• Start
  • Wiadomości
  • Pouczenia i mandaty za wejście do lasów. Co wolno a czego nie wolno w czasie epidemii

Pouczenia i mandaty za wejście do lasów. Co wolno a czego nie wolno w czasie epidemii

Czy osoba poniżej 18. roku życia może sama wyprowadzić psa? Czy można jeździć na rowerze albo biegać? Wprowadzenie kolejnych zakazów i nakazów, obowiązujących od kwietnia, spowodowało pojawienie się kolejnych pytań mieszkańców. Spowodowało także reakcje służb.
07.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok 'rozrzedzonych' kolejek do sklepów nikogo dziś nie dziwi. Mieszkańcy dostosowują się do wytycznych rządu dotyczących zachowania odstępu od innych osób
Widok 'rozrzedzonych' kolejek do sklepów nikogo dziś nie dziwi. Mieszkańcy dostosowują się do wytycznych rządu dotyczących zachowania odstępu od innych osób
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

To, że do odwołania pozostają zamknięte parki, plaże i promenady, to wiadomo. Nie można wchodzić także do lasów. Wciąż jednak rowerzyści, biegacze, ale też osoby, które chciałyby wybrać się na spacer mają wątpliwości, jak mogą to zrobić, bez narażania się na mandat (a choćby i nawet tylko zarzut naruszenia obowiązujących norm). Pytania dotyczą też sytuacji osób poniżej 18 roku życia. Czy rzeczywiście młodzież nie może wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej?  

 

Śmigłowiec Black Hawk, dron i mundurowi - policja w weekend patrolowała Gdańsk


Zakaz wychodzenia z domu z domu

W przestrzeni internetu pojawia się obecnie wiele interpretacji tej kwestii. Jednak ustęp 2, paragrafu 18, rozdział 8 rozporządzenia z 31 marca nosi brzmienie, które trudno poddawać w wątpliwość:

W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. przemieszczanie się osoby do ukończenia 18. roku życia jest możliwe wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej.

Jednak również przemieszczanie się osób dorosłych zostało ograniczone. Nawet dorośli mogą wychodzić z domów jedynie w określonych przypadkach:

  • dojazdu do i z pracy: jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19: jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, do czego zalicza się m.in. niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi,
  • wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie - Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

 

Przebywając poza miejscem zamieszkania należy zachować minimalną odległość 2 metrów pomiędzy pieszymi. Ten obowiązek dotyczy także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku są jednak:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
  • osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie. 

 

Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. Jest jednak kilka wyjątków od tego zakazu, to m.in. spacer z psem
Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na spacer, na rower, na trening biegowy?

Pewną nadzieję dla wszystkich, którzy nie chcą rezygnować z aktywności niesie zapis rozporządzenia, mówiący o  "zaspokajaniu niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Jest to furtka, która - jak się wydaje - umożliwia wyjście z domu dla uprawiania aktywności fizycznej. Jak to jednak należy rozumieć, nie ma całkowitej pewności.  Już sam minister zdrowia, Łukasz Szumowski, w trakcie prezentacji nowych przepisów podczas konferencji prasowej, która odbyła się 31 marca, przyznawał, że trudno jednoznacznie zdefiniować, jaka aktywność mieści się w przepisie, a jaka będzie go naruszała.

- Tu twarde zapisy są trudne do zdefiniowania. Bardzo dużo zależy od rozsądku Polaków - podkreślał minister Szumowski. - Nie jest tak, że mamy prawo biegania, prawo uprawiania sportów. Traktujmy to uprawnienie jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego. Nie chodzi o to, żebyśmy utrzymali formę, ani o to, żebyśmy biegali ileś kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy mogli po prostu wyjść z psem albo wyjść i przewietrzyć się - jak najkrócej, po czym wrócić do domu.

Apelował jednak, by nie wykorzystywać obecnej sytuacji do uprawiania joggingu czy poprawienia formy fizycznej. Czyli?

