Transmisja cotygodniowego wirtualnego spotkania prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z mieszkańcami i sympatykami - nie tylko z Trójmiasta, ale i z całej Polski - odbyła się wyjątkowo z parku Oruńskiego. Korzystając z okazji, że rozmowa przebiegała właśnie w tym miejscu, prezydent zapowiedziała oddanie do użytku nowej inwestycji realizowanej w ramach Budżetu Obywatelskiego. W drugiej połowie sierpnia mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z kładki w parku Ferberów w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.
W dalszej części czatu Aleksandra Dulkiewicz odniosła się do aktualnych wydarzeń w kraju i za granicą. Skomentowała trudną sytuację na Białorusi, przypominając, że w Gdańsku mieszka około 3 tys. Białorusinów.
- To temat, który bardzo nas porusza. Wczoraj spotkałam się z grupą przedstawicieli Białorusinów i Białorusinek mieszkających w Gdańsku - jeśli to oglądacie, bardzo wam dziękuję za to spotkanie. Pragnę wyrazić wielkie wyrazy solidarności. Wielu z nas z niepokojem śledzi ten rozlew krwi - powiedziała prezydent. - Białorusinki i Białorusini chcą pokojowo żyć w kraju, gdzie będzie doceniana godność człowieka i prawdziwa wolność. Bardzo ważny jest sygnał wsparcia dla nich od nas, czy to materialny, czy słowny. My, jako miasto, postaramy się im w miarę możliwości pomóc.
Prezydent Dulkiewicz: - Jesteśmy z Wami! Łączymy się w bólu z ofiarami nocnych starć na Białorusi i ich rodzinami
Zapowiedziała, że wsparcie będzie miało też wymiar symboliczny już teraz. We wtorek, 11 sierpnia, po zmroku, kilka obiektów w Gdańsku - między innymi fontanna Neptuna i wiadukt przy Galerii Bałtyckiej - podświetlone zostaną na biało-czerwono-biało. Iluminacje włączać się będą codziennie po zmierzchu przez siedem dni, pojawią się także na innych obiektach. W ten sposób gdańszczanie okażą, że są solidarni z Białorusinami i gotowi, by ich wesprzeć.
- Mówiąc o o Białorusi, nie możemy też zapomnieć o tym, co dzieje się w Polsce - naszej ojczyźnie. W piątek wieczorem byliśmy świadkami bardzo brutalnych zatrzymań w Warszawie. Zawsze będę stała po stronie praw człowieka i obywatela, i w obronie ludzi słabszych. Sądzę, że sygnał mówiący jasno, że prawa i wolności człowieka i obywatela są czymś bardzo ważnym, będzie także płynął z naszego miasta.
Aleksandra Dulkiewicz odniosła się też do sytuacji w naszym kraju i w Gdańsku w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Przypomniała o obowiązku noszenia maseczek, bądź zasłaniania nosa i ust innym materiałem. Zaapelowała o odpowiedzialne zachowania względem innych.
- Z niepokojem śledzimy statystyki. W ten weekend padały rekordy - niemal 1000 zachorowań dziennie. Niepokoimy się bardzo o to, jak będzie wyglądał nowy rok szkolny - przyznała prezydent. - Tak naprawdę to, czy zwalczymy covid-19 zależy od każdej i każdego z nas. Od naszej odpowiedzialnej postawy. Dlatego proszę was, noście maseczki. W Gdańsku w ostatniej dobie przyrost zachorowań wyniósł kolejne pięć osób. Aktualnie w naszym mieście choruje 161 osób, z czego 8 jest hospitalizowanych.
„Negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe” - oświadczenie ekspertów Państwowej Akademii Nauk
W związku z zapowiedzianym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej powrotem uczniów do szkół już pierwszego września, pomimo panującej epidemii, w poniedziałek, 10 sierpnia, prezydent Gdańska, która jest członkiem zarządu Unii Metropolii Polskich, wspólnie z wójtem Terespola Krzysztofem Iwaniukiem - przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich, i przedstawicielami innych miejscowości, wystosowała pismo do ministra edukacji. W dokumencie samorządowcy sygnalizują swoje zaniepokojenie wytycznymi ministerstwa, które mówią, że odpowiedzialność za szkołę w dobie koronawirusa ponosi wyłącznie dyrektor placówki. Jednocześnie rząd nie dał dyrektorom żadnych narzędzi, by sobie z ewentualnymi przypadkami koronawirusa - prowadzącymi do tworzenia się kolejnych ognisk epidemii - poradzić.
- Jak możemy bezpiecznie posyłać dzieci do szkoły, jeśli później wracają do domu i spotykają się z rodzicami, babciami i dziadkami? To pytanie, na które musimy umieć odpowiedzieć - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.
Konferencja Unii Metropolii Polskich o powrocie dzieci do szkół i wytycznych MEN
Prezydent zaprosiła też między innymi do udziału w uroczystościach sierpniowych. W piątek, 14 sierpnia, o godzinie 6 rano rozpoczną się wydarzenia upamiętniające wydarzenia roku '80 i 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych. Ten ważny historyczny moment Gdańsk uczci Świętem Wolności i Demokracji, które potrwa do poniedziałku, 31 sierpnia.
- Zachęcam do oglądania transmisji z briefingu, który odbędzie się w środę, 12 sierpnia, o godzinie 9:30. Opowiemy tam szczegółowo o programie obchodów.
Zobacz całe nagranie spotkania prezydent z mieszkańcami: