• Start
  • Wiadomości
  • Co dalej ze szkołami? Prezydentka Monika Chabior i Agnieszka Michajłow o “Lex Czarnek” i następstwach pandemii

Co dalej ze szkołami? Prezydentka Monika Chabior i Agnieszka Michajłow o “Lex Czarnek” i następstwach pandemii

Gościem programu Agnieszki Michajłow “Jestem z Gdańska” była Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Rozmawiano o przyszłości gdańskich szkół w świetle zmian wprowadzonych przez ministra edukacji Przemysława Czarnka w prawie oświatowym i wsparciu oferowanym przez Miasto społeczności szkolnej dotkniętej przez pandemię.
19.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Agnieszka Michajłow i Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska, w studio portalu gdansk.pl
Agnieszka Michajłow i Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska, w studio portalu gdansk.pl
 

Emisja rozmowy odbyła się w środę, 19 stycznia 2022 roku, kilka dni po tym, jak Sejm przegłosował zmiany znane powszechnie pod nazwą “Lex Czarnek”, dzięki którym kuratorzy zyskają ogromna władzę nad szkołami. 

Prezydentka Monika Chabior zwróciła także uwagę na przyszłość nauczycieli w kontekście Polskiego Ładu. 

“Szkolnictwo jest uzależnione od osób, które chcą robić więcej - chcą robić nadgodziny, chcą pracować na emeryturze.Nie mamy systemu zachęcania młodych ludzi do wchodzenia do zawodu, a średnia wieku wśród nauczycieli jest dość wysoka. Tylko dzięki temu, że chcą więcej, ten system jakoś się trzyma. Polski Ład powoduje jednak, że pracujący więcej mogą dostać mniej pieniędzy - tłumaczyła Chabior. - Nasze “zachęcanie do dalszej pracy” jest przez to pozbawione zachęty finansowej. We wrześniu 2021 brakowało w Gdańsku ok 300 etatów nauczycielskich. Dzięki nadgodzinom i emerytom udało się to wypełnić. W kolejnym wrześniu spodziewamy się, że więcej nauczycieli odejdzie na emeryturę, więc ta liczba może spaść. Nie wiem, czy w kolejnym roku też będziemy mogli być tak spokojni, jak jeszcze w tym.

 

Monika Chabior przyznała, że wciąż liczy na to, że nowelizacja ustawy nie wejdzie w życie, przypomniała, że w Sejmie nie przeszło dużą większością i że liczy na dalsze prace nad Lex Czarnek w komisji w Senacie.

 

Odpowiedzialna za edukację w Gdańsku zastępca prezydent podkreśliła: 

- Od 2015 roku systematycznie pracuje się nad obniżeniem motywacji nauczycieli do pracy i doskonalenia zawodowego. Z dnia na dzień zamknięte zostały gimnazja, na koniec obrażano jeszcze pracujących w nich nauczycieli. Później był strajk nauczycieli i pozostawienie ich samych sobie. Teraz są komisje dyscyplinarne za maile w sprawie dbania o bezpieczeństwo swoich uczniów, jeśli pójdą na Strajk Kobiet i Lex Czarnek

W kwestii negatywnego wpływu na samopoczucie całej społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, ale także rodziców) prezydent Chabior przypomniała o funkcjonującym od początku rok szkolnego dużym programie  “Jestem. Wsparcie psychologiczne dla środowiska szkolnego”

- Dotyczy ono zarówno młodzieży, jak i nauczycieli i rodziców, nie czeka się długo na wizytę - zaznaczyła. - Polecam też aplikację “Wsparcie w Gdańsku”, wystarczy wpisać w nią hasło  “potrzebuję psychologa” i z miejsca wyskakuje informacja, dokąd można pójść. Priorytetem na najbliższe miesiące dla mnie są miejsca wsparcia dla młodzieży po 13 roku życia. Dużym wyzwaniem jest odpowiedź na pytanie, jak ich zaangażować. 

OBEJRZYJ PROGRAM

 
 

TV

W historycznym miejscu byłej Stoczni Gdańskiej nadal buduje się statki