• Start
  • Wiadomości
  • Casting ZUT. Kto będzie w piątce wybranych do eksperymentu “Szanuję - segreguję”?

Casting ZUT. Kto będzie w piątce wybranych do eksperymentu “Szanuję - segreguję”?

Z ponad 160 zgłoszeń wybrano 14 rodzin, które wyraziły chęć udziału w projekcie “Szanuję - segreguję”. W sobotę, 6 kwietnia, rodziny te wzięły udział w ostatnim etapie castingu organizowanym przez ZUT. Zajrzeliśmy do siedziby agencji 2pi, gdzie odbywały się spotkania z rodzinami i podejrzeliśmy, jak owy casting przebiegał.
06.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rodzina Szczurowskich najpierw przepytywana była przez organizatorów castingu, a następnie przez nasz portal. Czy wejdą w skład wybranej piątki? Bardzo by tego chcieli, ale o tym przekonamy się niebawem
Rodzina Szczurowskich najpierw przepytywana była przez organizatorów castingu, a następnie przez nasz portal. Czy wejdą w skład wybranej piątki? Bardzo by tego chcieli, ale czy tak się stanie, przekonamy się niebawem
gdansk.pl

 

“Szanuję - segreguję” to eksperyment, którego głównym celem jest sprawdzenie, czy można pozbyć się złych nawyków w 21 dni. Zachowania rodzin, których gospodarstwa dostaną wyposażone w sprzęty ułatwiające prawidłową segregację odpadów, będą kontrolowane i analizowane. Na projekcie skorzystają nie tylko jego uczestnicy. “Szanuję - segreguję” obejmuje warsztaty i cykl szkoleń, które trafią do sieci i dostępne będą dla wszystkich, dla których troska o środowisko jest tematem ważnym.

Informacja o castingu została podana 28 marca br. Zgłoszenia były przyjmowane przez dokładnie 7 dni. W ciągu tygodnia nadesłano prawie 170 zgłoszeń. Zakład Utylizacyjny dokonał wstępnej selekcji, która m.in. opierała się na wybraniu takich gospodarstw, które będą różnorodne. Chodziło tu o rodzaj zabudowy, w której dana rodzina żyje, zamieszkiwaną dzielnicę czy liczbę członków rodziny.

Taki zestaw trafi do pięci rodzin, które wygrały sobotni casting
Taki zestaw trafi do pięci rodzin, które wygrały sobotni casting
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Jedną z rodzin, która została wybrana n a podstawie nadesłanych ankiet, jest rodzina Szczurowskich. Mama, tata i nastoletni syn pojawili się dzisiaj na castingu, choć decyzję o udziale w projekcie podjął wyłącznie pan Bogdan.

- Dzisiaj się dowiedziałam, gdzie i po co jedziemy - powiedziała Agnieszka Szczurowska, żona pana Bogdana. - Przyznam jednak, że niespodzianka się udała.

Rodzina Szczurowskich segreguje śmieci, ale szczerze mówią o tym, że mają z tym problemy.

- Staramy się dawać sobie radę z segregacją, ale różnie bywa -  dodała Agnieszka Szczurowska. - Produkujemy tak dużo śmieci, że nie nadążamy ich wyrzucać.

“Szanuję - segreguję” ma pomóc uporać się także z tym problemem. Rodziny nie tylko będą się uczyć, jak prawidłowo segregować odpady, ale także jak sprawić, by było ich mniej. Pomogą w tym np. opakowania czy siatki wielokrotnego użytku.

- Martwi nas to co, co się dzieje ze środowiskiem - mówi Bogdan Szczurowski. - Niedopołaki papierosów na plaży, tony plastiku w Bałtyku… Ilość śmieci, którą wytwarza człowiek, jest przerażająca. Liczymy, że ten program nam pomoże, szczególnie Szymonowi, który nie do końca rozumie wagę problemu. Być może z tych pięciu rodzin zrobi się pięćdziesiąt, potem setka i to my będziemy tymi, którzy zapoczątkowali ten proces.

"Szanuję - segreguję". Casting ZUT from GdanskPL on Vimeo.

14 rodzin, które dostały się do ostatniego etapu castingu poproszono m.in. o wypełnienie ankiety, aby sprawdzić aktualny stan ich wiedzy. Rodziny będą ponownie wypełniać taką ankietę w końcowej fazie eksperymentu i na tej podstawie pracownicy ZUT dowiedzą się, w jakim stopniu ich wiedza została uzupełniona.

Kształtowanie prośrodowiskowych nawyków, w szczególności kompleksowego podejścia do ochrony środowiska, to temat ważny także dla rodziny Okuniewskich. Inicjatorem zgłoszenia rodziny do eksperymentu był pan Mateusz.

- Zdecydowaliśmy się zgłosić do tego programu z kilku powodów - mówi Mateusz Okuniewski. -  Po pierwsze, jesteśmy po prostu ciekawi tego projektu. Po trosze kierowała nami chęć sprowokowania siebie do większej uwagi, co robimy w domu, co robimy z tym, co z domu powinno zniknąć i co dzieje się z tym potem. Liczymy na to, że przyniesie nam to korzyść nie tylko na teraz, ale na długie lata. Jeśli teraz o nie zadbamy o środowisko, to nikt za nas tego nie zrobi.

Rodzina Okuniewskich liczy, że dzięki udziale w programie lepiej zmobilizuje się do proekologicznych zachowań, które na stałe wdroży w codzienne funkcjonowanie
Rodzina Okuniewskich liczy, że dzięki udziale w programie lepiej zmobilizuje się do proekologicznych zachowań, które na stałe wdroży w codzienne funkcjonowanie
www.gdansk.pl

Więcej na temat projektu:

Szanuję - sergreguję. Casting ZUT dla rodzin, które wezmą udział w eksperymencie 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór