Problem jest poważny, bowiem Agencja powołana została przez Sejm RP prawie 2 lata temu, a w jej organizowanie zaangażowano duże siły i środki. W listopadzie 2014 r. na prezesa PAK powołano prof. Marka Banaszkiewicza, który był wcześniej dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Wiceprezesem jest prof. Marek Moszyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Siedziba Agencji mieści się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, w dzielnicy Piecki-Migowo, przy ul. Trzy Lipy..
Priorytetowym zadaniem PAK jest - jak można przeczytać na stronie internetowej tej instytucji - “dbałość o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli oraz zwiększenie polskiego potencjału obronnego poprzez wykorzystanie systemów satelitarnych”. Inne zadania to m.in. promowanie w tej branży współpracy nauki z biznesem i usuwanie barier w rozwoju polskich technologii kosmicznych.
Na Pomorzu działa obecnie 20 przedsiębiorstw związanych z branżą kosmiczną. Trzy Trójmiejskie uczelnie - Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Akademia Morska w Gdyni - utworzyły kierunki, na których kształci się studentów na potrzeby przemysłu kosmicznego.
TREŚĆ OŚWIADCZENIA BOGDANA BORUSEWICZA, WICEMARSZAŁKA SENATU RP:
Szanowna Pani Premier
Nasilają się pogłoski o przeniesieniu Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy.
Decyzja o ustanowieniu siedziby Agencji w Gdańsku została podjęta i odpowiednio uzasadniona przez Parlament RP, a uzasadnienie to jest nadal w pełni aktualne.
Przypominam, że m.in. chodziło o zrównoważony rozwój regionów i decentralizację prowadzoną w taki sposób, aby nie wszystkie agendy rządowe były zlokalizowane w Warszawie
Trzy pomorskie uczelnie (Politechnika Gdańska, Akademia Morska i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) podjęły odpowiednie kroki tworząc nowy, unikatowy kierunek studiów o nazwie „Technologie kosmiczne i satelitarne” z czterema interdyscyplinarnymi specjalnościami. Ponadto pozostałe uczelnie Trójmiasta również wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS), a na Politechnice Gdańskiej uruchomiony został nowy superkomputer Tryton, który może być wykorzystywany na potrzeby branży kosmicznej.
Istnieje też odpowiednie zaplecze gospodarcze i przemysłowe z dwoma parkami naukowo-technologicznymi w Gdańsku i w Gdyni oraz m.in. Krajowy Klaster Kluczowy zrzeszający 25 firm działających w sektorze technologii kosmicznych, a wsparcie projektów sektora kosmicznego oferują również trójmiejscy inwestorzy.
Proszę w związku z tym o informację, czy prowadzone są jakiekolwiek prace w celu przeniesienia siedziby Agencji z Gdańska do Warszawy?