Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi co dziesiąty mieszkaniec Gdańska. Poprzedza ją stan przedcukrzycowy. Jego szybkie wykrycie pozwala odpowiednio przeciwdziałać rozwojowi choroby.
- Obecnie proponujemy udział w projekcie, w którym można utrzymać bądź poprawić zdrowie pod okiem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Holistyczne podejście do problemu oraz indywidualne, dopasowane do potrzeb konsultacje pozwalają na zmianę nawyków bez wywracania życia do góry nogami. Już ponad 450 osób przejęło odpowiedzialność za własne zdrowie i walczy, aby cukrzyca nie stała się częścią ich życia - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Bezpłatne badania laboratoryjne
Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień od 2020 roku realizuje projekt „Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy – program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna”.
Dotychczas zakwalifikowano do niego ponad 1450 mieszkańców Gdańska i Gminy Stegna. Każdy z uczestników może skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz indywidualnych konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, dietetykiem i fizjoterapeutą. Działania mają na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę poprzez wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.
Inicjatywa służy także podniesieniu świadomości zdrowotnej. W trakcie rocznego udziału każdy zakwalifikowany uczestnik może dwukrotnie wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Dodatkowo w ramach projektu organizowane są bezpłatne webinaria z dietetykiem, a od maja 2021 roku można korzystać ze wspólnych zajęć sportowych na powietrzu.
- Ostatni rok realizacji projektu był dużym wyzwaniem zarówno dla organizatorów, jak i uczestników - mówi Grażyna Cieślak, koordynator projektu. - Znaleźliśmy rozwiązania umożliwiające kontynuację projektu. Konsultacje ze specjalistami, realizacja wizyt w zaplanowanych wcześniej terminach pozwoliła na utrzymanie wspólnie wypracowanych efektów. Część wizyt zamiast tradycyjnie, w gabinecie, organizowano w trakcie pandemii w formie online, a szkolenia edukacyjne przybrały formę zdalnych webinariów.
Podstawą działania w walce z cukrzycą jest prewencja
Najważniejszymi jej elementami są właściwie zbilansowana dieta i ruch, które mają na celu utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi. Prawidłowa dieta ważna jest także po stwierdzeniu choroby i leczeniu przewlekłych powikłań cukrzycy. Dla osób w grupie ryzyka konieczne jest także przeprowadzanie regularnych badań w kierunku cukrzycy, szczególnie u osób powyżej 45 roku życia lub w przypadku wystąpienia któregoś z charakterystycznych objawów.
Aby skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań, wystarczy wypełnić ankietę oceniającą ryzyko wystąpienia cukrzycy w najbliższej przyszłości na stronie Gdańsk bez cukrzycy.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020. Na realizację przeznaczono 2.116.525 zł ze środków gminy Gdańsk. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz budżetu państwa wynosi 3.135.472 zł.