Co w ten weekend? Premiera w Teatrze Wybrzeże, sprzątanie świata z kajaka i inne atrakcje

W ten lipcowy weekend w Gdańsku nie zabraknie atrakcji pod gołym niebem. W Parku im. Ronalda Reagana czekają teatralne atrakcje w ramach festiwalu FETA, przy Motławie podziwiać możemy najpiękniejsze żaglowce, nie zabraknie też szlachetnej akcji dla amatorów kajaków.
07.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aktor podczas spektaklu plenerowego na trawniku, w tle siedzą widzowie
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA powraca do Gdańska ze spektaklami poświęconymi wolności, wspólnocie i przekraczaniu granic
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Drukowane na starych tkaninach i prześcieradłach. Wystawa prac Natalii Żuk w Klubie Żak

Uwielbiana FETA - kilkadziesiąt bezpłatnych spektakli w plenerze

W piątek, 7 lipca, rozpoczyna się, organizowany przez Plamę, oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, trzydniowy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Jak co roku w programie znalazło się kilkadziesiąt pokazów spektakli plenerowych teatrów - do Gdańska zawitają zespoły z Polski, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Danii, Niemiec i Ukrainy. 

Wydarzenie potrwa do niedzieli, 9 lipca. Inauguracja festiwalu jak zawsze będzie dużym wydarzeniem - nie zabraknie szczudlarzy, mobilnych machin, płonącej scenografii i efektów pirotechnicznych. Wieczór należeć będzie do Lwowskiego Teatru Woskresinnia - spektakl w ich wykonaniu odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych - a nie, jak większa część festiwalu w Parku im. Ronalda Reagana oraz na pobliskich boiskach szkół na Przymorzu Wielkim. 

FETA - początek: lwowski Teatr Woskresinnia i „Ukraina. Testament Szewczenko"

mężczyzna i kobieta w miłosnym uścisku
W nowej premierze Teatru Wybrzeże możemy oglądać m.in. Karolinę Kowalską i Piotra Biedronia (oboje na zdjęciu)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże

Także w piątek, 7 lipca, Teatr Wybrzeże zaprasza na Scenę Malarnia (ul. Teatralna 2) na najnowszą premierę: spektakl „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

To oparta na faktach opowieść o chorobliwej miłości i przemocy. W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy.

Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. 

- Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA - opisują twórcy.

Występują: Justyna Bartoszewicz, Katarzyna Dałek, Karolina Kowalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Grzegorz Otrębski i Marek Tynda.

Premiera spektaklu odbędzie się na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże (ul. Teatralna 2), w piątek, 7 lipca, o godzinie 19:00, a kolejne spektakle - w sobotę i niedzielę, 8 i 9 lipca, także o godzinie 19:00. Bilety od 55 zł.

„Piękna Zośka”. Ważna premiera teatralna o głośnej zbrodni, na Scenie Malarnia

żaglowce na rzece w mieście
Parada Żaglowców na Motławie? To musi być Gdańsk Baltic Sail!
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2023

W dniach 7-10 lipca po raz dwudziesty siódmy odbędzie się święto żeglarskie Gdańska: Baltic Sail 2023.
 

W tym roku organizatorzy wydarzenia dla entuzjastów żeglarstwa, miłośników tradycji morskiej i ciekawych obserwatorów z całego świata, przygotowali wiele nowości - takich jak Parada na Zatoce Gdańskiej, nowa lokalizacja miasteczka zlotu oraz aż 3 sceny Szant Pod Żurawiem w różnych lokalizacjach.

„Szanty Pod Żurawiem” od piątku trzy dni festiwalu na trzech scenach - wstęp wolny

Do Gdańska przypłyną kultowe żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.

Balic Sail 2023. Żeglarskie święto Gdańska rozpoczyna się w piątek. Sprawdź atrakcje

ludzie w kajakach na rzece
Uczestnicy sobotniego Sprzątania Świata wypłyną na szlak wodny Motławy i posprzątają ją z pływających na wodzie i zalegających w trzcinach oraz przy brzegach odpadów
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

II odsłona Sprzątania Świata - edycja wodna

W sobotę, 8 lipca, Miasto Gdańsk zaprasza na kolejną, drugą w tym roku odsłonę akcji Sprzątania Świata 2023. Tym razem będzie to edycja wodna - akcja skupiać się będzie na problemie zanieczyszczanej rzeki Motławy, a rozpocznie się w przystani Żabi Kruk 15A. Uczestnicy akcji wypłyną na szlak wodny Motławy i posprzątają ją z pływających na wodzie i zalegających w trzcinach i przy brzegach odpadów (z akcji sprzątania pozostaje wyłączony akwen Opływu Motławy i kanału Na Stępce z uwagi na okres lęgowy).

- Podczas II odsłony akcji Sprzątania Świata 2023 skupiamy się nie tylko na oczyszczaniu naszego otoczenia na lądzie, ale również z poziomu wody - udostępniamy nieodpłatnie, za okazaniem dowodu osobistego pojazdy wodne, zachęcając tym samym do aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie natury - zaprasza Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.  

Aniołki, Świbno. W sobotę dwa festyny dla mieszkańców. Zapraszają strażacy i medycy

Zbiórka odpadów przy brzegach Motławy na lądzie będzie odbywać się  przez cały okres trwania wydarzenia, w godz.: 10:00-14:00. 

„Sprzątanie z poziomu wody” odbywać się będzie w II turach:

  • I tura sprzątania z poziomu wody
    • 9:45 - zbiórka w przystani Żabi Kruk 15A - wręczenie worków, chwytaków i rękawic do zbierania odpadów, zapoznanie z regulaminem akcji, wodowanie kajaków.
    • 10:00 - wypłynięcie i zbiórka odpadów
    • 11:00 - cumowanie pojazdów wodnych w przystani Żabi Kruk, zdanie zebranych odpadów
    • 11:15-12:00 czas wolny, poczęstunek 
  • II tura sprzątania z poziomu wody
    • 11:45 zbiórka w przystani Żabi Kruk 15A - wręczenie worków, chwytaków i rękawic do zbierania odpadów, zapoznanie z regulaminem akcji, wodowanie kajaków.
    • 12:00 - wypłynięcie i swobodna zbiórka odpadów  
    • 13:00- cumowanie pojazdów wodnych w przystani Żabi Kruk, zdanie zebranych odpadów
    • 13:15- 14:00 - czas wolny, poczęstunek

Uwaga! Proponowany dress code: luźny, wygodny, łatwo-schnący strój sportowy (warto zabrać ze sobą rzeczy na przebranie w razie przemoknięcia). 

Przy stoisku informacyjno-edukacyjnym Czyste Miasto Gdańsk „Strefa Edukacji” każda osoba, która weźmie udział w akcji, otrzyma pakiet startowy do sprzątania, w tym worki, rękawice i chwytaki.

Podczas akcji udostępnione zostaną nieodpłatnie pojazdy wodne, w tym: kajaki 2-osobowe, kajaki 1 osobowe, czy rowerki wodne, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. O możliwości nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu wodnego na czas akcji decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zapisy trwają do piątku, 7 lipca, do godz. 12:00. Wszyscy uczestnicy, którzy wypełnią formularz zgłoszeniowy na wypożyczenie pojazdu wodnego, na miejscu wydarzenia podpisać się będą musieli na liście obecności przed wypłynięciem i okazać swój dowód osobisty. Osoby, które nie ukończyły 18. lat. a chciałyby wziąć udział w akcji, muszą być pod opieką osoby dorosłej. Po zdaniu zebranych odpadów, dla każdego uczestnika akcji przewidziany jest drobny poczęstunek. Formularz zgłoszeniowy.

Joga na 100czni

Muzyka w altanie

XXIV Światowy Zjazd Kaszubów

Rolkowisko w ERGO ARENIE 2023

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa