• Start
  • Wiadomości
  • Co z iluminacjami w Parku Oliwskim - pytali mieszkańcy Oliwy podczas spotkania z prezydentem

Co z iluminacjami w Parku Oliwskim - pytali mieszkańcy Oliwy podczas spotkania z prezydentem

We wtorkowe, wiosenne popołudnie mieszkańcy Oliwy pojawili się w gmachu Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, by porozmawiać o swojej dzielnicy z władzami Gdańska. Spora część mieszkańców dopytywała o przyszłość popadających w ruinę zabytków, w tym dawnej zajezdni u zbiegu ul. Pomorskiej i Al. Grunwaldzkiej. Rozmawiano też o problemach z parkowaniem w tej dzielnicy i wielu innych sprawach.
21.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

We wtorek oliwianie spotkali się z władzami Gdańska. Rozmawiano o problemach, ale też i o planach wobec dzielnicy

Spotkanie obywatelskie oliwian z prezydentem Gdańska, jego zastępcami, dyrektorami wydziałów gdańskiego magistratu i prezesami miejskich spółek odbyło się w ramach cyklu: "Twoja dzielnica - Twój Gdańsk". To było już 67. takie wydarzenie na terenie miasta.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, opowiadał obecnym o planowanych w tej dzielnicy inwestycjach, projektach i... zakupach.

- Negocjujemy zakup stawu w Dolinie Radości, za ul. Bytowską. Chcemy bowiem powiększyć objętość, i jednocześnie pojemność, tutejszego zbiornika retencyjnego. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo antypowodziowe w tej części miasta, a poza tym mieszkańcom przekazany zostanie cudowny teren, m.in. do spacerów czy pływania łódką - zdradził prezydent Adamowicz.

Na razie za wcześnie na szczegóły w tej sprawie – negocjacje jeszcze trwają.

Jednym z gorętszych oliwskich tematów była w ostanim czasie sprawa iluminacji w Parku Oliwskim i zadeptania tutejszych trawników. Aktualnie trwa już ich odtwarzanie, a koszty nowych zielonych "dywanów" parkowych pokryje Fundacja Gdańska.

- Obecnie konsultujemy też, co zrobić by nie doszło do ich zadeptywania w kolejnych latach, kiedy pojawiać się będą iluminacje, oraz by nie było to uciążliwe dla mieszkańców. Chcemy instalować iluminacje, ale wprowadzimy je także w inne części miasta, by "rozrzedzić ruch". Chcielibyśmy, by mieszkańcy mogli je podziwiać np. w Parku Reagana - tłumaczył Paweł Adamowicz, dodając, że w tym roku nie będzie wielkiego otwarcia iluminacji w Parku Oliwskim. - Wsłuchujemy się w pomysły i uwagi.

To nie jedyne zmiany w jednym z najpopularniejszych gdańskich parków. W 2018 r. pojawi się tutaj nowa palmiarnia, a jeszcze w tym roku - przed wakacjami - wyremontowane zostaną Groty Szeptów.

Co ciekawe, konserwatorzy wymagają od Miasta przeprowadzenia badań archeologicznych na terenie parku. Przebadane mają też zostać wszystkie rosnące tutaj drzewa, a także nasadzone nowe. Wszystko to będzie się odbywać etapami, na przestrzeni kilku lat.

W trakcie spotkania prezydent Paweł Adamowicz przypominał obecnym, że do końca marca mogą zgłosić projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok

W trakcie wtorkowego spotkania poruszono też kwestię zadłużeń wobec Miasta. W Oliwie mieszka 413 dłużników mieszkań komunalnych. Ich zaległości sięgają łącznie kwoty ponad 8 mln złotych. Dotąd tylko trzy osoby zgłosiły się do miejskiego programu odpracowania zadłużenia.

- Płacimy 13 zł netto. To stawka za jedną godzinę odpracowania. W ramach tego można wykonywać np. prace biurowe bądź przy zieleni, m.in. usuwanie gałęi czy śmieci, grabienie. To są lekkie prace, a miasto dostarcza niezbędny sprzęt do ich wykonania. Odpracowywać nie trzeba w swojej dzielnicy, więc jeśli ktoś się na przykład wstydzi, to może odpracować w innej. Nie czekajcie na komornika. Lepiej przyjść do BOM, zgłosić chęć odpracowania. Dług można rozłożyć na raty, ewentualnie można też umorzyć odsetki. Ważne jest jednak, by się zgłosić do odpowiedniej jednostki - apelował prezydent Gdańska.

W ostatnich latach na terenie dzielnicy zainstalowano system Tristar, który funkcjonuje m.in. na al. Grunwaldzkiej, ul. Stary Runek Oliwski i Opata Rybińskiego. Zbudowano też parking rowerowy przy wejściu do zoo, zagospodarowano teren sportowy i wyremontowano salę gimnastyczną w V LO, a także rozbudowano ogród botaniczny w stylu japońskim w Parku Oliwskim. Ze środków Budżetu Obywatelskiego przebudowano schody prowadzące na wzgórze "Pachołek", zagospodarowano teren przy Stawie Młyńskim i rozpoczęto modernizację Domu Zarazy.

W trakcie prac jest m.in. remont hali Olivia i modernizacja boiska przy SP nr 23. Wyremontowana zostanie także ul. Stary Rynek Oliwski, a skwer pomiędzy ul. Cystersów, Kanapariusza i Stary Rynek Oliwski zostanie zagospodarowany z myślą o okolicznych mieszkańcach. W 2018 r. przy ul. Kościerskiej powstać ma boisko.

Tradycją spotkań obywatelskich jest nagradzanie najaktywniejszych mieszkańców danej dzielnicy. W Oliwie przyznano aż trzy wyróżnienia. Trafiły one do Elżbiety Rajczak z zespołu Caritas przy Parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, Marianny Reszke z klubu seniora "Prometeusz" oraz Andrzeja Stelmasiewicza, założyciela Fundacji Wspólnota Gdańska, która modernizuje obecnie kamienicę przy ul. Rybińskiego 25. Powstanie tam Oliwski Ratusz Kultury, który otwarty zostanie jeszcze we wrześniu 2017 r.

Marianna Reszke

Andrzej Stelmasiewicz

Elżbieta Rajczak

Podczas wtorkowego spotkania mieszkańcy dopytywali m.in. zastępcę prezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego o przyszłość popadającej w ruinę zabytkowej zajezdni przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Pomorskiej. Okazuje się, że w ubiegłym roku zmienił się właściciel tego obiektu, który ma wobec niego ambitne plany. Dotąd jednak żadne dokumenty do miasta w tej sprawie nie wpłynęły. Pytano też o brzydkie, zaniedbane budynki naprzeciwko majestatycznej Katedry Oliwskiej. Urzędnicy przyznali jednak, że niewiele mogą w tej kwestii zrobić, gdyż stanowią one własność prywatną.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki