• Start
  • Wiadomości
  • Coraz bliżej Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku - ZHP jedynym kandydatem do organizacji wydarzenia w 2027 r.

Coraz bliżej Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku - ZHP jedynym kandydatem do organizacji wydarzenia w 2027 r.

Decyzja dotycząca oficjalnej kandydatury Polski i Związku Harcerstwa Polskiego zapadła w niedzielę, 29 września br., na spotkaniu Światowego Komitetu Skautowego. To ważna informacja także dla Gdańska, ponieważ jeśli ZHP otrzyma prawo do organizacji światowego zlotu (co jest mocno prawdopodobne), odbędzie się on na Wyspie Sobieszewskiej.
30.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od l.: hm. Karol Gzyl - komendant Europejskiego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej w 2020 r., hm. Anna Nowosad - naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska
Od l.: hm. Karol Gzyl - komendant Europejskiego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej w 2020 r., hm. Anna Nowosad - naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W dzień po zakończeniu obrad Światowego Komitetu Skautowego w malezyjskim Kuala Lumpur, podczas konferencji prasowej w Wozowni Artyleryjskiej Hevelianum, jego decyzję przekazała gdańskiej społeczności naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad. 

- Dzięki codziennemu wysiłkowi naszych instruktorów i instruktorek w przyszłym roku organizujemy Europejskie Jamboree Skautowe na Wyspie Sobieszewskiej, a Związek jest rozpoznawalny jako wiarygodny partner, jako organizacja której można powierzać rzeczy ważne, duże, znaczące - mówi hm. Anna Nowosad. - Światowe Jamboree Skautowe to największe wydarzenie edukacyjne dla skautów z całego świata, na ponad 40 tys. osób. Formalna decyzja o przyznaniu prawa do organizacji jamboree jeszcze przed nami, zapadnie w sierpniu 2020 r.

-  Bardzo się cieszymy, że poznaliśmy się bliżej przy przygotowaniu zeszłorocznych obchodów 100-lecia ZHP na gościnnej Wyspie Sobieszewskiej - dodaje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Wyspa zmienia się dzięki staraniom miasta i lokalnych działaczy, ale przede wszystkim z inspiracji harcerzy. 

Prezydent przypomniała, że w sierpniu br. zarówno ona, jak i z-ca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak oraz pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. organizacji światowego jamboree Łukasz Kłos, gościli wraz z reprezentantami ZHP na światowym zlocie skautów w Stanach Zjednoczonych.

- Jestem pod wielkim wrażeniem tego wydarzenia, szczególnie ze względu na jego walory edukacyjne - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz.- To są działania bardzo bliskie naszemu myśleniu o Gdańsku, ale też o wspólnocie, nie tylko gdańskiej, ale i polskiej. Cieszę się, że w partnerstwie z ZHP możemy robić wielkie rzeczy nie tylko na skalę Gdańska, Polski, Europy - ale jak się okazuje i świata. Dziękuję wam za to. 

Głos zabrał także z-ca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak: - Dzięki temu, że od kilku lat współpracuję ze ZHP przy organizacji zlotów, miałem też doświadczenie Baku, gdzie otrzymaliśmy trudną wiadomość, że nie będziemy organizatorem jamboree w 2023 r. Trudna to była informacje, ale wiedzieliśmy, że nasi harcerze zrobili wszystko, by to Polska była wówczas gospodarzem tego wydarzenia.

 

Od l. hm. Artur Glebko komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP, Karol Gzyl komendant Europejskiego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej 2020, hm. Anna Nowosad naczelniczka ZHP, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Piotr Grzelak z-ca prezydenta Gdańska, Daniel Stenzel rzecznik prasowy prezydent Gdańska, Łukasz Kłos pełnomocnik PMG ds. światowego jamboree, Władysław Sidorko przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska oraz Jerzy Petryczko komendant OSP w Świbnie
Od l. hm. Artur Glebko komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP, Karol Gzyl komendant Europejskiego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej 2020, hm. Anna Nowosad naczelniczka ZHP, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Piotr Grzelak z-ca prezydenta Gdańska, Daniel Stenzel rzecznik prasowy prezydent Gdańska, Łukasz Kłos pełnomocnik PMG ds. światowego jamboree, Władysław Sidorko przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska oraz Jerzy Petryczko komendant OSP w Świbnie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Piotr Grzelak podkreślił, jak wielkim wysiłkiem dla ZHP było przygotowanie kandydatury organizatora światowego jamboree: - Dzięki wspólnemu wysiłkowi Gdańska i ZHP w trakcie organizacji polskiego i europejskiego zlotu, dysponujemy już odpowiednią infrastrukturą na Wyspie Sobieszewskiej, przystosowaną także do potrzeb światowego jamboree - zaznacza z-ca prezydent Gdańska. -  Wysiłki inwestycyjne ze strony Miasta, jeśli w ogóle będą, to w ograniczonym stopniu. Gratuluję ZHP podjęcia tej, chyba jeszcze trudniejszej, decyzji, niż ta, którą było kandydowanie do organizacji jamboree w 2023 rok. Dla Gdańska to bardzo ważne, bo jest to kolejny element napędowy zmian na Wyspie Sobieszewskiej.

