Conradinum to najstarsza istniejąca gdańska szkoła średnia. Przez lata ulegała przekształceniom.
Początki placówki sięgają 1794 roku, gdy Karol Fryderyk Conradi na kilka lat przed śmiercą (zmarł bezpotomnie w 1798 roku) cały swój ogromny majątek (200 000 talarów w gotówce, 84 000 w papierach, 6 kamienic i spichlerzy w Gdańsku oraz bogate wioski: Bąkowo, Gołębiewo, Jankowo, Mokry Dwór i Dziewięć Włók) przeznaczył na fundację swojego imienia, której celem było powołanie szkoły.
W październiku 1801 roku w Jankowie pod Gdańskiem otwarto zakład szkolno-wychowawczy, na którego czele stanął Rajnold Bernard Jachmann, uczeń i przyjaciel Immanuela Kanta. Z powodu trudności finansowych placówka w 1814 roku została zamknięta, ponownie rozpoczęła działalność jako męskie Seminarium Nauczycielskie w 1819 roku.
W 1843 roku utworzono kuratorium fundacji i w kwietniu otwarto wyższą szkołę miejską oraz progimnazjum realne (siedmioletnią szkołę średnią dla chłopców). Z powodu spadku zainteresowania nauką w Jankowie w 1898 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu szkoły we Wrzeszczu przy Krusenstraße (ul. Piramowicza). Uroczyste otwarcie nowej siedziby nastąpiło 17 października 1900 roku.
Początkowo była tu sześcioklasowa szkoła realna i humanistyczna. W latach 1913-1915 utworzono dziewięcioletnią wyższą szkołę realną. Od stycznia 1945 roku w zabudowaniach szkoły mieścił się szpital wojskowy. 1 VII 1945 zostało utworzone Państwowe Liceum Budownictwa Okrętowego „Conradinum”, zajęcia rozpoczęły się 31 października. W okresie 1951-1965 było tu Technikum Budowy Okrętów, w latach 1966-1991 Techniczne Szkoły Budownictwa Okrętowego, od roku 1992 Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące "Conradinum", w skład których wchodziły m.in. Technikum nr 18 i XVIII Liceum Ogólnokształcące. Dziś są to Szkoły Okrętowe i Techniczne "Conradinum".
Od 1945 roku Conradinum ukończyło blisko 16 tysięcy uczniów.
W 2002 roku Rada Miasta Gdańska przyznała Conradinum Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska, szczególnie za osiągnięcia dydaktyczne i przygotowanie na bardzo wysokim poziomie kadr dla gospodarki morskiej.
Z okazji okazałego jubileuszu w piątek, 27 września, odbyło się wielkie święto SOiT Conradinum połączone ze zjazdem absolwentów. Uroczystości rozpoczęły się poranną mszą w Bazylice Mariackiej, w południe absolwenci i nauczyciele gościli w auli Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, w godzinach popołudniowych zaplanowano spotkania klasowe i rocznikowe w siedzibie szkoły przy ul. Piramowicza 1/2.
W Conradinum obecnie są Technikum nr 18 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 18. Uczą w następujących zawodach:
Technikum nr 18
- technik budowy jednostek pływających
- technik chłodnictwa i klimatyzacji
- technik elektryk - instalacje przemysłowe i na jednostkach pływających
- technik mechanik - programowanie w mechanice
- technik mechanik - projektowanie 3D
- technik mechatronik
- technik mechatronik - programowanie robotów
- technik mechatronik - programowanie mikrokontrolerów
- technik urządzeń dźwigowych
Branżowa Szkoła I stopnia nr 18
- elektromechanik
- mechatronik