• Start
  • Wiadomości
  • Coraz bliżej budowy kompostowni w Szadółkach. Nowy prezes ZUT

Coraz bliżej budowy kompostowni w Szadółkach. Nowy prezes ZUT

Mokre odpady nie trafiają już do Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach, a oczyszczony plac dojrzewania kompostu - zmora zapachowa mieszkańców Gdańska - wkrótce stanie się placem budowy nowej, hermetycznej kompostowni. Zbudowana zostanie pod nowym kierownictwem - prezesem zarządu ZUT z dniem 3 kwietnia został Michał Dzioba.
03.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zakład Utylizacyjny w Szadółkach będzie miał nową kompostownię

- Latem zniknie główne źródło uciążliwości. Rozpoczęliśmy proces i za kilka miesięcy plac dojrzewania kompostu będzie już pusty i gotowy, by stać się placem budowy. Już w tej chwili odpady mokre, które segregują mieszkańcy, nie trafiają do instalacji. Oddajemy je do innych zakładów - zapewnia Maciej Jakubek, członek zarządu Zakładu Utylizacyjnego ds. technicznych.

Mowa oczywiście o budowie nowej, hermetycznej kompostowni. Trwają właśnie przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu oraz na inżyniera kontraktu.

Jak informują władze spółki, wniosek o dofinansowanie unijne został dobrze oceniony i ma szanse na pozytywne rozpatrzenie. Zakończenie budowy przewidywane jest na III kwartał 2018 roku. Dzięki niej proces kompostowania odpadów organicznych niemal w całości będzie prowadzony w zamknięciu, pod kontrolą, bez uciążliwości zapachowych dla okolicznych mieszkańców.

Strategiczne dla ZUT inwestycje będą prowadzone pod nowym kierownictwem - Michał Dzioba zastąpi Wojciecha Głuszczaka na stanowisku prezesa zarządu spółki.

- W kluczową fazę wszedł projekt budowy spalarni odpadów, a także inwestycja budowy nowej, hermetycznej kompostowni. Ponadto zakład czekają przygotowania do nowego systemu gospodarki odpadami, który zacznie obowiązywać w mieście za rok - podkreśla rzecznik prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek.


Michał Dzioba, nowy prezes ZUT w Gdańsku

Michał Dzioba pełnił przez wiele lat funkcję dyrektora generalnego Grupy Amest, włoskiej spółki obecnej na polskim rynku gospodarki odpadami od 1996 r. W latach 2005-2009 odpowiadał za restrukturyzację techniczną, organizacyjną i finansową spółek z włoskiej grupy, w tym trzech zakładów zagospodarowania odpadów: w Kamieńsku, Otwocku i Mażanach pod Kętrzynem.

Przeprowadził również rekultywację dwóch składowisk odpadów komunalnych. W swojej karierze odbył staż w zakładzie zagospodarowania odpadów w Mestre (Wenecja), a w latach 2010-2012 współpracował z szefem europejskiej federacji gospodarki odpadami i usług środowiskowych (FEAD).

Wojciech Głuszczak pozostanie w spółce, będzie piastował stanowisko członka zarządu ds. finansowych.

- Doświadczenie dotychczasowego prezesa jest niebagatelne: budował ten zakład, rozliczał wielki projekt unijny i prowadził inwestycje, dlatego nadal będzie wspierał spółkę i pozostanie w zarządzie - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek. 


Nowy prezes w pierwszym dniu urzędowania (3 kwietnia 2017 r.) podkreślił, że priorytety firmy pozostają bez zmian: - Jestem tu po to by jak najskuteczniej zrealizować wraz zespołem te zadania: ograniczyć uciążliwości zapachowe, unowocześniać, rozwijać instalację oraz organizację, a także doprowadzić do budowy spalarni odpadów. Gdański zakład jest jednym z największych w kraju i stanowi rzeczywiście wyzwanie w wielu aspektach. Czekałem na takie wyzwanie - przekonuje Michał Dzioba. 


PREZENTACJA - stan przygotowań do budowy hermetycznej kompostowni



TV

Każdy może pomóc