W Muzeum Bursztynu – oddziale Muzeum Gdańska - prezentowana jest stała wystawa zatytułowana „Bursztyny Świata”. Wśród prezentowanych na niej okazów jest m.in. największa na świecie bryła glesytu z Sumatry, która waży ponad 70 kilogramów. Żywica ta może zostać niebawem wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie mniej ciekawy jest 50-kilogramowy okaz żywicy kauri z Nowej Zelandii. Jest to kopal, młoda żywica, która powstała mniej niż milion lat temu.
Takich ciekawostek w Muzeum Bursztynu jest mnóstwo, a opowie o nich prof. UG Jacek Szwedo, kierownik Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii, Wydziału Biologii, Uniwersytetu Gdańskiego. Oprowadzanie kuratorskie „Żywice kopalne w czasie i przestrzeni” pozwoli zwiedzającym cofnąć się miliony lat w czasie i poznać całe bogactwo świata bursztynów.
Skąd w przyrodzie tak wiele rodzajów bursztynu? Dlaczego jedne są cenne, a inne nie? Czemu bursztyny różnią się od siebie kolorem i kształtem? Wszyscy, którzy szukają odpowiedzi na te pytania na pewno będą usatysfakcjonowani. Nie zawiodą się też ci, którzy po prostu lubią oglądać bursztyny.
Tytuł wydarzenia: ”Żywice kopalne w czasie i przestrzeni”
Termin: 21 lutego 2019, godz. 17:00–18:00
Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul. Targ Węglowy 26
Wstęp: bezpłatny
Więcej informacji o wystawie stałej „Świat Bursztynu”