• Start
  • Wiadomości
  • 756 kandydatów do rad dzielnic, ale chętnych zabrakło w dziewięciu dzielnicach

756 kandydatów do rad dzielnic, ale chętnych zabrakło w dziewięciu dzielnicach. Co się z nimi stanie?

To radni dzielnicowi zabiegają o remonty ulic i chodników, to dzięki ich zaangażowaniu ruszyły prace modernizacyjne niektórych ważnych dla lokalnych społeczności, obiektów. To oni organizują festyny dzielnicowe i inne wydarzenia, dzięki którym można przyjemnie spędzić wolny czas i przy okazji poznać sąsiadów. 13 października odbędą się wybory do rad dzielnic na nową kadencję w latach 2024 - 2029. Do piątku, 13 września, można było zgłaszać kandydatów.
13.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać na pierwszym planie dużo domów jednorodzinnych otoczonych zielonymi dużymi drzewami, w tle kilka wysokich biurowców
Zostały trzy dni, by móc zarejestrować się jako kandydat na radnego dzielnicy
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, 13 WRZEŚNIA

Aktualizacja, godz. 20

W wyznaczonym terminie, a więc do 13 września, do godz. 15, zgłosiło się 756 chętnych do objęcia mandatów radnych dzielnic. Jednak nie w każdej z 35 dzielnic udało się zebrać wystarczającą liczbę zgłoszeń. W 26 dzielnicach zarejestrowało się więcej kandydatów niż jest miejsc w radach, ale w kolejnych 9 zabrakło chętnych. Dlatego w tych dzielnicach przedłużony został termin zgłoszenia kandydatów na przyszłych radnych do środy, 18 września, do godz. 17.00. Sytuacja ta dotyczy dzielnic: Brzeźno, Krakowiec-Górki Zachodnie, Jasień, Suchanino, Aniołki, Brętowo, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny i Kokoszki.
 

Aktualizacja, godz. 11

Przypominamy, że do piątku, 13 września, do godz. 15, należy złożyć niezbędne wnioski do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to formalna nazwa dzielnic - dop. red.) w Gdańsku. Mieści się ona w gmachu Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12, w pokojach nr 214 i 215.

Co istotne, jeżeli liczba zgłoszeń będzie za mała, to wydłużony zostanie termin zgłaszania kandydatów o pięć dni, do 18 września. Możliwość taka dotyczyć będzie tylko tych dzielnic, w których nie będzie wymaganego minimum kandydatów. Tam, gdzie jest już wystarczająca liczba kandydatów, lista zostanie zamknięta 13 września. 

Jeśli po tym terminie nadal nie będzie wymaganej liczby kandydatur, to wybory w danej dzielnicy nie odbędą się 13 października. Wówczas prezydent w ciągu 90 dni zarządzi kolejne wybory dla danej dzielnicy.

na zdjęciu kilka dorosłych osób stoi na korytarzu
W piątek, 13 września, nie malała kolejka osób chcących zarejestrować swoje kandydatury na radnych dzielnic
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl
333
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, 12 WRZEŚNIA

Do czwartku, 12 września, zarejestrowało się 414 kandydatów na radnych. 

W siedmiu dzielnicach jest już wymagane minimum kandydatów. Wybory na pewno odbędą się: na Przeróbce, Olszynce, Ujeścisku-Łostowicach, Wzgórzu Mickiewicza, Strzyży, Zaspie Młyńcu i w Osowej.

Co istotne, są dzielnice, w których zarejestrowało się więcej kandydatów niż wymagane minimum. Najwięcej jest ich na Ujeścisku - Łostowicach - to 26 osób oraz 25 osób na Zaspie - Młyńcu. Obecnie nie ma ani jednego kandydata do rady dzielnicy Młyniska.

AKTUALIZACJA, 11 WRZEŚNIA

W środę, 11 września, sytuacja z listą kandydatów na radnych wygląda bardziej optymistycznie. Zarejestrowanych jest już 314 osób. Największym zaskoczeniem jest dzielnica Przeróbka. Jeszcze dwa dni temu alarmowaliśmy, że zarejestrował się tylko jeden kandydat w tej dzielnicy. 11 września jest ich już 17. To już zatem pewne, że na Przeróbce odbędą się wybory. Podobnie jak na Strzyży, gdzie także jest już wymagana liczba kandydatów. W kilku dzielnicach brakuje jeszcze, na dzień 11 września, po 1- 2 kandydatów. Ale są i takie dzielnice, gdzie wciąż brakuje nawet kilkunastu chętnych. W Kokoszkach zarejestrował się dotąd tylko jeden kandydat., a w Młyniskach nadal nikt.