Jeżeli już bezwzględnie musimy wyjść, to wyjdźmy, przewietrzmy się i wróćmy do domu. To czas, by odetchnąć psychicznie, a nie ćwiczyć - zaznaczał Łukasz Szumowski.

Trudności w interpretacji obowiązujących obostrzeń zgłaszają również policjanci. I tak np. asp. szt. Jarosław Biały z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, w rozmowie z serwisem triathlonlife.pl, przyznał, że i policji trudno określić sytuacje, w jakich służby mogą ukarać np. rowerzystę.

Przepisy nie są jednoznaczne. Gdyby został wprowadzony całkowity zakaz poruszania się i wychodzenia z miejsca zamieszkania, a jedynie można by zrobić zakupy, to sytuacja byłaby jasna. Na tę chwilę nie zakazuje się biegania oraz jeżdżenia na rowerze, ale mówi się, że nie może to być taka typowa rekreacja, jaka była do tej pory. Możemy udać się na krótką przejażdżkę rowerową lub przebiec się, ale nie może dojść do sytuacji, w której oddalimy się od miejsca zamieszkania kilkadziesiąt kilometrów. W przypadku rozruchu biegowego lub rowerowego w okolicy zamieszkania, gdzie taka osoba nie będzie miała kontaktu z innymi, to nie dostanie mandatu przy ewentualnej kontroli. Zostanie jedynie pouczona.

Niezależnie od tego, nowe regulacje określają całą kategorię miejsc, do których wstęp jest obecnie zabroniony. Paragraf 17 ust. 1 określa to następująco:

W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż.

Widać więc, że zakaz dotyczy wszystkich miejsc publicznych pokrytych zielenią, a nie tylko miejsc wskazanych jako parki, zieleńce, ogrody, itp.


Wejście do lasu: spore mandaty i mnóstwo pouczeń

Co najmniej do 11 kwietnia obowiązuje również zakaz wstępu na teren lasów państwowych i parków narodowych. Nie obowiązuje on jedynie pracowników Lasów Państwowych, osób prowadzących działalność gospodarczą i rolniczą na terenach leśnych, policjantów, ratowników medycznych, strażaków, a także wolontariuszy  działających na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19 oraz myśliwych. Zakaz nie obowiązuje na terenie lasów prywatnych.

Przez tereny leśne można się przemieszczać, ale pod warunkiem, że jest to przejście lub przejazd najkrótszą drogą do pracy, sklepu lub do innego ważnego celu, a nie rekreacja.

Jak informuje portal pomorskie.eu w weekend, 3-5 kwietnia, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku nałożyła cztery spore mandaty - o łącznej wysokości 1,8 tys. zł! Strażnicy leśni udzielili także 117 pouczeń osobom napotkanym w lasach, za każdym razem dopytując o powody przebywania w strefach objętych zakazami. 

 

Plaża w Brzeźnie 5 kwietnia. Zakaz wstępu został wprowadzony rozporządzeniem i obowiązuje (na razie) do dnia 11 kwietnia
Plaża w Brzeźnie 5 kwietnia. Zakaz wstępu został wprowadzony rozporządzeniem i obowiązuje (na razie) do dnia 11 kwietnia
Obraz z kamery na gdansk.pl/kamera

 

Ile osób w sklepach? Przywileje dla seniorów

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, do sklepu, bądź punktu usługowego, może obecnie wejść jednorazowo trzy razy tyle klientów, ile dany sklep posiada kas - także tych nieczynnych. A więc w przypadku, jeżeli w sklepie jest pięć kas to mimo, że tylko jedna będzie czynna, może zostać wpuszczonych 15 osób.

Przepisy nakładają na sklepy obowiązek zapewnienia klientom jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk. Zaleca się jednak, by i osoby kupujące, posiadały też własne rękawiczki.

W godzinach 10 - 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym oczywiście także dla osób powyżej 65. roku życia. Z tzw. godzin dla seniora wyłączone są stacje benzynowe.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10 - 12) mogą obsługiwać także te osoby, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Na terenie targowisk i bazarów może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Z kolei na poczcie może przebywać jednorazowo tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych, pomnożona przez 2. 

