Cztery ulice Dolnego Miasta już po remoncie - w ramach rewitalizacji dzielnicy

Trwają jeszcze ostatnie poprawki i prace wykończeniowe. Widać osoby sprzątające niedawne “place budowy”. Co jednak najważniejsze, widać efekty metamorfozy czterech ulic: Chłodnej, Sempołowskiej, Królikarnia i Reduta Dzik. Wkrótce rozpoczną się procedury odbiorowe zakończonych inwestycji.
28.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu po prawej nowy chodnik, po lewej brukowana jezdnia, otoczone są gęstą zabudową odnowionych kamienic, na ulicy widać kilka stojących samochodów osobowych
W ramach inwestycji przebudowano układ drogowy ulic: Chłodnej, Sempołowskiej, Królikarnia i Reduta Dzik. Na zdjęciu ul. Chłodna
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jeszcze ostatnie poprawki i sprzątanie

Chodniki równiutkie, podobnie jak brukowane jezdnie. Jest estetyczniej, wygodniej i przede wszystkim bezpieczniej. Trwające 1,5 roku prace remontowe ulic Dolnego Miasta zdecydowanie dobiegają końca.

- Zasadnicza część prac została zakończona. W niektórych miejscach mogą trwać jeszcze prace wykończeniowe - potwierdza Jakub Panasewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - W grudniu rozpocznie się procedura odbiorowa tego zadania.

Dobiega końca rewitalizacja Biskupiej Górki

Jakie prace wykonano?

W ramach inwestycji przebudowano układ drogowy ulic: Chłodnej, Sempołowskiej, Królikarnia i Reduta Dzik. A konkretnie: wykonano nowe konstrukcje i nawierzchnie jezdni wraz z kanalizacją deszczową - nawierzchnia wymienionych ulic pokryta została ponownie kostką kamienną. Przebudowano i ułożono nowe, estetyczne chodniki, zamontowano małą architekturę - w tym ławki i kosze na śmieci, jak również stylizowane oświetlenie i monitoring.

Poza tym wyregulowano istniejącą infrastrukturę podziemną. Przebudowana została sieć kanalizacji sanitarnej w ul. Chłodnej, Sempołowskiej i Królikarnia. Wybudowano także nową sieć wodociągową w tych ulicach. Pojawiły się też, lub wkrótce pojawią, nowe nasadzenia zieleni. Na ul. Reduta Dzik zauważyć można nasadzenia nowych drzew.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że by móc wykonać wymienione prace sieciowe, wcześniej rozebrano istniejącą nawierzchnię z kostki kamiennej oraz krawężniki kamienne. Nie trafiły one jednak na wysypisko śmieci. Te elementy, po ich odpowiednim przygotowaniu, zostały ponownie wbudowane w nawierzchnię - po zakończeniu robót ziemnych. 

na zdjęciu fragment brukowanej ulicy, widać też nowe chodniki, w tle kamienice, a przed nimi żółta koparka i kilka zaparkowanych samochodów
W niektórych miejscach trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Na zdjęciu skrzyżowanie ulic: Reduta Dzik i Chłodna
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

I co istotne dla kierowców - dopuszczalna maksymalna prędkość na tych ulicach, dla ruchu kołowego, będzie wynosić 30 km/h.

- Rozwiązania projektowe zostały uzgodnione przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja jest częścią zadania pn. Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego, dofinansowanego ze środków unijnych - przypomina Jakub Panasewicz.

Blisko 21 mln złotych za remont czterech ulic

Prace wykonała firma Eurovia Polska S.A., a ich koszt wyniósł około 20,8 mln zł.

Prowadzone były w ramach projektu „Przebudowa i modernizacja dróg i infrastruktury podziemnej wraz z zagospodarowaniem terenu dla obszaru ul. Chłodnej, ul. Sempołowskiej, ul. Królikarnia i Reduta Dzik w ramach zadania Rewitalizacja Dolnego Miasta”.

Projekt dofinansowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa 08 Konwersja Działanie 08.01, Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne - wsparcie dotacyjne, działanie 08.01.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach Obszaru Metropolitarnego Trójmiasta - mechanizm ZIT.

Rewitalizacja Dolnego Miasta, czyli wielki plac budowy w Śródmieściu

To kolejny etap rewitalizacji tej części Śródmieścia

W poprzednich latach na Dolnym Mieście, w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, przebudowano i zmodernizowano ulice: Przyokopową, Polną i Wierzbową. Na nich także wymieniono nawierzchnię dróg i chodników, zamontowano nowe stylizowane oświetlenie, jak również ławki i inne elementy tzw. małej architektury. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zamontowano monitoring i przebudowano sieci podziemne: kanalizację deszczową, sieć ciepłowniczą, wodociągową, sanitarną i gazową.

To nie wszystko. W ramach rewitalizacji przebudowano również przestrzenie publiczne, wraz z infrastrukturą podziemną, w obrębie ulic: Dolnej, prof. Z. Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej oraz fragmentów ulic: Łąkowej, Radnej i Toruńskiej. Przeorganizowano ruch na ul. Łąkowej i wymieniono na niej nawierzchnię jezdni i chodników. Odtworzona została aleja jarząbów szwedzkich biegnąca środkiem ul. Łąkowej i Wróblej, na której zamontowano też małą architekturę - w ten sposób stworzono dzielnicowy deptak. 

Rewitalizacją objęto także tereny zabytkowych bastionów, które znajdują się wokół opływu Motławy. Te uporządkowano i wyposażono w ławki, leżaki oraz stojaki rowerowe. Zamontowano oświetlenie i monitoring, przebudowano promenadę. Na bastionie Żubr dodatkowo utworzono punkt obserwacyjny z lunetami. W kilku miejscach nasadzono krzewy i byliny.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok