Tydzień Teatru Publicznego w Teatrze Szekspirowskim. Zobacz spektakl „Romeo i Julia”
To jedyne kolejki, na które patrzyliśmy z uśmiechem przez ostatnie cztery sezony, gdy na początku maja formowały się pod kasami teatrów. Ich powodem były kolejne edycje akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” organizowanej z okazji Dnia Teatru Publicznego przez Instytut Teatralny. Zdobyć bilet za 3,5 złotego na wymarzony spektakl? Bezcenne!
W tym roku nie ma widzów ani kolejek, bo nie ma też przedstawień, na które aktorskie trupy mogłyby nas zaprosić. Kolejne etapy odmrażania gospodarki ujęły fryzjerów, boiska sportowe i restauracje, ale teatrów - wciąż nie.
Dlatego fundusze pozyskane z Instytutu Teatralnego na poczet akcji (zamienione na interwencyjne wsparcie instytucji), dyrektor Miniatury Michał Derlatka postanowił przekazać aktorom, a oni rewanżują się nam facebookową akcją.
W żartobliwych 10-sekundowych filmikach oraz na fotograficznych portretach wcielają się w postaci ze spektakli i... puszczają do nas oko zapewniając: “czekamy”.
- Teatr zamknięty, pozostaje nam tylko czekać - mówią aktorzy.
Krystian Wieczyński w charakteryzacji Strachliwego Lwa z “Czarnoksiężnika z Krainy Oz” poleruje pazury w dżungli na swoim balkonie. Jacek Gierczak jako Wiesiek z “Siedmiu Krasnoludków” irytuje się na ochronne rękawiczki, a przecież ma kolosalne doświadczenie z kostiumami, zaś Wojciech Stachura w kostiumie Sata-Okha z “Tramwajów” popłakuje: - Nie mam siły tańczyć. Chcę zaśpiewać “Odchłań”, a odchłań już przyszła.
Za to Andrzej Żak czeka w swojej garderobie. Przygotowany do roli Fahrenheita zrywa się z fotela, by grać. Magdalena Żulińska ostrzega jednak, że ma mały problem z kostiumami. Ten problem jest nam wszystkim chyba dobrze znany.
Piotr Kłudka jako Willem Ruijbroeck z “Fahrenheita” pozuje na dachu teatru wypatrując kresu epidemii z wysokości. Jest tu i Zofia Bartoś w kostiumie ze spektaklu “Kosmici”, i Joanna Tomasik-Gierczak przypomina postać ze spektaklu “Nie wierzę w śmierć” oraz Edyta Janusz Ehrlich, która w intrygującym kostiumie Czarownicy Zachodu z “Czarnoksiężnika Z Krainy Oz” wystawia twarz do słońca siedząc na patio teatru, obok Pracowni Plastycznej.
Wszystkie impresje można obejrzeć na FB Miejskiego Teatru Miniatura.
“Bilet za grosze poproszę” - szturm na kasy teatralne w Dzień Teatru Publicznego
Pomysł ustanowienia Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr w Polsce świętował 250-lecie istnienia. W akcję zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, a na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów. Tak było również rok temu. W maju 2020 roku obchodzimy to święto tylko symbolicznie.
Akcja “Bilet za grosze” dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.