• Start
  • Wiadomości
  • Czy na Miałkim Szlaku powstanie osiedle? Swoje zdanie wyrazili mieszkańcy

Czy na Miałkim Szlaku powstanie osiedle? Swoje zdanie wyrazili mieszkańcy

49 osób zgłosiło swoje uwagi do pomysłu spółki Hanza Grupa Inwestycyjna (HGI) budowy osiedla Gdańskie Błonie przy ul. Miałki Szlak. W zamian za zgodę na postawienie 16 budynków mieszkalnych firma deklaruje trzy publiczne inwestycje na rzecz miasta, w tym budowę sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 oraz zagospodarowanie Parku Siennickiego. Takie możliwości daje HGI specustawa "lex deweloper". O tym, czy powstanie nowe osiedle zdecydują ostatecznie radni miasta.
03.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Slajd10
Aktualny widok terenu przyszłej inwestycji mieszkaniowej z lotu ptaka
mat. inwestora

Był Polmozbyt, będzie osiedle?

Właścicielem nieruchomości przy ul. Miałki Szlak jest spółka Polferro, która wcześniej przez wiele lat funkcjonowała pod nazwą Polmozbyt Gdańsk. Na działce znajdują się teraz hale produkcyjne, magazynowe i place składowe. Polferro wraz deweloperem Hanza Grupa Inwestycyjna chce na tym terenie pobudować budynki mieszkalne. 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego na gruncie firmy Polferro zakłada funkcje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Jaka jest idea "lex deweloper"?

Aby zrealizować cel mieszkaniowy spółki musiałaby Polferro i Hanza Grupa Inwestycyjna musiałyby doprowadzić do zmiany zapisów w MPZP przez Radę Miasta Gdańska. To jednak dość długa procedura. 
 
Alternatywę dla tej ścieżki stworzyła ustawa z lipca 2018 r. o “ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych”, nazywana powszechnie lex deweloper. 
Slajd2.JPG
mat. inwestora
 
Początkowo wprowadzone przez Sejm przepisy były krytykowane przez wiele samorządów jako takie, które idą na rękę firmom budowlanym wbrew planom zagospodarowania przyjętym przez miejscowe władze. Z czasem okazało się, że prawo to może być korzystne dla lokalnych społeczności. Za przyspieszenie procedury wydania zgody na budowę mieszkań deweloper zobowiązany jest bowiem do realizacji na rzecz danej gminy lub miasta inwestycji towarzyszących.   
 
Ostateczną decyzję, czy powstanie nowe osiedle Gdańskie Błonia w zamian za realizację inwestycji towarzyszących, podejmie Rada Miasta Gdańska. Takie są zapisy "lex deweloper", które właśnie samorządowi dają prawo na zgodę lub odrzucenie projektu inwestora. Głosowanie powinno się odbyć w ciągu kilku miesięcy. Specustawa obowiązuje bowiem tylko do końca 2025 r.  

Czytaj także: Osiedle zamiast mleczarni Maćkowy? Poznaliśmy opinię mieszkańców

Ustawodawca z góry określił, jakiego rodzaju powinny być to inwestycje - w oświatę, zieleń oraz infrastrukturę drogową. Przy czym, według "lex deweloper", najpierw muszą być wykonane inwestycje towarzyszące, a dopiero potem firma może się zabrać za własny projekt mieszkaniowy.
Slajd42.JPG
mat. inwestora
 
Dodatkowo, w sierpniu 2023 r. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wydała zarządzenie, w myśl którego starania każdego dewelopera w mieście o wydanie zgody na inwestycję mieszkaniową muszą być poprzedzone dialogiem społecznym. 