Władysław Sidorko przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska: - Pamiętam z moich młodych lat, że zielone mundury harcerskie były na Wyspie od zawsze, później z racji zawirowań historycznych nastąpił zastój, a teraz harcerze powracają przez duże “P”. Dzięki temu na Wyspie zmiany zaczęły następować szybciej, jeśli chodzi o inwestycje czy sprawy społeczne. 

 

Karol Gzyl, komendant Europejskiego Jamboree Skautowego 2020 r. na Wyspie Sobieszewskiej tłumaczy, że procedura zgłaszania kandydatów do organizacji światowego zlotu jest już formalnie zamknięta i żadna organizacja skautowa nie może już zaproponować swojej kandydatury.

- Większość arytmetyczna na walnym zgromadzeniu naszej federacji w przyszłym roku, gdzie zapadnie ostateczna decyzja, jest do zdobycia i będziemy pracować nad tym we współpracy z Gdańskiem by ją osiągnąć - zapewnia Karol Gzyl. - Nie będzie nam już potrzebna tak rozbudowana kampania jak przy okazji kandydatury na 2023 rok. Pozycja i rozpoznawalność ZHP i Gdańska na światowej arenie skautowej jest teraz zupełnie inna. Pracę wykonaną trzy lata temu, dziś będzie trzeba tylko trochę “odświeżyć”, ale też te kilkanaście tysięcy skautów z ponad 70 krajów świata, którzy przyjadą w sierpniu tego roku na europejskie jamboree, to będą naturalnie ambasadorzy idei światowego zlotu w Gdańsku. 

- Dla gdańskich harcerzy organizacja światowego jamboree w naszym mieście oznacza dużo pracy - śmieje się hm. Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP. - Z racji miejsca zlotu jesteśmy najmocniej zaangażowani w bieżące działania. Nie tylko ja i inni przedstawiciele Chorągwi, ale także wielu naszych instruktorów pracuje nad programem zlotu i europejskiego, i światowego.

Komendant Glebko zaznaczył, że dla Chorągwi Gdańskiej światowe jamboree oznacza także doskonałą promocję wśród tych, którzy jeszcze nie są harcerzami. - Nasza chorągiew już teraz jest jedną z największych w kraju, liczymy na to, że wieść o organizacji jamboree przysporzy nam jeszcze więcej nowych harcerzy i harcerek. 

 

Światowe Jamboree Skautowe po raz pierwszy w Polsce

Jamboree jest cyklicznym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), które odbywa się co 4 lata w różnych miejscach na całym świecie. Jamboree jest zlotem, na który jako uczestnik można pojechać tylko raz, mogą wziąć w nim udział tylko osoby w wieku 14-17 lat. W tym największym wydarzeniu edukacyjnym, które odbywa się co cztery lata udział bierze 50 000 skautów ze wszystkich kontynentów. Pierwsze Jamboree odbyło się w 1920 roku w Olympia Hall w Londynie. W Europie Środkowej ostatnie jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem tego wydarzenia.

Decyzję Światowego Komitetu Skautowego o zatwierdzeniu kandydatury ZHP poprzedziła analiza koncepcji organizacyjnej oraz wysłuchanie raportu z wizytacji w Polsce przeprowadzonej przez Światowe Biuro Skautowe w maju br. W trakcie tej wizytacji, przedstawiciele WOSM zostali przyjęci m.in. przez ministra Wojciecha Kolarskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha oraz prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Szczegółowe spotkanie o warunkach organizacji jamboree odbyło się z Przewodniczącym ZHP, Naczelniczką ZHP i Główną Kwaterą ZHP.

 

czytaj także: 

Europejskie Jamboree 2020. Co nas czeka, jak organizuje się takie wydarzenie ROZMOWA

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana