Termin katharsis (z gr. oznacza oczyszczenie), po raz pierwszy użył i zdefiniował Arystoteles. Ten starożytny filozof twierdził, że jest to stan polegający na wyzwoleniu się od uczuć strachu i litości, dzięki intensywnemu przeżywaniu sztuki. Z kolei Artur Schopenhauer upatrywał w kontemplacji sztuki swego rodzaju ratunku dla człowieka,tylko ona może złagodzić jego egzystencjalne cierpienie.
Na swojej najnowszej wystawie Małgorzata Limon prezentuje obrazy z motywem akwatycznym, które powstawały w ostatnich latach i powstają nadal. Malarka temat wody bada nieustannie i zamierza to robić w przyszłości. Motyw wody pojawiający się w moich obrazach, to nie tylko chęć ukazania jej piękna, czystości i siły. To również odniesienie się do starożytnego hasła oczyszczania duszy ze złych emocji.
- mówi Małgorzata Limon.
Nie sposób pominąć też Biblii i motywu chrztu jako symbolicznego aktu obmycia człowieka z grzechu pierworodnego – ale jak zaznacza artystka - ten aspekt nie jest przedmiotem jej twórczych poszukiwań.
W swoich obrazach pragnę ukazać bezpośredni kontakt człowieka z wodą. Niektóre postacie polewają sobie nią głowy, inne zanurzają się w niej całe...Tym samym na naszych oczach dokonuje się symboliczne oczyszczenie. Oczyszczenie ze złych wspomnień, negatywnych emocji czy strachu.
- dodaje artystka.
Wystawa Katharsis będzie prezentowana w terminie od 22 stycznia do 5 lutego 2021 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 poniedziałek – piątek w godz. 12.00 – 16.00. Można ją zwiedzać z zachowaniem zasad sanitarnych obowiązujących w czasie pandemii Covid-19. Wywiad z autorką i zdjęcia z otwarcia wystawy dostępne będą stronie internetowej ZPAP i w mediach społecznościowych w dniu otwarcia wystawy.
Małgorzata Limon (ur. 1986 roku w Gdańsku) w latach 2006-2012 studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. W 2008 r. odbyła w Passau, Niemcy, zakończony wystawą w galerii "Kultur Modell". W 2009 została stypendystką Programu Erasmus, studiowała na Accademia degli Belle Arti di Brera w Mediolanie, gdzie uczyła się m.in.w pracowni prof. Stefano Pizzi. W latach 2010-13 ukończyła dwie szkoły charakteryzacji: Beauty Art i Magnus Film otrzymując Dyplom Charakteryzatora Teatralnego i Filmowego. W 2012 ukończyła studia z tytułem magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obroniła prace dyplomową pt.:“ tête-à-tête” na Wydziale Malarstwa u prof. Macieja Świeszewskiego, z aneksem z grafiki cyfrowej u prof. Cezarego Paszkowskiego. W 2017 obroniła dyplom z grafiki na podyplomowych studiach w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku Grafiki i Multimediów. W tym samym roku otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury od Marszałka Województwa Pomorskiego. Zawodowo pracuje w Telewizji Polskiej w Oddziale Gdańskim jako charakteryzator. Brała udział w Międzynarodowych Festiwalach Artystycznych mi.in.: Forein Drama Festiwal, Ayadin, Turcja oraz Arte Vento, Cervia, Włochy. Ma na swoim koncie 12 wystaw indywidualnych, udział w 38 wystawach zbiorowych i 6 zagranicznych (Austria, Włochy,Francja, Niemcy, Bułgaria). Najważniejsze wystawy 2020-2019: 25. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki, Lublin, 2020; "Różne odcienie kobiecości", Sztuka Wyboru, Gdańsk; Międzynarodowe Biennale Malarstwa Polskiego Bielska Jesień, BWA Rzeszów, 2019; Kwintet, Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk,2019, 05.2019- DNA der Schonheit in der Kunst, wystawa indywidualna, Lugger/ Bankler, Wiedeń, Austria. |