• Start
  • Wiadomości
  • Co z maturami i rekrutacją na studia? Apel do rektorów w sprawie pilnych działań

Co z maturami i rekrutacją na studia? Apel do rektorów w sprawie pilnych działań

Przedstawiciele gdańskiego środowiska akademickiego, uczniów, ich rodziców i nauczycieli apelują do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, aby zaprotestowała ona w kwestii organizacji matur w maju, a także podjęła działania, które uchronią nas przed bałaganem podczas rekrutacji na studia.
06.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Matura 2019 w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Jak będzie w tym roku?
Matura 2019 w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Jak będzie w tym roku?
zdj. Anna Bobrowska/KFP

 

Inicjatorem apelu, który opublikowany został w internecie 5 kwietnia jest prof. Piotr Dominiak z Politechniki Gdańskiej. Nie ukrywa, że niepokoi go brak konkretnych decyzji. Kandydaci na wyższe uczelnie mogą aplikować na różne uczelnie i kierunki. Jeśli stan zawieszenia będzie się utrzymywać może dojść do ogromnego bałaganu. Już teraz potrzebne są działania wyprzedzające.

- Czy Panowie rektorzy biorą pod uwagę, że matur (a więc i naboru na studia) nie będzie w przewidzianych terminach? Mają jakąś koncepcję? Jakoś nie słyszę. MEN i MNiSzW muszą się w tej chwili dogadać. No, ale Jarosław Gowin walczy teraz na innym froncie (Gowin, wicepremier i minister nauki, w poniedziałek, 6 kwietnia podał się do dymisji - red.). A maturzyści czekają. Odwlekanie nieuniknionej decyzji jest po prostu świństwem, całkowitym lekceważeniem blisko ćwierćmilionowej grupy. Nie spodziewałem się niczego sensownego od ministra edukacji. Ale od dr Smolika i rektorów już tak. I co? - komentuje obecną sytuację prof. Dominiak.

Zdaniem inicjatora apelu trzeba uzgodnić nowy wspólny kalendarz rekrutacji, być może w 2-3 wariantach, na nowy rok akademicki. Poza tym ważne jest przesunięcie terminów rekrutacji i początku nowego roku akademickiego, gdyby matury miały się odbyć później np. w lipcu lub we wrześniu.

- Pana dr Marcina Smolika, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, miałem dotąd za rozsądnego człowieka. Z dnia na dzień zmieniam o nim zdanie. Brak decyzji o likwidacji egzaminów ośmioklasistów to sprawa trochę mniejszej wagi. Rekrutację do liceów trzeba oprzeć o świadectwa i tyle. Żaden problem. Przyzwoitość nakazywałaby ogłosić to teraz, a nie trzymać dzieciaki w niepewności. Mają i tak dużo stresów z racji obowiązujących restrykcji - uzasadnia swoją inicjatywę prof. Dominiak. - Decyzja w sprawie przesunięcia matur jest trudniejsza, choć moim zdaniem oczywista. W maju nie da się ich przeprowadzić. I trzeba mieć pomysł, jak z tego wybrnąć, również w kontekście rekrutacji na uczelnie. KRASP ogłosił list protestujący przeciw wyborom w maju, ale przeciw maturom już nie.

Oto pełna treść apelu znajdującego się na stronie petycjeonline:


Jako przedstawiciele środowiska akademickiego, a także uczniów, ich rodziców i nauczycieli, wszystkich osób troszczących się o młodych ludzi kończących szkoły średnie, apelujemy do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, aby zaprotestowała w kwestii organizacji matur w maju.

Żeby protest nie był jałowy, rektorzy powinni:

1. Uzgodnić nowy wspólny kalendarz rekrutacji, być może w 2-3 wariantach,  na rok akademicki 2020/2021.
2. W przypadku, gdyby matury miały się odbyć w lipcu lub we wrześniu, opracować scenariusz odpowiedniego przesunięcia terminów rekrutacji i ewentualnie początku nowego roku akademickiego (może tylko dla I roku) na połowę października lub listopad (może nawet wariant przesunięcia na początek semestru letniego – luty 2021).
3. W przypadku, gdyby nie było warunków do przeprowadzenia egzaminów maturalnych do września, można zorganizować przyjęcia na studia na podstawie świadectw szkolnych, bądź też pozwolić uczelniom na przeprowadzenie (w możliwym, ze względu na sytuację epidemiologiczną, terminie) egzaminów wstępnych.

Inicjatywę w tej kwestii powinni przejawić uczelnie, poprzez swych rektorów, czyli KRASP. Bierne oczekiwanie na to, co się zdarzy, zwiększa coraz bardziej niepewność i dezorientację uczniów, ich rodziców, a także nauczycieli szkolnych i akademickich. Brak wyraźnego stanowiska KRASP w tej kwestii byłby jednoznaczny z uchylaniem się od odpowiedzialności za losy absolwentów szkół średnich.

 

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta