Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki na drugim miejscu podium w regatach Pucharu Świata w Hyeres

We francuskim w Hyeres w dniach 22-27 kwietnia odbywały się regaty w dziesięciu olimpijskich klasach. Najlepiej z polskich żeglarzy spisali się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) w klasie 49er, zajmując drugie miejsce. Polscy żeglarze już wcześniej w tej klasie wywalczyli olimpijską kwalifikację. Czy sukces w Hyeres sprawi, że para Buksak - Wierzbicki pojedzie na igrzyska olimpijskie?
27.04.2024
Dwóch żeglarzy wychylonych w pozycji leżącej poza łódką, trzymają się linek
Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki mkną po srebrny medal regat Pucharu Świata. Czy popłyną na igrzyska olimpijskie?

Bez wyścigu medalowego

W sobotę, 27 kwietnia, w Hyeres w regatach Pucharu Świata miały odbyć się wyścigi medalowe (podwójnie punktowane), ale z powodu sztormowej pogody żeglarze nie zeszli na wodę. Ostateczna kolejność została więc ustalona po wcześniejszych wyścigach. Najwięcej powodów do radości mieli aktualni wicemistrzowie Europy, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań), którzy w klasie 49er uplasowali się na 2. miejscu

- To były wymagające regaty, nie tylko z powodu warunków pogodowych, ale przede wszystkim ze względu na stawkę. Ze ścisłej światowej czołówki zabrakło praktycznie tylko jednej brytyjskiej załogi, wszyscy na dodatek ścigaliśmy się w jednej flocie, więc była to realna weryfikacja formy i możliwości. Zdecydowaną większość z czternastu wyścigów rozegraliśmy dobrze taktycznie, podejmowaliśmy dobre decyzje, żeglowaliśmy w czołówce, więc jesteśmy bardzo zadowoleni - mówią zgodnie Dominik i Szymon.

Pytanie: kto z Polski pojedzie na igrzyska olimpijskie?

Regaty w klasie 49er wygrali Hiszpanie Diego Botin i Florian Trittel. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie polskie załogi: 7. miejsce zajęli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk), na 8. pozycji sklasyfikowani zostali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk).

To kolejny świetny występ polskich żeglarzy w tej klasie. W niedawnych regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce też mieliśmy trzy załogi w czołowej dziesiątce, a Przybytek z Piaseckim zdobyli brązowy medal

Na przełomie lipca i sierpnia w Paryżu odbędą się igrzyska olimpijskie. Żeglarze będą pływali u brzegów Marsylii. Z Polski m.in. załoga w klasie 49er. Czy będą to Buksak I Wierzbicki, Staniul i Sztorch lub Przybytek i Piasecki? O tym zadecyduje Polski Związek Żeglarski.