Kolejny etap rewitalizacji Opływu Motławy. Przyjdź na spacer i warsztaty we wtorek

Powierzchnia parku Opływu Motławy to obecnie 11 hektarów. Obejmuje on m.in. teren z charakterystycznymi bastionami nad rzeką Motławą, na odcinku od ul. Okopowej do ul. Elbląskiej, od strony Dolnego Miasta. Pomysł jest taki, by parkiem stał się cały teren opływu Motławy, także od strony Olszynki i Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec, dzięki czemu jego powierzchnia wyniesie aż 42 hektary. W jaki sposób to zrobić? Na początek spotkania z mieszkańcami. Pierwsze już we wtorek, 22 października.
15.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać zielone zabytkowe bastiony zbudowane na wałach ziemi i fragment meandrującej rzeki, a także niską zabudowę w tle
Park Opływu Motławy liczy obecnie 11 hektarów powierzchni. Jest plan, by zwiększyła się do 42 hektarów
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Najpierw rozpoznanie potrzeb, potem - projektowanie

Rewitalizacja Dolnego Miasta jeszcze trwa, ale wykonane prace już zachęcają mieszkańców innych zakątków Gdańska do odwiedzin tego miejsca. Coraz częściej widać tu spacerowiczów spędzający wolny czas przy opływie Motławy, widać też kajakarzy. Gdańszczanie dostrzegają ogromny, i jeszcze nie do końca wykorzystany, potencjał tego miejsca, zwłaszcza od strony Olszynki. To ma się zmienić. 

Biuro Architekta Miasta rozpoczyna w tej sprawie tzw. proces partycypacyjny, który różni się od konsultacji społecznych tym, że Miasto nie narzuca mieszkańcom gotowego pomysłu na to miejsce. Wręcz przeciwnie. Chodzi o to, by najpierw zebrać opinie mieszkańców, którzy w imieniu swoim oraz tamtejszej przyrody, roślin i zwierząt, przedstawią najpilniejsze potrzeby i wskażą miejsca, które - ich zdaniem - najlepiej spełnią funkcję rekreacyjną. 

Innymi słowy - najpierw trzeba postawić diagnozę stanu obecnego przy współudziale mieszkańców, a następnie zaplanować to miejsce tak, by jak najlepiej służyło wszystkim jego użytkownikom, z zachowaniem ochrony jego przyrodniczego oraz historycznego dziedzictwa.

Wybraliśmy radnych dzielnic na kadencję 2024-2029

Dyskusja z mieszkańcami dotyczyć będzie całego terenu planowanego parku, od Bastionu Gertrudy aż do ujścia Motławy do Martwej Wisły.

Podobne kroki, a więc poznanie w pierwszej kolejności potrzeb mieszkańców - w Nowym Porcie, na Oruni, Biskupiej Górce oraz Dolnym Mieście - podejmowało w poprzednich latach Biuro Rozwoju Gdańska, które jest odpowiedzialne za realizację procesu rewitalizacji kilku gdańskich dzielnic. Od 2017 roku Gminny Program Rewitalizacji obejmuje zresztą część terenów Opływu Motławy i w jego ramach, w ubiegłym roku, odnowiono m.in. dwa bastiony.

Pomysł jest taki, by już konkretne działania na całym terenie Opływu Motławy także zostały objęte tym miejskim programem rewitalizacji.

mapka
Taki teren ma objąć Park Opływu Motławy
Mat. Biuro Architekta Miasta

Kiedy spacer i warsztaty w sprawie opływu Motławy?

  • 22 października, wtorek, godz. 17.00 - otwarte spotkanie inauguracyjne
  • 9 listopada, sobota, godz. 12.00 - spacer badawczy
  • 20 listopada, środa, godz. 17.00 - warsztaty

Spotkania każdorazowo organizowane będą w sąsiedztwie Bramy Nizinnej i bastionu św. Gertrudy - w budynku Centrum Dolna Brama, przy ul. Dolna Brama 8 (w przypadku spaceru będzie to miejsce zbiórki).

na zdjęciu fragment chodnika z czerwonej kostki, obok sitowie i fragment rzeki, w tle po prawe kilka niewysokich kamienic
Rewitalizacja opływu Motławy ma objąć tereny od strony Olszynki
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Trzeci największy park miejski

Zielony teren, znajdujący się na granicy trzech dzielnic: Śródmieścia, Olszynki oraz Oruni-Św. Wojciecha - Lipiec, ma powierzchnię 42 hektarów, włączając w to obszary wodne. Po jego zagospodarowaniu, stanie się trzecim co do wielkości parkiem w mieście, po Parku Regana i Parku Południowym. 

Lunety i repliki armat już na bastionie. Zakończyła się procedura odbiorowa

XVII-wieczne fortyfikacje, żaby i 90 gatunków ptaków

  • Główną atrakcją Opływu Motławy są nowożytne fortyfikacje miejskie, które powstały w XVII wieku według wzorów szkoły staroholenderskiej. Zespół forteczny składa się ze wzniesień bastionów połączonych wałami ziemnymi, a także akwenu Motławy i otaczającej go zieleni sięgającej do ul. Na Szańcach. Od strony zewnętrznej bastiony otaczała zygzakowata podwójna fosa. Z biegiem czasu zewnętrzną fosę osuszono, a pozostawiona wewnętrzna fosa to dzisiejszy opływ Motławy.
  • Miejsce to wyróżnia się bogatą szatą roślinną, która nawiązuje do eutroficznych zbiorników wodnych i starorzeczy. Można tu podziwiać wiele gatunków roślin wodnych i nadwodnych. Wzdłuż brzegów występują bujne zbiorowiska roślinności ruderalnej. Wzdłuż brzegów rosną również krzewy głogów, z których najstarsze są pozostałością po żywopłotach głogowych, stanowiących kiedyś element fortyfikacji zaprojektowany przez pruską artylerię.
  • Nad opływem zidentyfikowano też ponad 90 gatunków ptaków, różne gatunki owadów, płazów (w tym żab), a w bastionie św. Gertrudy - siedlisko nietoperzy, co czyni ten obszar jednym z cennych siedlisk przyrodniczych w Gdańsku.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia