Pełna nazwa zwycięskiego w głosowaniu BO projektu brzmi: "Przystanek relaks (przystanek kulturalny - amfiteatr, przystanek active, przystanek relaksacyjny)". Właśnie trwa realizacja pierwszego etapu, czyli budowli widowiskowej z półkolistą widownią. Założeniem pomysłodawców zwycięskiego projektu BO było stworzenie przestrzeni, która będzie służyć społeczności w szerokim przekroju wiekowym: od przedszkolaków po seniorów.
Przystanek relaksacyjny powstaje w Strzyży, na terenie dwóch szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wilka-Krzyżanowskiego 8.
Andrzej Seweryn i Joanna Trzepiecińska rozpoczęli cykl koncertów w Amfiteatrze Orana
W ramach budowy kameralnego amfiteatru wykonany zostanie podest i zadaszenie o lekkiej konstrukcji. Obiekt wyposażony zostanie w przyłącze elektryczne, co umożliwi podłączanie w tym miejscu urządzeń nagłaśniających i oświetleniowych. Wykonany zostanie też odcinek chodnika - w ramach dojścia do amfiteatru. Natomiast w sąsiedztwie zamontowany zostanie stół do gry w szachy. Obecnie trwa budowa konstrukcji mini-amfiteatru i układane są płyty chodnikowe.
Ta część inwestycji powinna zakończyć się w III kwartale 2020 r.
W zaplanowanej strefie relaksacyjnej pojawi się natomiast teren zieleni urządzonej, na którym zamontowane zostaną, coraz popularniejsze w naszym mieście, stoliki do szachów, stoły do gry w tenisa stołowego, a nawet hamaki. Pojawią się także ławki i kosze na śmieci. Zagospodarowane zostanie także miejsce pod siłownię "pod chmurką".
Mieszkańcy zagłosowali w budżecie obywatelskim i odbudowali park
Wykonawcą prac jest firma Hydro Mag sp. z o.o. Koszt inwestycji to 246 tysięcy złotych.
W ubiegłym roku, na terenie sąsiadującym z pętlą tramwajową na Strzyży, przy ul. Wita Stwosza 77, w miejscu dawnego OKAZu, realizowany był pierwszy etap innego zwycięskiego projektu BO: "OKAZała Strzyża", zakładający stworzenie dzielnicowego parku.
Strzyża. Teren dawnego OKAZu pięknieje dzięki decyzji mieszkańców. Powstał teren do rekreacji
Powstał on na części terenu dawnego gospodarstwa ogrodniczego (pozostały teren przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową- red.). Dotychczas zbudowano tu ścieżki i chodniki, a także ogrodzony plac zabaw ze ścianką wspinaczkową dla dzieci, trampoliną i piaskownicą. Są też meble miejskie, w tym ławki i kosze na śmieci.Wykonano również tunel i altanę z wierzb.
Z tego miejsca mieszkańcy już korzystają.