 

Gdańskie targowiska nie przestrzegały zasad. W sobotę zostały zamknięte przez policję

 

Każdego dnia pojazdy komunikacji miejskiej są dokładnie dezynfekowane
Każdego dnia pojazdy komunikacji miejskiej są dokładnie dezynfekowane
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Komunikacja publiczna i pojazdy dla więcej niż 9 osób

  • W autobusie lub tramwaju tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest np. 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
  • W samochodach osobowych (w tym taksówkach) ograniczenie nie obowiązuje.

 

Koronawirus. Dezynfekcja pojazdów i tylko połowa pasażerów - obostrzenia w komunikacji miejskiej


Zakaz imprez także prywatnych

Obowiązuje w dalszym ciagu zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez. Obostrzenie pozwala tylko na spotkania z osobami najbliższymi! Nie wolno urządzać spotkań np. z sąsiadami.

Wyłączone są z zakazu zakłady pracy.

Pracodawcy muszą jednak zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących,
  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości (1,5m) z obiektywnych względów, np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala, ma prawo odejść od tej zasady, pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.


Uroczystości religijne: 5 czy 50 osób na mszy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do 11 kwietnia we mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów - osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy).

Przepis powyższy - o ile nie zostanie przedłużony - wygaśnie w dniu 12 kwietnia. Gdyby tak się stało, byłoby możliwe zgromadzenie w kościele maksymalnie 50 osób (wliczając w tę liczbę osoby sprawujące posługę). Ten sam przepis miałby także dotyczyć pogrzebów.

 

Maseczki ochronne na twarzy nie są obowiązkowe, ale są wskazane, zwłaszcza w sytuacjach gdy wiemy, że możemy spotkać więcej osób, np. w sklepie
Maseczki ochronne na twarzy nie są obowiązkowe, ale są wskazane, zwłaszcza w sytuacjach gdy wiemy, że możemy spotkać więcej osób, np. w sklepie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Galerie handlowe

Działalność handlową w galeriach handlowych mogą prowadzić jedynie branże:

  • spożywcza,
  • kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania),
  • artykułów toaletowych i środków czystości,
  • wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
  • artykułów remontowo-budowlanych,
  • prasowa,
  • artykułów dla zwierząt,

Ważne! W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Koronawirus. Jak bezpiecznie robić zakupy w czasach epidemii? PORADNIK


Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Zamknięte do odwołania pozostają, bez wyjątków, wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami, np. wizyty w domach są zakazane.


Granice Polski

Granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie:

  • obywatele RP,
  • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP,
  • osoby, które posiadają Kartę Polaka,
  • dyplomaci,
  • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę,
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant placówki Straży Granicznej - po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej - może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35),
  • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Ważne! Transport cargo działa normalnie. 


Zdalne nauczanie

Wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce są zamknięte. Lekcje i zajęcia nie odbywają się stacjonarnie, a przez internet za pomocą platform e-learningowych. Lekcje na odległość prowadzone są według określonych zasad. Nauczyciele i uczniowie na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje mogą znaleźć materiały dydaktyczne zgodne z aktualną podstawą programową.


Żłobki i przedszkola

Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona. Kwestia ponoszenie opłat przez rodziców w czasie ich zawieszenia, powinna zostać uregulowana w statucie żłobka, jak również w umowie z rodzicami.

Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.


Kultura

Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m.in. muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą. Do 10 kwietnia 2020 r. zawieszone są również zajęcia w szkołach artystycznych.

Ważne! Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne.


Kwarantanna

Dotyczy osób, które:

  • wracają z zagranicy,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
  • przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP (od 27.03.2020),
  • mieszkają z osobą, która jst kierowana na kwarantannę

Na czym polega? Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:

  • w żadnym wypadku nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu - one również muszą zostać poddane kwarantannie,
  • w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.


Bezpłatna aplikacja "Kwarantanna domowa". Ściągnij i zainstaluj - instrukcja obsługi


Jeśli osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości spędzenia jej w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać.

Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Ważne! Jeżeli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta