Wyspa Sobieszewska, park rekreacyjny przy ul. Narcyzowej
W jego ramach powstał plac zabaw dla najmłodszych, na którym zamontowano m.in. huśtawki, karuzelę i ściankę wspinaczkową. W przyszłości pojawi się tu także siłownia i park botaniczny. Przewodniczący dzielnicy, Władysław Sidorko, przyznaje, że takich miejsc na wyspie jest niewiele, dlatego plac zabaw cieszy się dużym zainteresowaniem. Korzystają z niego zarówno mieszkańcy pobliskich domków jednorodzinnych i bloków mieszkalnych, jak i innych zakątków dzielnicy.
Stogi, remont ul. Siennej
ramach prac położono m.in. nową nawierzchnię i chodniki. Jak podkreśla radny Sławomir Szczygielski to jedyny dojazd do dzielnicy. Ulica ta łączy też Stogi z Przeróbką. Radny przypomina, że z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego udało się wyremontować połowę ulicy, ale miasto dokończyło inwestycję już z innej puli środków.
Stogi, rewitalizacja Pustego Stawu
W ramach projektu powstały trasy spacerowe, zamontowano małą architekturę, w tym ławki i kosze na śmieci, a także elementy do ćwiczeń siłowych, urządzenia do zabawy dla dzieci oraz oświetlenie. W tym roku mają się jeszcze pojawić pomosty. Zdaniem Sławomira Szczygielskiego to miejsce bardzo ożyło, ponieważ mieszkańcy spacerują tu nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorami, i to przez cały rok.
Chełm, boisko wielofunkcyjne w Jarze Wilanowskim
Zdaniem Mariana Menczykowskiego, przewodniczącego dzielnicy, budowa obiektu w tym miejscu była świetnym pomysłem. Jako że boisko jest wielofunkcyjne, pograć przychodzą tu drużyny lubiące różne dyscypliny sportowe. Miejsce oblegane jest całymi dniami, tak przez młodszych, jak i przez starszych mieszkańców.
Siedlce, remont schodów przy ul. Tarasy i ul. Zakopiańskiej
Schody w tych miejscach były mocno zdewastowane, a że jest to miejsce regularnie uczęszczane przez okolicznych mieszkańców, dlatego ich modernizacja była niezbędna. W ramach projektu wykonano także podjazdy dla wózków oraz poręcze.
Piecki Migowo, Zielona Plaża
Dzielnicowa "plaża" powstała przy ul. Królewskie Wzgórze. W ramach projektu postawiono altany ogrodowe, stoły i ławki. Jest też miejsce, gdzie można bezpiecznie i wygodnie zrobić grilla. Zielonych terenów rekreacyjnych jest w tej dzielnicy jak na lekarstwo, więc inicjatywa już mocno cieszy. Nowe miejsce gotowe było w grudniu ubiegłego roku, więc dopiero najbliższe tygodnie i miesiące pokażą, jak dużym będzie się cieszyć zainteresowaniem.
Osowa, skatepark i boisko wielofunkcyjne w parku
Obie atrakcje powstały w parku pomiędzy ulicami Heleny i Diany, i cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. W niedalekiej przyszłości pojawią się tu także nowe nasadzenia i ścieżki spacerowe. Skatepark jest betonowy i zajmuje powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych. Można tu jeździć na deskorolce, BMXie i na rolkach.
Oliwa, wejście na wzgórze Pachołek
Przez lata trudno dostępne, a od zakończenia inwestycji – miejsce atrakcyjne, bezpieczne i z wygodnym dojściem. Wyremontowane schody od strony ul. Spacerowej, do tego drewniana balustrada, nowe ławki, kosze na śmieci oraz stworzenie terenu rekreacyjnego wokół Stawu Młyńskiego sprawiły, że mieszkańcy chętniej spacerują w tej okolicy i spędzają tu wolny czas.
Śródmieście, park Św. Barbary
Takiego miejsca brakowało mieszkańcom tej dzielnicy – tutaj mogą odpocząć i pobawić się ze swoimi pociechami. W miejscu nieciekawego zieleńca powstał atrakcyjny teren sportowo- rekreacyjny. Jest boisko wielofunkcyjne i plac zabaw, a do tego stoły do gry w ping ponga oraz stoły do gry w karty, szachy i "chińczyka". Miejsce jest też bardziej zadbane, co tylko zachęca gdańszczan do częstych wizyt w tej okolicy.
Wrzeszcz Górny, rewitalizacja Jaśkowego Zakątka
Przy ul. Jaśkowa Dolina powstał przyjemny zielony teren - idealny do wypoczynku, a nawiązujący do historycznego układu, który obowiązywał w tym miejscu w okresie międzywojnia. W ramach inwestycji został on uporządkowany. Nasadzono tu także drzewa i krzewy, zamontowano latarnie, a także stylizowane ławeczki parkowe, rzeźby ogrodowe i charakterystyczną glorietę. Wykonane zostały również parkowe ścieżki. To jedno z tych miejsc, które cieszą oko.
Przymorze Wielkie, samoobsługowe stacje rowerowe
Stanęły one przy najczęściej uczęszczanych ścieżkach rowerowych, a służą m.in. do regulacji hamulców i przerzutek, dokręceniu poluzowanych śrub czy napompowania kół. Miłośnicy dwóch kółek chętnie z nich korzystają. Pomysł, niestety, cieszy się też dużym zainteresowaniem... złodziei. Z niektórych stacji, zwłaszcza tych ustawionych w pobliżu parku nadmorskiego, regularnie giną klucze i pompki.
A które projekty, Państwa zdaniem, okazały się "strzałem w dziesiątkę"? Piszcie: kamila.grzenkowska@gdansk.pl lub w komentarzach na Facebooku.
Przeczytaj także:
Gdańszczanie, gratulujemy! Rekordowa liczba projektów do Budżetu Obywatelskiego!