Chemik z PG jedzie na Cambridge University

Dr Krzysztof Kamil Bojarski z Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej będzie realizował projekt badawczy na Cambridge University w Wielkiej Brytanii. Jego praca może przyczynić się do rozwoju nowych terapii takich chorób, jak nowotwory, osteoporoza, czy reumatoidalne zapalenie stawów.
29.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna pozuje do zdjęcia
Dr Krzysztof Bojarski z Politechniki Gdańskiej
fot. materiały prasowe PG

Dwa lata badań

Dr Krzysztof Bojarski z Politechniki Gdańskiej jedzie na Cambridge jako laureat programu stypendialnego im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Na brytyjskiej uczelni dołączy do zespołu prof. Davida Wales'a, znanego z przełomowych badań w dziedzinie chemii obliczeniowej. 

Badania będą dotyczyły relacji enzymów (katepsyny) i cukrów złożonych (glikozaminglikany). Podczas badań wykorzystane zostaną zaawansowane metody modelowania molekularnego oraz innowacyjnych narzędzi obliczeniowych, które zostały opracowane przez naukowców z Cambridge.

– Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi obliczeniowych, będzie możliwe uzyskanie wysokiej dokładności obliczeń przy niskich kosztach obliczeniowych, umożliwiając dokładny opis mechanizmów reakcji enzymatycznych katepsyn w obecności i przy braku glikozaminoglikanów (cukrów złożonych) – mówi stypendysta.

Badania rozpoczną się w październiku tego roku i potrwają dwa lata. Efektem tej współpracy ma być opracowanie nowatorskiej metodologii pozwalającej na określenie wpływu wiązania glikozaminoglikanu na kinetykę aktywności enzymatycznej katepsyn.

Czytaj także: GUMed: szybsza diagnoza raka jajnika 

Pogranicze chemii, fizyki, biologii i informatyki

Dr Krzysztof Bojarski działa w zespole naukowców kierowanym przez prof. Jacka Czuba, którzy na Wydziale Chemicznym PG zajmuje się komputerową biofizyką molekularną. Zespół bada molekularne mechanizmy i siły napędowe procesów o istotnym znaczeniu biologicznym. Do rozwiązywania problemów badawczych naukowcy wykorzystują symulacje oparte na modelach molekularnych, a także multidyscyplinarną wiedzę z pogranicza chemii, fizyki, biologii i informatyki. Dr Bojarski jest liderem podgrupy zajmującej się cukrami. 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Przeprawa promowa na Martwej Wiśle już działa