• Start
  • Wiadomości
  • Chełm. Ruszyły pierwsze prace rewitalizacyjne w starszej części dzielnicy

Chełm. Ruszyły pierwsze prace rewitalizacyjne w starszej części dzielnicy

Ciężki sprzęt pojawił się na placu przy ul. Styp-Rekowskiego. Wokół terenu ustawiono ogrodzenie zabezpieczające, w najbliższych dniach rozpoczną się prace ziemne. Zapomniany dziś nieco plac ma stać się atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu i spotkań sąsiedzkich mieszkańców Chełmu.
15.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teren przy ul. Styp-Rekowskiego objęty został miejskim programem rewitalizacji
Teren przy ul. Styp-Rekowskiego objęty został miejskim programem rewitalizacji
fot. AFR Aimart Lech Wilczaszek/BRG

 

To mieszkańcy dzielnicy wskazali to miejsce. Przed kilkoma laty, w trakcie szerokich konsultacji społecznych, które prowadziło Miasto, zdecydowali oni, że teren starego Chełmu powinien zostać objęty planem rewitalizacyjnym. Postawiono na wspomniany plac przy ul. Styp-Rekowskiego i znajdujący się w sąsiedztwie, budynek przy ul. Styp-Rekowskiego 16.

 

   Orunia. Rewitalizacja budynku dawnego ratusza rozpoczęta. Był komisariat, będzie biblioteka

 

Teren ten przede wszystkim zostanie uporządkowany. Na zielonym placu utworzone zostaną alejki spacerowe, ustwione zostaną ławki i kosze na śmieci. By bezpieczniej było tu także po zmroku, zamontowany zostanie monitoring i oświetlenie. W ramach inwestycji zdecydowano także o doposażeniu istniejących w tym miejscu placu zabaw i siłowni "pod chmurką". Projekt rewitalizacyjny przewiduje również budowę fontanny, ale ta zrealizowana zostanie w późniejszym terminie.

- W ubiegłym tygodniu demontowano stare urządzenia zabawowe. Obecnie geodeci wytyczają teren, aby określić, w których miejscach zamontować nowe urządzenia. W najbliższych dniach rozpocznie się korytowanie gruntu pod nowe nawierzchnie - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Zaplanowane prace podzielone zostały na dwa etapy. W pierwszym przewidziano zagospodarowanie terenu wraz z alejkami ścieżkami, zielenią i tzw. małą architekturą, a w drugim - wykonanie fontanny.

 

Na zaniedbanym obecnie placu na Starym Chełmie pojawił się ciężki sprzęt
Na zaniedbanym obecnie placu na Starym Chełmie pojawił się ciężki sprzęt
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Przed wakacjami Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na pierwszy etap prac. Ich wykonawcą jest firma Trakt Sp.z.o.o sp.k. Realizacja inwestycji pochłonie blisko 1,1 mln złotych. Prace zakończą się w marcu 2021 r.

Projekt ten dofinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

   Rewitalizacja czterech dzielnic w toku. Partnerami jest 121 wspólnot mieszkaniowych i jedna spółdzielnia

 

Planami rewitalizacyjnymi objęto również budynek przy ul. Styp-Rekowskiego 16. Zostanie on przystosowany do prowadzenia działań społecznych (działać będzie tu Centrum Wsparcia Rodzin i Dom Sąsiedzki). Będzie przebudowany, zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku powstaną m.in. studia muzyczne i fotograficzne, sale taneczna i komputerowa, miejsce spotkań dla matek i klub dziecięcy. Prace porządkowe obejmą też przylegający do budynku ogród.

 

Na zielonym placu utworzone zostaną estetyczne alejki spacerowe, zamontowane zostaną ławki i monitoring
Na zielonym placu utworzone zostaną estetyczne alejki spacerowe, zamontowane zostaną ławki i monitoring
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Działania aktywizujące oraz inwestycje w ramach programu rewitalizacji zaplanowano w czterech obszarach Gdańska:

  • Biskupia Górka/ Stary Chełm,

  • Dolne Miasto/Plac Wałowy/Stare Przedmieście,

  • Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście,

  • Orunia.

 

    Rewitalizacja gdańskich dzielnic. Po działaniach społecznych czas na "twarde" inwestycje

 

Przygotowania do tej edycji rewitalizacji wybranych gdańskich dzielnic rozpoczęły się ponad cztery lata temu. Cały projekt nadzoruje i prowadzi Biuro Rozwoju Gdańska. To pracownicy BRG przeprowadzili w ostatnich latach kilkadziesiąt spotkań i konsultacji z mieszkańcami. Zapraszali ich także na warsztaty, by wspólnie określić potrzeby i wypracować pomysły, które w najbliższych miesiącach i latach będą wdrażane we wspomnianych obszarach Gdańska.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej