Co poprawić na Żabiance? Aleksandra Dulkiewicz ustaliła to na spacerze z radnymi

O problemie parkujących "gdziekolwiek" samochodów w trakcie imprez w Ergo Arenie, o przygotowaniach do przebudowy ul. Wejhera, a także nieczynnej przykościelnej fontannie, i wiele innych. Drugi w tym roku spacer służbowy prezydent Gdańska, w towarzystwie miejskich i dzielnicowych radnych, a także dyrektorów i prezesów miejskich jednostek, odbył się w dzielnicy Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia.
27.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilkanaście osób stoi w półokręgu na chodniku, w tle widać wysokie i szerokie bloki mieszkalne
W środę, 26 kwietnia, odbył się służbowy spacer, po dzielnicy Żabianka, prezydent Gdańska oraz miejskich i dzielnicowych radnych, a także dyrektorów i prezesów miejskich jednostek
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jakie plany wobec przykościelnej fontanny?

Spacer zorganizowano w środę, 26 kwietnia. Rozpoczął się on przy starej, niedziałającej fontannie, która znajduje się na terenie Parafii Matki Bożej Fatimskiej, na Placu Kardynała Wyszyńskiego 1 - przy głównej promenadzie spacerowej osiedla. Okoliczni mieszkańcy od wielu lat zwracają uwagę na potrzebę uporządkowania, likwidacji bądź przebudowy dawnego wodotrysku. Od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Kościoła o przejęciu przez Miasto tego terenu. Gmina nie może bowiem inwestować na nieruchomościach, które do niej nie należą.

W środę prezydent Aleksandra Dulkiewicz potwierdziła, że Miasto "jest obecnie w dialogu" w tej sprawie z Archidiecezją Gdańską.

- Nadal chcemy przejąć ten teren. Archidiecezja chce z kolei wybudować kościół na jednym z miejskich terenów. Rozmawiamy i pracujemy więc nad zamianą gruntów - poinformowała prezydent Gdańska.

Trudno dziś jednak określić, kiedy te rozmowy ostatecznie się zakończą. Obecnie Miasto czeka na krok ze strony Kościoła.

Do przejęcia dawnej fontanny przygotowuje się też miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna. Jej prezes, Jacek Skarbek, przyznał w środę, że próbowano ustalić prawa autorskie do fontanny, która na pewno musi zostać rozebrana. Okazało się jednak, że obiekt ten tworzyła większa grupa osób, i każda się do tego przyznaje.

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. List intencyjny w sprawie fontanny przy deptaku

- Uratowanie tej fontanny jest niemożliwe. Jakiekolwiek prace związane z jej demontażem, usunięciem, na pewno zakończą się pęknięciami, ponieważ wykonana jest z terakoty. Dlatego planujemy w tym miejscu nowy wodotrysk - tłumaczył prezes Skarbek.

Wstępnie zaproponowano, by w tym miejscu zrealizować projekt (po wprowadzeniu kilku zmian), który przed kilku laty przygotowano dla terenu na Targu Drzewnym, przy pomniku króla Jana III Sobieskiego.

Miasto zajmie się realizacją takiej inwestycji, kiedy tylko uzgodnione i sformalizowane zostaną wszystkie kwestie własnościowe.

na zdjęciu terakotowa dawna fontanna, przypomina wyglądem połamane gruzy, w tle widać kościół
Ta dawna fontanna zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie nowoczesny, estetyczny wodotrysk
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Co z boiskiem przy ul. Subisława?

W trakcie spotkania radne dzielnicy dopytywały też o planowaną budowę boiska lekkoatletycznego przy ul. Subisława, na terenie dawnego boiska Champion. By móc taką inwestycję zrealizować, trzeba było wprowadzić zmiany w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dotychczasowy plan uniemożliwiał budowę takiego obiektu. Procedury związane z wprowadzeniem w nim zmian dobiegają końca. Obecnie plan jest wyłożony do publicznego wglądu. Do końca maja br. mieszkańcy mogą składać ewentualne uwagi. Projekt zmienionego planu miejscowego będą musieli jeszcze przegłosować miejscy radni. Dokument trafi najprawdopodobniej na sierpniową sesję Rady Miasta Gdańska.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz służbowo na Stogach

Równolegle trwają prace koncepcyjne dla nowego boiska. Te powinny być gotowe pod koniec listopada br. Natomiast w przyszłym roku opracowywana będzie dokumentacja projektowa dla tego boiska.

NASZA FOTOGALERIA Z ROBOCZEGO SPACERU PO ŻABIANCE:

Problemy na ul. Orłowskiej podczas imprez w Ergo Arenie

Problemy na ul. Orłowskiej podczas imprez w Ergo Arenie

Podczas spaceru zajrzano też na ul. Orłowską, która sąsiaduje z gdańsko - sopocką halą widowiskowo- sportową. Podczas imprez, na których frekwencja sięgała około 10 tys. osób, mocno odczuwali to mieszkańcy dzielnicy. Uczestnicy wydarzeń w Ergo Arenie przyjeżdżali w dużej części własnymi samochodami, które parkowali gdziekolwiek, na każdym wolnym skrawku przestrzeni, nierzadko zabierając miejsca postojowe mieszkańców Żabianki.

Radni dzielnicy podkreślali, że sytuacja poprawiła się w ostatnich miesiącach - po interwencji służb i Urzędu Miejskiego, na większości ulic. W czasie dużych imprez w Ergo Arenie problem ma jednak wciąż ul. Orłowska. W środę zastanawiano się, jakie jeszcze rozwiązania można wprowadzić, by poprawić sytuację.

Zaproponowano wstępnie, by podjąć rozmowy z zarządem Ergo Areny w sprawie udostępnienia parkującym, na czas imprez, zielonego pasa, który stanowi obecnie rezerwę terenową pod budowę planowanej tzw. Drogi Zielonej. Innym pomysłem było udostępnienie dla kierowców betonowego placu znajdującego się pomiędzy halą a Szkołą Podstawową nr 77. Ostateczne decyzje zostaną podjęte w najbliższym czasie.

Planowana przebudowa ul. Wejhera

Właśnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla tej inwestycji. Powinna być gotowa jesienią br. Remont chodników i nawierzchni jezdni zaplanowano w ramach miejskiego programu chodnikowego, na odcinku od ul. Gospody do ul. Orłowskiej. Przechodząc w środę tą ulicą, uwagę zwracały dość gęsto zaparkowane, częściowo na chodniku, samochody - prawdopodobnie należące do okolicznych mieszkańców. Prezydent Gdańska przypomniała, iż przebudowa ulic w naszym mieście wiąże się w ostatnich latach ze zmniejszaniem miejsc postojowych dla pojazdów i wprowadzenie takiego rozwiązania na tej ulicy, widząc ilość zaparkowanych przy chodnikach aut, może wywołać duży opór społeczny. Zastanawiano się więc nad innymi rozwiązaniami, w tym nad wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego bądź budową chodnika tylko po jednej stronie ulicy. W takiej sytuacji liczba miejsc postojowych nie spadłaby drastycznie.

- Zorganizujcie spotkanie z mieszkańcami, skonsultujcie z nimi te pomysły, wyjaśnijcie wątpliwości - zarządziła prezydent Dulkiewicz.

na zdjęciu fragment ulicy i sznur kilkunastu samochodów zaparkowanych jeden za drugim częściowo na chodniku
Miasto przygotowuje się do przebudowy ul. Wejhera
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Inne sprawy

W trakcie spaceru rozmawiano też o zagospodarowaniu zielonego terenu z niewielkim stawem przy ul. Pomorskiej. Rada Dzielnicy przeznaczyła na ten cel w ostatnich latach środki z budżetu RD. Zaplanowano tu m.in. budowę chodnika, montaż oświetlenia i nowe meble miejskie. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na realizację tego pomysłu w formule "Zaprojektuj i wybuduj". Projekt jest niemal gotowy, DRMG czeka obecnie jedynie na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (teren ten jest bowiem pod ochroną konserwatorską ze względu na sąsiedztwo Potoku Oliwskiego - dop. red.). Kiedy ta zapadnie będzie można przystępować do prac budowlanych. Trudno ocenić, kiedy decyzja zostanie wydana. Wiele wskazuje jednak na to, że jeszcze w tym roku uda się wybudować zaplanowany odcinek chodnika.

Przymorze Wielkie. Dużo pytań o inwestycje

Rozmawiano też o problematycznym lewoskręcie z ul. Wejhera w ul. Gospody. Samochody wyjeżdżające z ul. Wejhera, jadące w kierunku ul. Pomorskiej, blokują często przejazd samochodom jadącym ul. Gospody w kierunku Sopotu.

na zdjęciu fragment ulicy, widać samochód stojący w poprzek jezdni próbujący włączyć się do ruchu, przed nim stoi kilka samochodów
To problematyczny lewoskręt z ul. Wejhera w ul. Gospody
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Miasto przymierza się do modernizacji i przebudowy ul. Wejhera. W ramach tej inwestycji projektowane są także zmiany w organizacji ruchu drogowego w obrębie skrzyżowania ul. Wejhera z ul. Gospody. Wstępnie zaplanowano korektę oznakowania poziomego powierzchni wyłączonej z ruchu, na taką, na której dopuszczone będzie oczekiwanie samochodów na włączenie się do ruchu w ciągu ul. Gospody.

Rozmawiano też o potrzebie utworzenia w tej dzielnicy Domu Sąsiedzkiego. Problem w tym, że na Żabiance jest niewiele miejskich gruntów, a i też niełatwa sytuacja budżetowa Miasta, sprawiają, że taka inwestycja w najbliższych latach nie będzie możliwa. Przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego podkreślali natomiast, że Rada Dzielnicy może korzystać z pomieszczeń budynków szkolnych - w porozumieniu z dyrekcją - działających w tej dzielnicy, i w nich realizować projekty społeczne dedykowane mieszkańcom.

W kwietniowym spacerze dzielnicowym uczestniczyli także miejscy radni: Karol Ważny, Jan Perucki i Łukasz Bejm. Radę Dzielnicy reprezentowali: Anna Wiśniewska - Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy ŻWJT, jej zastępczyni Agnieszka Szczęsna oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy ŻWJT Łukasz Michalewski.

W tym roku zaplanowano jeszcze pięć spacerów dzielnicowych z udziałem prezydent Gdańska, przedstawicieli jednostek i spółek miejskich oraz radnych. Odbędą się one w dzielnicach, w których nie były organizowane w obecnej kadencji, a więc: na Zaspie Młyńcu, Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach, Olszynce, Suchaninie i Oruni Górnej - Gdańsku Południu.

na zdjęciu grupa kilkudziesięciu osób, spaceruje chodnikiem, wokół widać zielone trawniki, a za nimi wysokie bloki mieszkalne
26 kwietnia zorganizowano 30. w tej kadencji spacer służbowy po dzielnicy z udziałem prezydent Gdańska, radnych oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

TV

Wieczór dla tramwaju widmo