W Letnicy, Matarni i Wrzeszczu Górnym nadal jest tylko po dwoje kandydatów, a we Wrzeszczu Dolnym - troje.

Wcześniej pisaliśmy:

Potrzebnych minimum 608 kandydatów

To już ostatni moment, by zdecydować się na kandydowanie do rady dzielnicy. Co ważne, poza złożeniem formalnego wniosku w komisji wyborczej, obowiązkowe jest także dostarczenie listy z minimum 30 podpisami wyborców popierających danego kandydata/kandydatkę. Warto zrobić to jak najszybciej. 

Obecnie w większości dzielnic takie podpisy są zbierane. Wydaje się, że sporo osób zostawiło to jednak na ostatnią chwilę, gdyż do 9 września zarejestrowało się tylko 172 kandydatów. By wybory mogły się odbyć, w każdej dzielnicy do rady musi kandydować co najmniej jedna osoba więcej niż jest miejsc w radach, w skali wszystkich 35 dzielnic potrzeba minimum 608 osób.

Najgorzej sytuacja wygląda obecnie w dzielnicach:

Przeróbka, Jasień, Wyspa Sobieszewska, Matarnia i Zaspa Rozstaje. Zgłosił się dotychczas tylko jeden kandydat w każdej z nich. Na Młyniskach nie zgłosiła się dotąd ani jedna osoba.

Po dwóch kandydatów zgłosiło się w Brzeźnie, Letnicy, na Siedlcach, w Aniołkach, Wrzeszczu Dolnym, Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia i na Przymorzu Wielkim.

- Zgłaszanie kandydatów na radnych jest możliwe tylko do piątku, do godz. 15. Co ważne, kandydaci muszą zebrać minimum 30 podpisów poparcia. Nie mogą to być podpisy od przypadkowych osób, ale mieszkańców danej dzielnicy, ujętych w stałym rejestrze wyborców konkretnej dzielnicy. A nie zawsze mamy sąsiada, który jest ujęty w takim rejestrze, dlatego warto o to dopytać. Jeżeli okaże się, że osoba, która podpisze listę poparcia nie mieszka w Gdańsku, w danej dzielnicy, to jej głos nie będzie ważny. Dlatego zachęcamy, by zebrać trochę więcej podpisów poparcia, by nie trzeba było ich później uzupełniać - podkreśla Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy Z Mieszkańcami.

Chcesz zostać radnym dzielnicy? Sprawdź, jakie dokumenty złożyć, gdzie i do kiedy

Od czego zależy liczba radnych w dzielnicy?

W wyborach do rad dzielnic, które odbędą się już za miesiąc, 13 października, będziemy wybierać radnych 35 dzielnic. 

Liczba radnych w poszczególnych radach jest uzależniona od liczby mieszkańców - w tych z największą liczbą ludności (powyżej 20 tys. zameldowanych osób) jest ich 21. Taka sytuacja jest w ośmiu dzielnicach: Śródmieście, Ujeścisko - Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe, Chełm, Jasień, Piecki - Migowo, Wrzeszcz Dolny i Przymorze Wielkie. 

Po raz pierwszy, od nowej kadencji, 21 radnych będą miały dwie dzielnice: Jasień i Orunia Górna - Gdańsk Południe. Obie rozwijają się od wielu lat - powstają tu nowe osiedla mieszkaniowe, a tym samym regularnie przybywa w nich nowych mieszkańców. Jeszcze w poprzedniej kadencji rada dzielnicy Wrzeszcz Górny także liczyła 21 członków. W ostatnich latach w tej dzielnicy spadła liczba mieszkańców (pod koniec 2023 r. wynosiła niecałe 21 tys. osób), w związku z czym w nowej kadencji będzie miała 15 radnych.

Ilu kandydatów na radnych dzielnic powinno się zgłosić, by odbyły się wybory?

Kto może kandydować na radnego?

  • Osoba ujęta w stałym rejestrze wyborców konkretnej dzielnicy,
  • Która wypełni zgłoszenie kandydata na radnego (dostępne na stronie gdansk.pl w zakładce wybory),
  • Do tego zbierze minimum 30 podpisów wyborców ujętych w rejestrze wyborców z konkretnej dzielnicy,
  • I dostarczy to zgłoszenie, wraz z listami poparcia, najpóźniej do 13 września 2024 roku do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego w Gdańsku (osobiście lub pocztą).

Nie może kandydować na radnego osoba, która:

  • jest radnym Miasta Gdańska,
  • jest zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku,
  • jest zatrudniona na stanowisku kierownika lub zastępcy kierownika jednostki organizacyjnej miasta,
  • jest skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask