Centrum Dolna Brama: od pół roku otwarte dla mieszkańców

Dokładnie sześć miesięcy temu, 26 sierpnia 2023 roku, swoje drzwi dla mieszkanek i mieszkańców otworzyło Centrum Dolna Brama. Tu Miasto wspiera aktywność osób w każdym wieku, zachęca do wolontariatu, stwarza warunki do rozwijania innowacji społecznych, daje przestrzeń do nawiązywania relacji i realizacji wspólnych projektów.
26.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety kleją i tną papiery na stole z obrusem. W tle przy innych stołach kolejni ludzie
Centrum Dolna Brama podczas otwarcia w dniu 26 sierpnia 2023 roku
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Dzieje się w Centrum Dolna Brama

– Otwieramy miejsce, które będzie pewnym eksperymentem, który ma szansę się powieść tylko wtedy, kiedy każdy z nas trochę schowa do kieszeni swoje ego i otworzy się na współpracę z innymi – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podczas otwarcia Centrum Dolna Brama w dniu 26 sierpnia 2023 roku. – Mam nadzieję, że to miejsce będzie Waszym domem, do którego będziemy także zapraszać innych i będziemy wyzwalać energię gdańszczanek i gdańszczan.

Centrum Dolna Brama już otwarte dla mieszkańców. Zobacz co jest w środku


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OTWARCIA - 26 SIERPNIA 2023 ROKU

 

O tym, że w Centrum Dolna Brama faktycznie tak się dzieje, świadczą liczby. Przez pierwszych sześć miesięcy, które właśnie mijają od otwarcia, miejsce to odwiedziło ponad 5,5 tys. osób; odbyło się ponad 360 różnych wydarzeń i spotkań. W miniony weekend gościli tu uczestnicy dorocznego plenarnego spotkania gdańskich organizacji pozarządowych, a wkrótce okazję do rozmów w szerokim gronie będą mieli innowatorzy społeczni.

Kilka osób siedzi przy stole
Warsztat dla osób działających w NGO, który odbył się podczas spotkania plenarnego 24 lutego
fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Spotykają się w Centrum

Stałymi – i licznymi – gośćmi w CDB są gdańskie seniorki i gdańscy seniorzy. Działa tu Centrum Informacji i Animacji Senioralnej, czyli punkt informacyjny dla gdańskich seniorek i seniorów, miejsce koordynacji działań dla tej grupy mieszkanek i mieszkańców.

Regularnie dyżurują przedstawiciele gdańskich organizacji kombatanckich – to w ramach Centrum Kombatanta i Edukacji Patriotycznej. Centrum Dolna Brama jest bowiem siedzibą 13 gdańskich organizacji kombatanckich, miejscem integracji środowiska, także międzypokoleniowej. Organizowane od niedawna spotkania kombatantów z uczniami gdańskich szkół cieszą się zainteresowaniem, które przeszło oczekiwania organizatorów.


SPOTKANIE NOWOROCZNE ZE ŚRODOWISKAMI KOMBATANCKIMI - GALERIA ZDJĘĆ 

 

Jak działa Centrum Dolna Brama

Przy ul. Dolna Brama 8 (taki jest adres Centrum) pracuje Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Centrum jest prowadzone i finansowane przez Gdański samorząd, a jego powstanie to efekt kilkuletnich przygotowań. Zaczęło się od zgłaszanej przez osoby działające oddolnie na rzecz Gdańska potrzeby stworzenia w mieście przestrzeni otwartej na ich inicjatywy, sprzyjającej budowie sieci współpracy; skupiającej osoby inicjujące wspólne przedsięwzięcia, wspierające je i oferujące usługi specjalistyczne. Formułę Centrum Dolna Brama wypracowano w trakcie rozmów i dyskusji z przyszłymi użytkownikami, podczas wizyt studyjnych w miastach europejskich prowadzących podobne projekty i prac nad stworzeniem modelu gdańskiego. Powstała przestrzeń wspierania aktywności i innowacji.

– Ponad 5,5 tysiąca osób w różnym wieku i z różnych środowisk, które w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania skorzystały z tego miejsca, to sukces i dowód na to, jak bardzo było w Gdańsku potrzebne – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Centrum Dolna Brama samo w sobie jest innowacją: międzypokoleniową i międzysektorową. Czekamy na was, na waszą energię i pomysły - także dotyczącego tego, jak je rozwijać.

Centrum Dolna Brama to – w wymiarze czysto przestrzennym - trzy sale warsztatowe z wyposażeniem do organizacji spotkań lub pracy cichej, sala konferencyjna mieszcząca nawet 60 osób, sala do pracy wspólnej, organizacji wydarzeń, warsztatów czy spotkań, otwarta kuchnia, podwórko do odpoczynku, zajęć kulinarnych i ogrodniczych oraz przestrzeń do wypoczynku z mini biblioteczką.

– Można u nas zorganizować spotkanie czy wydarzenie lub skorzystać z miejsca do indywidualnej pracy – informuje Michał Zorena, kierownik Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Przestrzeń Centrum Dolna Brama udostępniamy za darmo, ale potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja przez specjalny formularz. Zachęcamy, by przyjść do nas by tak po prostu spędzić u nas czas np. w trakcie spaceru w okolicach Opływu Motławy. Można skorzystać na przykład z naszej biblioteczki czy z banku słoików.

Miejsce pomocy dla uchodźców 

Warto też dobrze przyjrzeć się wnętrzom Centrum. Na każdej kondygnacji zachowano fragmenty oryginalnych murów. Na ścianach sali spotkań na parterze, w specjalnych ramkach, zawieszono rysunki dzieci z Ukrainy, które przyjechały z rodzinami do Gdańska po napaści Rosji na ich kraj w roku 2022. Powstające wówczas Centrum Dolna Brama stało się miejscem pomocy dla osób uchodźczych.


W BUDYNKU DOLNA BRAMA 8 MIEŚCIŁ SIĘ PUNKT GDAŃSK POMAGA UKRAINIE - ZDJĘCIA

 

Potrzebujący mogli otrzymać tu żywność, informacje o schronieniu, a także pomoc psychologiczną i prawną. Do tego trudnego czasu nawiązała w sobotę, 24 lutego, podczas spotkania plenarnego gdańskich NGO Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska. Przypomniała, że w dniu wybuchu wojny w Centrum Dolna Brama odbyło się spotkanie z udziałem NGO, podczas którego podzielono się zadaniami we wsparciu osób przybywających do Gdańska.

– Zrobiliśmy coś wyjątkowego, czyli program Gdańsk Pomaga Ukrainie, który wspólnie realizowaliśmy – podkreśliła. – Po raz kolejny pokazaliśmy jak my, gdańskie społeczniczki i gdańscy społecznicy, dobrze ze sobą współdziałamy, jacy jesteśmy empatyczni i silni. Pokazujemy to każdego dnia.

Czas dobrej energii. Doroczne spotkanie gdańskich NGO

O Centrum Dolna Brama 

Położony w Śródmieściu, przy ulicy Dolna Brama 8, budynek Centrum Dolna Brama to dawny Zespół Szkół Zawodowych Gdańskich Zakładów Elektronicznych „UNIMOR”, wybudowany w latach 1890-1900. Do dyspozycji mieszkańców oddano wyremontowane z budżetu miasta zabytkowe wnętrze.

Wymieniono posadzkę parteru i podłóg na piętrach, oraz instalację elektryczną i sanitarną; wbudowano system wentylacji; przebudowano system oddymiania; przebudowano pomieszczenia do nowych funkcji. Wymieniono stolarkę okienną, wyremontowano elewację i ogrodzenie, wstępne zagospodarowano dziedziniec, na którym pojawiły się duże donice z kwiatami.

Centrum Dolna Brama dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością i specjalnymi potrzebami w zakresie dostępności. W budynku jest winda.

O tym, co dzieje się w Centrum Dolna Brama, można dowiadywać się śledząc profil na facebooku.

 

TV

To przedszkole jest wzorem