielnicy Karol Ważny, na co dzień asystent w Katedrze Prawa UG, młodzi ludzie mają się w ten sposób rozwijać, poszerzać horyzonty i uczyć. - To, czego dowiadujecie się o samorządności w szkole, będziecie mogli wypróbować tu w działaniu - mówił.

Poza tym młodzi mają informować dorosłych o tym, co jest dla nich ważne, na czym im zależy, jakie mają problemy. - Przecież skate park istnieje w Osowie tylko dlatego, że chcieli go młodzi ludzie i to właśnie młodzi ludzie na niego głosowali w budżecie obywatelskim - mówi radny Bartosz Stefański.

Na razie młodzi radni są w dobrych humorach. Oby tak dalej. Obok Karol Ważny, dorosły radny

Dorosła Rada Dzielnicy Osowa ma roczny budżet w wysokości 90 tysięcy złotych. W ostatnich wyborach do rady dzielnicy frekwencja wyniosła tu 18 procent, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem, bo ludzi na ogół mało to interesuje.

Trzeba więc wychowywać kolejne pokolenie i uczyć je aktywności i społecznikostwa. Radny Jan Perucki: - Oni są jeszcze kreatywni, nie myślą schematami, i na tę ich kreatywność liczymy - mówi.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że opracowywanie statutu, wybieranie prezydium, posiedzenia i głosowania mogą być dla młodych ludzi śmiertelnie nudne. Ale z drugiej strony młodzi muszą się gdzieś nauczyć, że trzeba działać według pewnych reguł gry.

- Macie kadencję dwuletnią i mam nadzieję, że tyle właśnie wytrwacie, a nie znudzicie się po dwóch miesiącach - powiedział jeden z doświadczonych radnych.

Na młodych ludzi czeka oczywiście wiele pokus, zwłaszcza elektronicznych, ale jak przyznali radni Perucki i Ważny, oni sami cały czas siedzą na Facebooku. Młodzieżowa Rada Dzielnicy, jak na współczesną młodzież przystało, będzie więc działała w dużej mierze przez media społecznościowe.

Przyjmijcie ich do znajomych i polubcie ich!

Lista młodzieżowych radnych z Osowy:

Agata Janus, Ihor Saladiak, Aleksandra Ostrowska, Kaja Komorowska, Adam Karpiński, Magdalena Jayko, Krzysztof Probulski, Wojciech Łupak, Aleksandra Hinz, Julia Koza, Malwina Stefańska, Karolina Dróżdż, Karolina Kundo, Jakub Frąszczak, Paweł Zarzycki.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!