Coraz bliżej nowych terenów rekreacyjnych w Gdańsku

Boiska, siłownie, place zabaw, stoły do tenisa i gry w szachy powstaną w kilkunastu strefach wejściowych do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku. Dla pierwszych pięciu takich stref jeszcze w tym roku opracowany zostanie projekt budowlany.
24.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podleśna Polana przy Gaju Gutenberga we Wrzeszczu - tutaj tereny podleśne zagospodarowane zostały podczas kilku edycji Budżetu Obywatelskiego. Projektanci stref buforowych mogą z powodzeniem wzorować się na tutejszych niebanalnych rozwiązaniach

Sieć stref buforowych utworzona zostanie przy 15 zlokalizowanych w Gdańsku wejściach do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W każdej powstanie infrastruktura ułatwiająca spędzanie czasu na wolnym powietrzu: ławki, oświetlenie, plac zabaw, siłownia pod chmurką, stoły do tenisa ziemnego i do gry w szachy, wybieg dla psów, poidełka z gdańską kranówką, miejsca do grillowania i urządzania ognisk, WC - obfitość zagospodarowania zależeć będzie od rozległości przyleśnego terenu.

W niektórych miejscach powstaną również nieutwardzone boiska do siatkówki i place do gry w boule, a także parkingi rowerowe i samochodowe.

Z drugiej strony, jak sama nazwa wskazuje - każda ze stref buforowych będzie swoistym buforem oddzielającym ekosystem przyrodniczy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od terenów miejskich, mieszkaniowych.

Koncepcja zagospodarowania strefy buforowej przy ul. Niedźwiednik w Brętowie. Wszystkie koncepcje stef opracowało Biuro Rozwoju Gdańska

Z uwagi na rozległość terenu i liczbę lokalizacji objętych projektem, prace zostały podzielone na etapy, rozpoczęła się realizacja pierwszego.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wyłania obecnie wykonawcę dokumentacji projektowej dla stref buforowych przy następujących wejściach do TPK:

  •  ul. Abrahama (VII Dwór)
  • ul. Michałowskiego (VII Dwór)
  •  Ludowa (Strzyża)
  •  Niedźwiednik (Brętowo)
  • ul. Leśna Góra (Brętowo).

Budżet DRMG na powyższe zadanie (pod nazwą: Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zadania inwestycyjnego pn.: "Rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej na terenach miejskich") przeznaczyło 150 tys. zł. 24 kwietnia otwarto oferty przetargowe.

- Zgłosiło się dwóch wykonawców. Obecnie sprawdzamy ich oferty pod względem formalno-prawnym. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, z jednym z nich w maju podpiszemy umowę na realizację prac. Projekt budowlany powinien być gotowy do listopada bieżącego roku - mówi Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Realizacja pierwszych podleśnych stref nastąpić może najwcześniej w 2018 r. - na tym etapie trudno jeszcze mówić o konkretnych datach.

Koncepcja zrównoważonego zagospodarowania strefy buforowej lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to wspólny projekt: gminy miasta Gdańska, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Rok temu partnerzy podpisali porozumienie w tej sprawie. Więcej na temat koncepcji przeczytać można na stronie www Biura Rozwoju Gdańska.

Tak obecnie prezentuje się wejście do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy ul. Abrahama...


Koncepcja zagospodarowania strefy buforowej przy ul. Abrahama. KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ, ABY JĄ POWIĘKSZYĆ

{id88759}

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta