![mężczyzna pozuje do zdjęcia](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202501245345.jpg)
Dwa lata badań
Dr Krzysztof Bojarski z Politechniki Gdańskiej jedzie na Cambridge jako laureat programu stypendialnego im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Na brytyjskiej uczelni dołączy do zespołu prof. Davida Wales'a, znanego z przełomowych badań w dziedzinie chemii obliczeniowej.
Badania będą dotyczyły relacji enzymów (katepsyny) i cukrów złożonych (glikozaminglikany). Podczas badań wykorzystane zostaną zaawansowane metody modelowania molekularnego oraz innowacyjnych narzędzi obliczeniowych, które zostały opracowane przez naukowców z Cambridge.
– Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi obliczeniowych, będzie możliwe uzyskanie wysokiej dokładności obliczeń przy niskich kosztach obliczeniowych, umożliwiając dokładny opis mechanizmów reakcji enzymatycznych katepsyn w obecności i przy braku glikozaminoglikanów (cukrów złożonych) – mówi stypendysta.
Badania rozpoczną się w październiku tego roku i potrwają dwa lata. Efektem tej współpracy ma być opracowanie nowatorskiej metodologii pozwalającej na określenie wpływu wiązania glikozaminoglikanu na kinetykę aktywności enzymatycznej katepsyn.
Czytaj także: GUMed: szybsza diagnoza raka jajnika
Pogranicze chemii, fizyki, biologii i informatyki
Dr Krzysztof Bojarski działa w zespole naukowców kierowanym przez prof. Jacka Czuba, którzy na Wydziale Chemicznym PG zajmuje się komputerową biofizyką molekularną. Zespół bada molekularne mechanizmy i siły napędowe procesów o istotnym znaczeniu biologicznym. Do rozwiązywania problemów badawczych naukowcy wykorzystują symulacje oparte na modelach molekularnych, a także multidyscyplinarną wiedzę z pogranicza chemii, fizyki, biologii i informatyki. Dr Bojarski jest liderem podgrupy zajmującej się cukrami.