Na skwerze trwają ostatnie prace wykończeniowe. Te powinny zakończyć się w najbliższych dniach, wówczas rozpocznie się procedura odbiorowa.
Teren ten przede wszystkim został uporządkowany. Na zielonym placu utworzono estetyczne alejki spacerowe, ustawiono ławki i kosze na śmieci. By bezpieczniej było tu także po zmroku, zamontowano monitoring i oświetlenie. W ramach inwestycji zdecydowano także o nowym wyposażeniu istniejących w tym miejscu placu zabaw i siłowni "pod chmurką" - dotychczasowe, zużyte już urządzenia zostały zdemontowane. Projekt rewitalizacyjny dla tego miejsca przewiduje również budowę fontanny, ale ta zrealizowana zostanie w późniejszym terminie.
Prace rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Najpierw zdemontowano stare urządzenia zabawowe. Później wykonano korytowanie gruntu pod nowe nawierzchnie, na których zamontowano nowe elementy zabawowe i ławki. Później wytyczono i wykonano także część nowych ścieżek spacerowych.
Długa i mroźna w tym roku zima sprawiła, że część prac można było wykonać dopiero w ostatnim czasie. Ich wykonawcą jest firma Trakt Sp. z.o.o sp.k. Realizacja inwestycji pochłonie blisko 1,1 mln złotych.
Projekt ten dofinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Planami rewitalizacyjnymi objęto również, znajdujący się w sąsiedztwie skweru, budynek przy ul. Styp-Rekowskiego 16. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na przebudowę tego obiektu. W ramach Programu Rewitalizacji powstanie tam Dom Sąsiedzki i Centrum Wsparcia Rodziny.
Obecnie część nieruchomości nie jest użytkowana ze względu na zły stan techniczny. Dlatego w ramach planowanej inwestycji wymieniona zostanie m.in. instalacja elektryczna, sanitarna, wodociągowa i centralnego ogrzewania. Budynek zostanie także docieplony i zyska nową elewację oraz nowe okna i drzwi. Będzie on też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością - przebudowane zostaną klatki schodowe, dzięki czemu możliwy będzie montaż windy. Ponadto od strony ogrodu pojawi się pochylnia ułatwiająca dostęp do budynku.
Zmiany zaplanowano również w najbliższym otoczeniu budynku. W planach jest zagospodarowanie ogrodu, które obejmie m.in. nasadzenia zieleni i kwiatów oraz montaż nowych ławek. Prace mają potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert planowane jest na 7 maja br.
- Głównym celem utworzenia Domu Sąsiedzkiego jest stworzenie miejsca dla realizacji różnych aktywności społeczności lokalnej. Budynek posiada bardzo dobrą lokalizację w centrum Starego Chełmu. Podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych mieszkańcy wielokrotnie wskazywali ten budynek jako przyszłą lokalizację obiektu służącego lokalnej społeczności. W planach jest utworzenie m.in. sali tanecznej, sali komputerowej i klubu dziecięcego - wylicza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Z kolei Centrum Wsparcia Rodziny powstanie, by zapewnić wsparcie specjalistyczne młodzieży i młodym dorosłym, borykającym się z trudnościami w życiu codziennym. W budynku swoją siedzibę będzie miała również Rada Dzielnicy Chełm.