Czy sztuczna inteligencja może pomóc pszczołom?

Pszczoły miodne zapylają znaczną część roślin, które spożywamy. Od lat słychać o masowym ginięciu tych owadów. Co zrobić, by przyczynić się do ratowania pszczół miodnych i polepszenia warunków ich życia? Czy może w tym pomóc sztuczna inteligencja? To temat wykładu Tymoteusza Cejrowskiego z cyklu #CiekawiNauki, którego transmisja odbędzie się na żywo w czwartek, 21 maja.
20.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tymoteusz Cejrowski jest jednym z autorów projektu SMARTULA
Tymoteusz Cejrowski jest jednym z autorów projektu SMARTULA
fot. Politechnika Gdańska

 

Bez pszczół trudno byłoby nam, ludziom, żyć. Pszczoły zbierają nektar i pyłek kwiatów, zapylają rośliny owadopylne, m.in. drzewa i krzewy owocowe, warzywa, rośliny oleiste jak rzepak, słonecznik, len czy soję. Zapylają więc znaczną część roślin, które spożywamy na co dzień. Pszczoły produkują także: miód, wosk, mleczko pszczele i kit pszczeli - produkty stosowane w lecznictwie czy jako składnik kosmetyków. 

Masowe Ginięcie Pszczół - Colony Collapse Disorder (to zjawisko globalne spowodowane chorobami), niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym czy intensyfikacja rolnictwa są rosnącymi zagrożeniami dla pszczół. Przyczyniają się też do masowego upadku pasiek. 

Pasieka - zbiór uli zebranych w jednym miejscu, w których hodowane są pszczoły


Czy można pomóc pszczołom? Czy może to zrobić sztuczna inteligencja? 

W tym celu powstał system do monitoringu pasiek SMARTULA. To niewielkie, energooszczędne urządzenia, które dzięki zastosowaniu dedykowanych algorytmów określają kondycję pszczelej rodziny oraz identyfikują zagrożenia, m.in. niekorzystne warunki panujące w ulach, choroby, ataki szkodników czy kradzieże lub wandalizm.

- Nasze algorytmy uczą się języka pszczelego roju tak, abyśmy mogli zrozumieć, co pszczoły chcą nam przekazać - mówią twórcy SMARTULI.

Projekt zostanie zaprezentowany w czwartek, 21 maja, w ramach 8. spotkania z cyklu #CiekawiNauki, które organizuje Politechnika Otwarta. O tym w jaki sposób sztuczna inteligencja może przyczynić się do ratowania pszczół miodnych i polepszenia warunków ich życia opowie mgr inż. Tymoteusz Cejrowski, pracownik Katedry Architektury Systemów Komputerowych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, jeden z autorów projektu.

Dowiemy się m.in.:

  • jak sztuczna inteligencja interpretuje mowę pszczół?
  • co jest największym wyzwaniem w budowaniu systemu monitorowania zachowań tych fascynujących owadów?
  • jakie będą długofalowe korzyści pracy SMARTULI dla pszczół i pszczelarzy?
  • co jest jeszcze do zbadania? 

W sierpniu SMARTULA trafi do testów do zawodowych pszczelarzy. 

Transmisja z wykładu online "Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji" w czwartek, 21 maja na www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta oraz www.gdansk.pl. Początek o godz. 18.00.


Projekt SMARTULA powstał w 2017 roku na Politechnice Gdańskiej. W skład zespołu projektowego weszli pracownicy PG: dr inż. Andrzej Sobecki, dr inż. Julian Szymański, mgr inż. Tymoteusz Cejrowski oraz absolwenci PG: inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, mgr inż. Michał Szymański a także mgr inż. Emilian Świtalski - absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Inwestorem projektu jest Sescom S.A. SMARTULA zwyciężyła w konkursie „Jaskółki Przedsiębiorczości 2017”, skierowanym do studentów i doktorantów PG, na najlepszy pomysł biznesowy PG.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów