• Start
  • Wiadomości
  • Control Room - co łączy architekturę i muzykę? Wykłady i koncerty 6 i 7 września 

Control Room - co łączy architekturę i muzykę? Wykłady i koncerty w Mlecznym Piotrze 6 i 7 września 

Control Room to wydarzenie, którego zamiarem jest poszukiwanie związków między architekturą a dźwiękiem. W nowej siedzibie galerii WL4 usłyszymy muzykę eksperymentalną, jazz, ambient i field recording. Zagrają Nowa Ziemia z ate, Emiter, Paweł Rucki, Mikołaj Trzaska i Izabela Dłużyk. Koncerty poprzedzą wykłady, które wygłoszą Waldemar Affelt i Filip Szałasek.  
03.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mleczny Piotr to ostatni budynek na terenie byłej Stoczni Cesarskiej
Mleczny Piotr to ostatni budynek na terenie byłej Stoczni Cesarskiej
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Koncerty i wykłady odbędą się w Mlecznym Piotrze, budynku położonym na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej.

 - Miasto ulega ciągłym metamorfozom - mówią organizatorzy wydarzenia. - Stare miejsca sąsiadują z nowymi. To, co było rzeczywistością, odchodzi w niepamięć, by po czasie znów stać się aktualne. Koncerty, sety dźwiękowe i wykłady umożliwią kreatywne zwiedzanie budynku, w tym niedostępnych wcześniej pomieszczeń. Punktem wyjścia Control Room jest uznanie dźwięku za równie namacalny, co wyjątkowa konstrukcja Mlecznego Piotra. 

W piątek, 6 września, wystąpi zespół Nowa Ziemia, który tworzy muzykę eksperymentalną oraz jazzman Mikołaj Trzaska - kompozytor (m.in. ścieżek dźwiękowych do niemal wszystkich filmów Wojciecha Smarzowskiego), saksofonista i klarnecista basowy zagra solo. 

 

Artur Krychowiak
Artur Krychowiak
Mat. pras.

 

Nowa Ziemia (Artur Krychowiak) wystąpi z ate (Petar Petkov), którego specjalnością są pejzaże dźwiękowe oparte na loopowanych partiach gitary miksowanych z pogłosem analogowej modulacji. Zainspirowany twórczością̨ Steve’a Reicha, Arvo Pärta i Terry’ego Rileya, ate bada potencjalną moc prostoty, minimalizmu i powtórzeń́.

Petar Petkov jest autorem dwóch solowych albumów wydanych nakładem bułgarskiej wytwórni Amek – „MCCV” (2016) oraz „Secondary Drowning” (2018) – i splitu ze Stereocilią (John Scott) dokumentującego trasę po Wielkiej Brytanii.

Mikołaj Trzaska
Mikołaj Trzaska
Mat. pras.

 

W sobotę, 7 września, industrialną przestrzeń Mlecznego Piotra wypełnią dźwięki perkusisty Pawła Ruckiego, Emitera i Izy Dłużyk.

Paweł Rucki to również muzyk, który nie boi się eksperymentować - porusza się w obrębie muzyki niezależnej i improwizowanej łącząc tak odległe style jak: free rock (Królestwo), black metal (Hadal), harsh noise (Dule tree), shoegaze i alt pop (Black Mynah). Nowych dźwięków poszukiwać będzie z Marcinem Dymiterem, który grał m.in. w takich zespołach jak Ewa Braun, Niski Szum, Trys Saulės czy Zemiter (z Hubertem Zemlerem). Jest autorem muzyki do filmów, spektakli, instalacji i map dźwiękowych oraz nagrań terenowych. 

Iza Dłużyk
Iza Dłużyk
Mat. pras.

 

Iza Dłużyk to niewidoma gdańska artystka zafascynowana profesjonalnym nagrywaniem przyrody. W 2017 roku odbyła wyprawę do Peru, aby dokumentować dźwiękowe pejzaże deszczowych lasów Amazonii.

- Zaproszeni artyści będą pracowali z przestrzenią, nie ingerując w jej parametry - tłumaczą organizatorzy. - Nie chodzi o rearanżację miejsca, lecz muzyczną odpowiedź na zastane warunki, przede wszystkim architektoniczne. 

Koncerty poprzedzą wykłady. Pierwszego dnia posłuchamy dr inż. Waldemara Affelta z Zakładu Konserwatorstwa UMK, który opowie o techno-estetyce obiektów i krajobrazu Inujima w Japonii. Inujima to wyspa, którą w czasach rewolucji przemysłowej zamieszkiwało kilka tysięcy ludzi. Dzisiaj ich liczba spadła poniżej 50, jednak przedsięwzięcia artystyczne, architektoniczne i rewitalizacyjne tej garstki ściągają kilkadziesiąt tysięcy gości rocznie. W ruinach dawnej rafinerii miedzi, powstało tam Inujima Seirensho Art Museum (Muzeum Sztuki Inujima Seirensho). Zostało zbudowane wokół idei „wykorzystania tego, co istnieje, do stworzenia tego, co ma być”. Prezentowane są tu prace Yukinori Yanagi, który inspirując się twórczością pisarza Yukio Mishima krytykuje japońską modernizację. Architekturę tego miejsca zaprojektował Hiroshi Sambuichi, architekt i eksperymentator zafascynowany ideą zrównoważonej architektury. Każdy z jego budynków łączy naukę z naturą.

Drugi dzień rozpocznie się od wykładu „Field recording vs. Antropocen”. Wygłosi go Filip Szałasek, autor książek „Jak pisać o muzyce” (2015) i „Nagrania terenowe” (2018), który opowie o tym, jak wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne odciskają się na field recordingu i czy z pomocą rekordera możemy im przeciwdziałać. 

Koncepcję wydarzenia opracowali Marcin Dymiter, Łukasz Głowała (WL4 - Mleczny Piotr), Diana Lenart (Fundacja Pura), Filip Szałasek (fight!suzan). Opracowanie graficzne: Fontanna Witkowska.

Wydarzeniu towarzyszy publikacja zawierająca rozmowy z artystami oraz esej o kulturze dźwięku.

 

PROGRAM

6.09 / piątek / 19:00 

wykład: dr inż. Waldemar Affelt 

koncerty: Nowa Ziemia feat. ate  Mikołaj Trzaska 

 

7.09 / sobota / 19:00 

wykład: Filip Szałasek 

koncerty: Paweł Rucki / Emiter Iza Dłużyk.

CZYTAJ:

Mleczny Piotr - otwarcie siedziby artystów z WL4. Wystawa i koncert w niedzielę

Ostatnie urodziny WL4

Ogromny księżyc jest już w Gdańsku. To prezent od Krakowa

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia