Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego mieści się w należącym do uczelni zabytkowym Domu Opatów Pelplińskich w Śródmieściu, przy ul. Bielańskiej 5. Decyzję o powstaniu muzeum podjęto w 2018 roku, gdy zbliżało się 50-lecie uczelni (obchodzone w 2020 roku).
- To był czas bilansu dla Uniwersytetu Gdańskiego, namysłu nad tym, dokąd zmierzamy i co z naszą historią - mówiła Marta Szaszkiewicz, dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, która opowiedziała nam m. in., jak i dlaczego ewoluował scenariusz wystawy stałej i podkreśliła, że dla ostatecznego kształtu wystawy ważna była lokalizacja placówki w Śródmieściu Gdańska, przez co wzrosło grono potencjalnych odwiedzających.
- Musieliśmy stworzyć taką koncepcję, która mówiłaby o uniwersytecie w sposób przystępny tak naprawdę dla każdego: dla turysty z zagranicy, który chciałby się dowiedzieć, jak wyglądały realia studiowania na Pomorzu w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku; dla tych którzy na uczelni studiowali; ale też dla tych, którzy nigdy nie podjęli nauki na uczelni, żeby mogli zobaczyć, jak się studiowało - wyliczała dyrektorka Muzeum UG, przypominając, że narodziny uczelni przypadły na trudny czas przemian społecznych i politycznych.
OBEJRZYJ ROZMOWĘ
Rozmowa dotyczyła też sposobu przybliżania historii UG na wystawie, w którym dominuje opowiadanie przez pryzmat osób: studentów, pracowników naukowych, administracyjnych. Odwiedzający muzeum pozna np. sylwetki zarówno pierwszego rektora prof. Janusza Sokołowskiego, jak i studenta z indeksem nr 1 - Wacława Andrzejewskiego
Marta Szaszkiewicz podkreśliła też, że ważnym elementem wystawy są tradycje morskie UG i że kolekcjonowanie eksponatów i wspomnień nie zakończyło się wraz z otwarciem Muzeum. Zaprosiła chętnych do przekazywania obiektów, czy osobistych historii związanych z uczelnią.
W dalszej części programu rozmawiano m. in. o najciekawszych eksponatach, sali wystaw czasowych (zwanej - laboratorium wystaw) i jej szczególnej roli w edukacji studentów Wydziału Historycznego UG oraz o kopiach kronik studenckich z poszczególnych lat. Muzeum wyprodukowało ja na potrzeby wystawy stałej, by każdy mógł się w nie zagłębić. Z kolei na kartach specjalnie przygotowanych kartach bibliotecznych pozostawić będzie można wspomnienie, czy komentarz.
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego czynne będzie: pn - pt. 10 - 18 oraz sob 12 - 18. W pierwszą sobotę po otwarciu - czyli 12 października odbywać się będą oprowadzania kuratorskie. Więcej na ten temat na stronie Muzeum UG.