• Start
  • Wiadomości
  • Budżety Rad Dzielnic 2019. Mieszkańcy, na co wydać nasze wspólne pieniądze?

Budżety Rad Dzielnic 2019. Mieszkańcy, na co wydać nasze wspólne pieniądze?

Radni z 34 Rad Dzielnic pytają mieszkańców i mieszkanki Gdańska, na co wydać środki, które przyznano na ich działalność statutową. Są już pierwsze propozycje, niektóre Rady przygotowały nawet wstępne projekty tegorocznych budżetów, ale wciąż można zgłaszać swoje pomysły - do czego również zachęcamy.
08.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rady Dzielnic pytają gdańszczanki i gdańszczan o to, na co wydać publiczne środki
Rady Dzielnic pytają gdańszczanki i gdańszczan o to, na co wydać publiczne środki
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Radnych Rad Dzielnic w Gdańsku na kadencję 2019-2024 wybieraliśmy 24 marca. br. W dniach 9-11 kwietnia odbyły się ich uroczyste ślubowania. Potem gdańscy radni, w większości dzielnic, wzięli się ostro do pracy. W pierwszej kolejności ustalić trzeba bowiem priorytety w pracy na bieżący rok, w tym - zaplanować wydatki w dzielnicach.

Pieniądze z budżetów RD radni mogą wydawać m.in. na działania integracyjne, w tym np. organizację festynów dla mieszkańców, konkursów, imprez okazjonalnych, w tym sportowych, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym nowe ławki czy urządzenia na placach zabaw, siłowniach "pod chmurką" bądź też na modernizacje zaniedbanych terenów zielonych.

W poprzedniej kadencji dużym zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne zajęcia sportowe i fitness dla mieszkańców, finansowane także z budżetów RD. W niektórych dzielnicach część środków przeznaczana była też na dofinansowanie konkretnych projektów realizowanych w szkołach, bądź jednodniowe wycieczki poza miasto - dla dorosłych mieszkańców.

Swoje propozycje należy składać u poszczególnych Rad Dzielnic. Wszelkie kontakty, w tym adresy siedzib RD, znajdziecie Państwo w naszej "zakładce dzielnicowej". Z niektórymi Radami można się też wygodnie skontaktować za pomocą portalu społecznościowego Facebook. 

- Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że radni gdańskich dzielnic każdego roku przeznaczają środki na podobne działania, a więc: w tych dzielnicach, gdzie większość terenów należy do spółdzielni mieszkaniowych, np. Piecki-Migowo i Żabianka, radni proponują tzw. wydatki miękkie, czyli głównie na organizację festynów, konkursów, imprez sportowych, itp. Natomiast w dzielnicach, gdzie znajduje się dużo terenów miejskich, radni stawiają na tzw. inwestycje twarde, w tym montaż kolejnych mebli miejskich czy zagospodarowanie jakiegoś terenu - przyznaje Piotr Spyra, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska, pod którego opieką znajdują się także gdańskie Rady Dzielnic.

Przypomnijmy, że dzięki decyzji Radnych Miasta Gdańska jeszcze poprzedniej kadencji, budżety Rad Dzielnic w tej kadencji zostały 3-krotnie zwiększone w porównaniu z poprzednimi latami.

Na wysokość środków będących w dyspozycji Rad Dzielnic bardzo duży wpływ miała też frekwencja głosujących w marcowych wyborach - im więcej osób poszło do urn, tym więcej środków trafiało do konkretnych dzielnic: zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach wzięło udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców danej dzielnicy to Rada będzie miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniosła od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 15 zł "na głowę". Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyło ponad 16 proc. mieszkańców, to Rada Dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca.


TUTAJ SPRAWDZICIE, ILE PIENIĘDZY TRAFIŁO DO POSZCZEGÓLNYCH DZIELNIC 


W rocznym budżecie Gdańska trzeba będzie zabezpieczać przez najbliższe pięć lat kwotę w wysokości co najmniej 6,7 mln złotych. Tyle, w sumie, uzyskają budżety w 34 dzielnicach. Po wyborach w Letnicy, które zaplanowano 9 czerwca, znana będzie ostateczna kwota.

 

Przeczytaj także:

Letnica. Brakuje kandydatów do Rady Dzielnicy. Termin rejestracji mija 10 maja

 

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów