![młoda kobieta i mężczyzna stoją za barem kawiarni](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202307214379.jpg)
Wchodząc do Caffe Aktywni, która jest jedyną kawiarnią na gdańskich Siedlcach, wdychamy zapach wypieków dochodzący z kuchni. Z witryny uśmiecha się sernik baskijski, na ladzie kuszą drożdżówki, jagodzianki i kanapki. Kawiarnia, otwarta zaledwie dwa miesiące przed pandemią covid, przetrwała ten ciężki czas zdobywając serca klientów wypiekami na zamówienie.
Dziś Caffe Aktywni ma się świetnie, rozwinęło ofertę i zainspirowało swoje twórczynie do realizacji kolejnego odważnego projektu łączącego młodzież z niepełnosprawnościami i seniorów.
Czytaj także: Siedlce. Kawiarnia społeczna Caffe Aktywni już otwarta, w samym sercu dzielnicy
Jak powstała kawiarnia Caffe Aktywni?
Ale po kolei. W 2012 roku, z inicjatywy trzech gdańszczanek powstała Fundacja “Świat Wrażliwy”, z misją działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, starszych, wykluczonych społecznie. Początkowo cele te realizowała w formie zajęć skierowanych do niepełnosprawnej intelektualnie młodzieży i seniorów. Każda z tych grup osobno odwiedzała lokal fundacji przy ul. Kartuskiej 108/112, gdzie dziś mieści się kawiarnia.
Z czasem kierujący Fundacją rodzice młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z Jolantą Rychlik na czele (od 2016 roku jest prezeską Fundacji), zaproponowali seniorom i młodym wspólne działanie. I tak w 2018 roku powstała innowacja społeczna “W labiryncie dorosłości. Aktywna wymiana międzypokoleniowa”.
Tytułowy “labirynt dorosłości” był szkołą życia, drogą do większej samodzielności dla młodzieży, a w przejściu przez niego wspomagały ich seniorki - mentorki.
![na pierwszym planie stolik kawiarniane i bar, nie ma ludzi na zdjęciu](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202307214378.jpg)
Czytaj także: Jak zrobić to INNaczej? Zwycięskie pomysły VI edycji gdańskiego Programu Innowacji Społecznych
Od testu kawiarni do prawdziwej kawiarni
Współpracę pokoleń testowano w warunkach okazjonalnie działającej kawiarni, w której klientami byli bliscy i przyjaciele uczestników projektu oraz dzielnicowi radni. Młodzież ze wsparciem mentorek uczyła się, jak robić zakupy, gotować i piec, sprzątać, podawać do stołu, itd. Serwowano ciasta i sałatki przygotowane wspólnie przez uczestników innowacji na podstawie domowych przepisów seniorek.
Okazało się, że team seniorsko - młodzieżowy spisuje się świetnie. Kolejnym krokiem było więc otwarcie prawdziwego lokalu gastronomicznego. Tak powstała kawiarnia Caffe Aktywni i przedsiębiorstwo społeczne o tej samej nazwie zatrudniające cztery osoby, w tym dwie z niepełnosprawnością intelektualną.
![wymienione osoby stoją we wnętrzu kawiarni, uśmiechają się](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202307214380.jpg)
Tu zamówisz catering w Gdańsku
Dziś Caffe Aktywni nie tylko serwuje własne wypieki na miejscu, nadal realizując też zamówienia do domów swoich klientów. Zaopatrują w ciasta kawiarnię ToMy na Dolnym Mieście i delikatesy Farma Smaków w Straszynie, wyspecjalizowali się również w cateringu konferencji i innych tego typu wydarzeń.
- Pracujemy często dla urzędu miejskiego i innych gdańskich instytucji, a także dla urzędu marszałkowskiego i organizacji pozarządowych - wymienia Jolanta Rychlik. - To nie bierze się znikąd, wypracowaliśmy sobie markę przez te kilka lat. Serwujemy smaczne i elegancko podane jedzenie, klienci są zadowoleni, a kawiarnia i usługi cateringowe pozwalają nam utrzymać zatrudnienie dwójki fajnych młodych ludzi.
Czytaj także: Pamiętacie to miejsce? W “Ciekawa cafe” znów parzą kawę ze społecznym przesłaniem
Dominika lubi przychodzić do pracy
Mówi Dominika Kruzicka, jedna z dwójki fajnych młodych ludzi (drugi to Paweł Wąsek), która trafiła do Caffe Aktywni blisko trzy lata temu po tym, jak podczas pandemii straciła pracę na jednej z gdański uczelni, gdzie zajmowała się sprzątaniem.
- Kiedy zadzwoniła do mnie dyrektorka mojej szkoły i powiedziała, że jest dla mnie praca w kawiarni, byłam zaskoczona, że jest taka kawiarnia, która przyjmuje do pracy osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak ja. Klienci mówią, że Caffe Aktywni to fajne miejsce, a my się cieszymy, że nas odwiedzają. Zajmuję się serwisem przy stolikach, sprzątaniem, obsługą kasy fiskalnej i ekspresu do kawy, pomagam w kuchni i w pracach biurowych - wylicza Dominika Kruzicka. - Chodzimy też na zakupy i jeździmy na cateringi. Lubię przychodzić do pracy, lubię ludziom pomagać. Tu są też takie osoby, które mi pomagają. Pracuję na pół etatu.
![aktorzy na scenie, kilka osób na wózkach, niepełnosprawni, seniorzy](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202307214375.jpg)
Ekipa Caffe Aktywni gra Szekspira
Powstanie kawiarni nie wyeliminowało oferty zajęć dla młodych osób z niepełnosprawnością, ani dla seniorów. Caffe Aktywni poza przestrzenią kawiarni i kuchnią wciąż dysponuje jeszcze dwoma salami - lustrzaną i warsztatową, w których dużo się dzieje. Największym dokonaniem podopiecznych Fundacji Świat Wrażliwy był ubiegłoroczny wspólny występ na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie w ramach projektu Teatralny Pasjans zagrali “Wiele hałasu o nic” w reżyserii Mażki Wojciechowskiej. Dominika Kruzicka występ w teatrze oceniła jako najważniejsze wydarzenie w swoim życiu.
- Zwiększa się liczba młodych ludzi, którzy przychodzą do nas na zajęcia i terapie, nie zamykamy też drogi naszym pracownikom - Pawłowi i Dominice. Przybyło nam seniorów mentorów, mamy nawet jednego pana - podkreśla Jolanta Rychlik. - Są więc warsztaty z seniorami - kulinarne oraz treningi umiejętności społecznych, jest rękodzieło i zajęcia taneczne, jest i oferta dla rodziców małych dzieci. Jest rehabilitacja dla młodych (neurologopedia i terapią sensoryczną), a dla mentorów wsparcie psychologiczne, bo pracują z naszymi bardzo wyjątkowymi młodymi ludźmi.
Po pierwsze - Katarzyna
Mówiąc o “naszych młodych ludziach”, Jolanta Rychlik ma na myśli także Katarzynę, swoją 26-letnią córkę z niepełnosprawnością intelektualną, która wolontariacko udziela się w Caffe Aktywni. To z myślenia o przyszłości Katarzyny i jej przyjaciół z gdańskiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Oliwie - o tym, co będzie, gdy rodziców zabraknie - wyrósł pomysł seniorów - mentorów i kawiarni dającej pracę niepełnosprawnym młodym ludziom. I do realizacji zbliża się kolejna idea - budowy Domu Wrażliwego.
![wymienione osoby za barem kawiarni, przed nim sylwetka kobiety - klientki](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202307214376.jpg)
Dom Wrażliwy - co to będzie?
- To będzie miejsce, gdzie młode osoby niepełnosprawne intelektualnie będą mogły mieszkać i pracować. Dom będzie miał część mieszkalną oraz komercyjną - z hotelem, restauracją i usługami rehabilitacyjnymi - opowiada Jolanta Rychlik i pokazuje na wiszącą na jednej ze ścian kawiarni, gotową już koncepcję architektoniczną przedsięwzięcia. - Pracowaliśmy nad nią wspólnie: rodzice, młodzież, mentorzy seniorzy, swoje pomysły podrzucali też studenci architektury z Politechniki Gdańskiej, a zebrał to wszystko autor koncepcji, wspaniały architekt Rafał Janowicz.
Dlaczego praca jest taka ważna?
Trwają prace nad biznesplanem i poszukiwania działki w Gdańsku, gdzie mógłby stanąć Dom Wrażliwy dla 26 stałych mieszkańców - pracowników.
- Zawsze chciałam, by moja Katarzyna miała w przyszłości takie miejsce, gdzie już nie będzie rodziców, gdzie będzie mogła razem ze swoimi przyjaciółmi się realizować. Po prostu normalnie żyć w społeczeństwie. Praca jest dla nich bardzo ważna, dzięki niej rozwijają się w każdym chyba aspekcie życia: czują się potrzebni i pełnowartościowi. Zwyczajny człowiek nie jest w stanie sobie tego wyobrazić - uważa Jolanta Rychlik. - Kawiarnia przy tej skali przedsięwzięcia to nic, ale to ona dała mi odwagę, by myśleć, że nie ma rzeczy niemożliwych. Niedawno uzyskaliśmy z Krajowego Planu Odbudowy 189 tysięcy złotych na modernizację kuchni, na zakup samochodu do przewozu żywności i na zatrudnienie kolejnego pracownika z niepełnosprawnością. Otwierając kawiarnię w pandemii w życiu byśmy nie przypuszczali, że tak się to wszystko rozwinie.
![szyld z nazwą kawiarni na fasadzie budynku](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202307214377.jpg)
Kawiarnia Caffe Aktywni, ul. Kartuska 108/112, czynne od pn. do pt. w godz. 9-17; wypieki - w tym także torty - zamawiać można telefonicznie pod nr 882 089 933 lub w kawiarni. Uwaga! Oferta ciast różni się w zależności od sezonu. Zamówienia odbieramy osobiście w kawiarni.
Od 7 do 13 sierpnia specjałów z siedleckiej kawiarni spróbować będzie można także na Jarmarku św. Dominika, na stoisku Pomorskiej Ekonomii Społecznej przy ul. Szerokiej.
Czytaj także: Zarabiają i pomagają słabszym. Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej na Jarmarku św. Dominika
Koncepcja Domu Wrażliwego powstała dzięki grantowi z Up Foundation. Fundacja Inicjowania Rozwoju; zajęcia realizowane w Caffe Aktywni dofinansowane są ze środków Funduszu Sąsiedzkiego i Rady Dzielnicy Siedlce.