• Start
  • Wiadomości
  • Czego Polacy i Ukraińcy nauczyli się wzajemnie o sobie? Debata „1989 - Czas przełomów - 2022”

Czego Polacy i Ukraińcy nauczyli się wzajemnie o sobie? Debata „1989 - Czas przełomów - 2022”

Jak zmieniła Polaków i Ukraińców wojna w Ukrainie? Czy czegoś nauczyliśmy się o sobie i czy będziemy umieć w przyszłości współpracować i tworzyć nową przyszłość obu narodów? Te i inne pytania pojawiły się podczas debaty „1989 – Czas Przełomów – 2022”, która 4 czerwca odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Była ona częścią obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich.
04.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczestnicy debaty, od lewej: ukraińska dziennikarka i pisarka Tamara Duda, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, poseł RP i historyk Paweł Kowal i prowadzący spotkanie red. Tomasz Lis. W dyskusji uczestniczył też za pośrednictwem Internetu mer Lwowa Andrij Sadowy. Zabrakło pisarki Oksany Zabużko, która niestety nie zdołała przyjechać do Gdańska
Uczestnicy debaty, od lewej: ukraińska dziennikarka i pisarka Tamara Duda, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, poseł RP i historyk Paweł Kowal i prowadzący spotkanie red. Tomasz Lis. W dyskusji uczestniczył też za pośrednictwem Internetu mer Lwowa Andrij Sadowy. Zabrakło pisarki Oksany Zabużko, która niestety nie zdołała przyjechać do Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

„1989 - Czas Przełomów - 2022” była jedną z najważniejszych debat gdańskiego Dnia Wolności i Praw Obywatelskich. Dyrekor ECS Basil Kerski wspomniał w swoim powitaniu o znakomitym duecie polsko-amerykańskim, dzięki któremu mamy Polskę demokratyczną i wolną, Polskę w Unii Europejskiej i NATO. To była sekretarz stanu USA Madeleine Albright i były polski minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek. To oni przed laty stworzyli inicjatywę Wspólnotę Demokracji - międzyrządową koalicję państw, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz wzmacnianie demokratycznych norm i instytucji

- Niestety sekretarz Albright zmarła niedawno, Bronisław Geremek nie żyje już od kilku lat, ale spotykamy się tutaj w roku 2022, kiedy polski Senat zdecydował się ustanowić ten rok rokiem prof. Bronisław Geremka. Prezydent Joe Biden podczas niedawnej wizyty w Polsce powiedział, że mamy obecnie nową bitwę, bitwę między demokracją a autokracją. To walka siły czystej z brutalna i złą - mówił do zebranych w audytorium ECS Thomas E. Garrett, sekretarz generalny Wspólnoty Demokracji.

Smolik, Kev Fox, John Porter. Super koncert na początek Święta Wolności i Praw Obywatelskich. ZDJĘCIA

Na początku debaty prowadzący redaktor Tomasz Lis poprosił uczestników o przywołanie i podzielenie się osobistym wspomnieniem, które jest symbolicznym skrótem, metaforą stu minionych dni wojny w Ukrainie. Dla każdego z rozmówców było to coś innego. Pisarka Tamara Duda przypomniała obrazy wojny, szczególnie bombardowanie swojego miasta.

Dla prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz ważną i symboliczną chwilą był mecz Szachtara Donieck z Lechią w Gdańsku, a szczególnie moment, kiedy do wykonania rzutu karnego zaproszono chłopca, który ocalał z bombardowania Teatru w Mariupolu.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z DEBATY:

Mer Lwowa Andrij Sadowy, który uczestniczył w rozmowie za pośrednictwem internetu, wspomniał, że sto ostatnich dni są dla niego niczym jeden dzień. W jego wspomnieniach dominują dwa obrazy – miliony ludzi, którzy uciekając przed wojną trafili do Lwowa i ogromna kolejka mężczyzn do punktu rejestracji do wojska, chętnych walczyć w obronie ojczyzny.

Ambasador Andrij Deszczyca z kolei przywołał wzruszającą rozmowę z małym chłopcem, który uciekł przed wojną i stał przed konsulatem Ukrainy w Lublinie. „Co z nami będzie? - zapytał mały człowiek. - Wygramy wojnę i wrócisz do kraju – odpowiedział ambasador Deszczyca.

Dziś i jutro odwiedź ECS, dołącz do Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Mocne nazwiska, ważne tematy. Szczegółowy PROGRAM

Poseł Paweł Kowal wspominał też swój pobyt we Lwowie 16 marca. Odwiedził wówczas z polskim samorządowcami szpital, w którym leżeli ranni. Nie wiedział, co mówić. Zapytał rannych o to, czego im potrzeba. Usłyszał, jak proszą o zamknięte niebo i amunicję.

Obejrzyj całą debatę:

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska