Europejskie Centrum Solidarności otrzymało certyfikat Green Key. To międzynarodowe wyróżnienie przyznawane dla miejsc będących lokalną atrakcją turystyczną, które spełniają wysokie standardy ekologiczne. Starający się o Green Key ECS musiał przejść wielostopniowy proces weryfikacji, który obejmuje między innymi zarządzanie energią i wodną, minimalizację odpadów i edukację ekologiczną gości oraz pracowników.
Pierwszy certyfikat przyznano w 1994 roku
Certyfikat Green Key został zainicjowany w 1994 roku, w Danii. W 2002 roku program Green Key został włączony do międzynarodowej Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (Fundation for Enviromental Education). To jedyne oznakowanie ekologiczne dla branży turystycznej, które jest uznawane w tak dużej liczbie krajów oraz którego popularność stale rośnie w skali światowej. W 2009 roku w 18 krajach wyróżniono 900 obiektów. W roku 2011 liczba krajów uczestniczących w projekcie wzrosła do 29, a wyróżnionych obiektów do ponad 1600.
Dwie instytucje kultury w Polsce z Green Key
ECS jest drugą instytucją kultury w Polsce, która otrzymała certyfikat, a proces certyfikacji przeszło w naszym kraju 71 obiektów branży turystycznej. Bartosz Rief, koordynator Zielonego Zespołu ECS, uważa, że Certyfikat nie jest dla ECS celem, ale środkiem w drodze do kolejnych rozwiązań sprzyjających pro ekologicznej postawie instytucji. Wcześniej w Gdańsku certyfikat przyznano między innymi Holiday Inn Gdańsk City Centre.
Certyfikowanie to proces
W trakcie procesu certyfikatu wdrożone zostały elementy zarządzania środowiskowego i nowe metody ewaluacji. Usprawniono selektywną zbiórkę odpadów i procedury związane z zachowaniem czystości w budynku. Standardy oparto na międzynarodowym prawie w zakresie ochrony środowiska. Zastosowano systemy, dzięki którym oszczędza się wodę i energię. Pracowniczki i pracownicy wzmocnili swoje kompetencje dotyczące ochrony środowiska, między innymi dzięki szkoleniom, odpowiednio dostosowanej infrastrukturze, wspierającą proekologiczne zachowania. Po ewaluacji zaplanowano również zmiany w obszarze dostępności rowerowej. W procesie nie chodzi tylko o odpowiednie rozwiązania technologiczne, ale przede wszystkich zmianę zachowania ludzi.