Osiedle za inwestycje towarzyszące

Pierwsze spotkanie konsultacyjne ws. planowanej inwestycji Gdańskie Błonia odbyło się 25 lutego, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6, przy ul. Głęboka 11. Po tym terminie mieszkańcy mieli 30 dni na zgłaszanie uwag do inwestycji HGI. Drugie, podsumowujące spotkanie dotyczące Gdańskich Błoni odbyło się w ZSO 6 w poniedziałek, 31 marca. Oprócz mieszkańców uczestniczyły w nim radne z klubu Wszystko dla Gdańska: Jolanta Banach i Katarzyna Czerniewska.
Slajd5.JPG
mat. inwestora
 
Hanza Grupa Inwestycyjna planuje zbudować przy ul. Miałki Szlak osiedle składające się z 16 budynków. Łącznie ma się tam znaleźć 521 mieszkań: 43 jednopokojowych, 271 dwupokojowych, 182 trzypokojowe i 25 czteropokojowych. Według wyliczeń architektów zamieszka w nich ponad 960 osób.
 
Architekt Miasta Gdańska Piotr Lorens zwraca uwagę, że jeśli HGI zbuduje osiedle, to liczba mieszkańców dzielnicy Rudniki zwiększy się o 100 procent.  

Czytaj także: "Mieszkaniówka" obok ECS? Jest opinia mieszkańców

- Pomimo tego, że Rudniki są dzielnicą przemysłowo-usługową, to jest jednak absolutne przedpole Śródmieścia. Mało tego: nasza lokalizacja znajduje się dokładnie przy granicy Śródmieścia. To będzie normalne osiedle mieszkaniowe, a nie na wynajem - powiedział Zbigniew Kowalewski, architekt współtworzący wizję Gdańskich Błoni.
Slajd4.JPG
mat. inwestora
 
Dodał, że planowana wielkość usług stanowić będzie 12,5 procent całości osiedla, choć "lex deweloper" wymaga w tym zakresie wskaźnik na poziomie 5 procent. Część usługowa będzie zlokalizowana w pierzei od ulicy Elbląskiej.
 
Większość budynków na Gdańskich Błoniach ma mieć od 5 do 6 kondygnacji. Dwa będą wyższe: na 7 kondygnacji. 
 
Poza tym, architekci planują prawie 900 miejsc parkingowych, z czego większość w podziemiach budynków. W parterach budynków przewidziano usługi o powierzchni od 40 do 80 metrów kwadratowych.  
Slajd28.JPG
mat. inwestora
 
Jakie inwestycje towarzyszące na rzecz miasta chce zrealizować Hanza Grupa Inwestycyjna?
 
  • Prace w ZSO 6 przy ul. Głębokiej 11 - budowa sali gimnastycznej (dziś uczniowie korzystają z hali balonowej), remont dwóch łazienek, dostosowanie pomieszczeń do zajęć indywidualnych i terapii psychologicznych, budowa oświetlenia zewnętrznego szkoły, remont dachu (szacowany koszt inwestycji ponad 13,1 mln zł)
  • budowa Centrum Aktywności Lokalnej Rudniki oraz Centrum Pomocy Rodzinie (MOPR) o powierzchni 417 m2 (szacowany koszt inwestycji 13 mln zł)
  • zagospodarowanie Parku Siennickiego, w tym remont, przebudowa i budowa chodników, nasadzenia zieleni, place zabaw, strefy aktywności dla dorosłych (szacowany koszt inwestycji ponad 3,3 mln zł)
  • rewitalizacja placu przy ul. Gdańskiego Kolejarza na cele rekreacyjne według projektu GZDiZ (szacowany koszt inwestycji 600 tys. zł)
Koszt wymienionych przedsięwzięć szacowany jest dziś na ponad 27,2 mln zł. 
 
Na przedstawionym wykresie widzimy wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej w ramach Gdańskiego Dialogu Społecznego, dotyczącej inwestycji głównej mieszkaniowo-usługowej.
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska
 
Powyższe plany inwestycyjne, proponowane przez Hanzę Grupę Inwestycyjną, zostały już uzgodnione z odpowiednimi wydziałami urzędu miejskiego oraz jednostkami miasta. Sam zaś projekt mieszkaniowy został też wstępnie zaakceptowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektonicznej (MKUA). 

Większość głosów na "tak"

Z 49 uwag zgłoszonych podczas miesięcznych konsultacji do projektu HGI większość (39) była pozytywna.  
 
Mieszkańcom podoba się na przykład:
 
  •  Zmiana charakteru dzielnicy z przemysłowej na mieszkaniową
  •  Dobra architektura i urbanistyka założenia, ciekawy projekt, wysoka estetyka (duża ilość zieleni, dostępne lokale usługowe i handlowe, brak parkingów między blokami)
  •  Rozwój społeczny (więcej mieszkańców, wzmocnienie szkół, usług)
  •  Finansowanie inwestycji towarzyszących przez dewelopera = odciążenie budżetu miasta
Na powyższym wykresie przedstawiono wyniki internetowej ankiety w ramach Gdańskiego Dialogu Społecznego, tym razem dotyczące inwestycji towarzyszących.
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska
W większości pozytywnie (40) mieszkańcy odnieśli się także do propozycji inwestycji towarzyszących obejmujących budowę sali gimnastycznej oraz remont dachu i pomieszczeń na potrzeby poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Czytaj także: RMG. Mogą budować na Młodym Mieście w zamian za inwestycje dla miasta

Na identycznym poziomie pozytywnych reakcji - 40 - mieszkańcy odbierają zapowiedź powstania Centrum Aktywności Lokalnej. 
 
Ich zdaniem budowa CAL to:
 
  • Realna odpowiedź na brak miejsca do integracji mieszkańców
  • Zaspokaja potrzeby różnych grup wiekowych
  • Przeciwdziała samotności oraz izolacji społecznej
  • Może mieć wpływ ponadlokalny – również dla sąsiednich dzielnic
Na grafice zaprezentowano wyniki kolejnego pytania z internetowej ankiety przeprowadzonej w ramach Gdańskiego Dialogu Społecznego, tym razem dotyczącej inwestycji towarzyszących związanych z realizacją Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska

 Wśród negatywnych opinii (4) zwrócono uwagę, że projekt CAL nie był konsultowany wcześniej z mieszkańcami. Pojawiła się też obawa przed marnowaniem pieniędzy - lepsze byłoby np. ich przeznaczenie na zieleń lub poprawę estetyki okolicy.

Na grafice przedstawiono wyniki pytania z ankiety internetowej prowadzonej w ramach Gdańskiego Dialogu Społecznego, dotyczącej inwestycji towarzyszącej – rewaloryzacji Parku Siennickiego.
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska

Poza wszystkimi wymienionymi inwestycjami towarzyszącymi, Hanza Grupa Inwestycyjna z realizacją Gdańskich Błoni musiałaby jeszcze wybudować drogę tzw. Nową Sandomierską, od skrzyżowania z ul. Elbląską do skrzyżowania z ul. Opłotki. Jej koszt to ponad 6,2 mln zł. 

 
Slajd38.JPG
mat. inwestora
Zdecydowanie poparcie - 45 pozytywnych opinii - zyskała też wizja rewaloryzacji Parku Siennickiego. 
 
Mieszkańcy zwrócili uwagę, że projekt ten:
 
  •  Przywraca dawny blask i historyczne założenie parku
  •  Łączy ludzi i dzielnice – może pełnić funkcję integracyjną między Starym Miastem a Rudnikami
  •  Uwzględnia potrzeby różnych grup (dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy)
Slajd39.JPG
mat. inwestora

Po drugim spotkaniu konsultacyjnym Biuro Architekta Miasta Gdańska sporządzi szczegółowy raport dotyczący Gdańskich Błoni (część mieszkaniowa) i inwestycji towarzyszących o charakterze publicznym. Na podstawie m.in. tego dokumentu ostateczną decyzję, czy Hanza Grupa Inwestycyjna postawi nowe osiedle mieszkaniowe, podejmie Rada Miasta Gdańska

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Gdańsk pamięta o żołnierzach AK