Jakie projekty do Budżetu Obywatelskiego?
Doświadczenie poprzednich edycji BO pokazuje, że mieszkańcy Gdańska niemal do ostatniej chwili czekają ze złożeniem wniosku i zarejestrowaniem go w elektronicznym systemie. Zachęcamy jednak, by zrobić to już w najbliższych dniach. Mogą to zrobić i najmłodsi gdańszczanie, i ci starsi - każdy, niezależnie od wieku, kto mieszka w naszym mieście. Projekt nie musi dotyczyć jedynie nowej, bądź wymiany dotychczasowej, infrastruktury. W poprzednich edycjach wygrywały także tzw. miękkie projekty, a więc organizacja różnego rodzaju zajęć sportowych dla mieszkańców w różnym wieku, a także specjalistycznych kursów czy warsztatów. Może w waszej okolicy, wam i sąsiadom, brakuje np. zajęć integracyjnych, lub też przydałoby się specjalistyczne szkolenie poświęcone konkretnej tematyce, z którego mogłaby skorzystać większa grupa mieszkańców? Zastanówcie się, a następnie złóżcie wniosek.
Można to zrobić TUTAJ.
Ile pieniędzy na dzielnice, ile na projekty ogólnomiejskie?
Z ogólnej puli BO na projekty dzielnicowe przeznaczono na przyszły rok 16 624 463 złotych, w tym na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 złotych. Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 140 000 złotych.
Wartość jednego projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 2 mln zł, a zielonego projektu - 380 tys. złotych.
W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście, bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo.
Sprawdź, jaką pulę środków BO 2024 ma Twoja dzielnica
Koniec z papierowymi wnioskami
Aby ułatwić procedury, w edycji BO 2024 cały proces składania projektu odbywa się wyłącznie w systemie elektronicznym. Nie ma już konieczności dostarczenia wersji papierowej wniosku i papierowych załączników do urzędu. Co jednak równie ważne, do każdego zgłaszanego projektu należy dołączyć listę poparcia mieszkańców - zgłaszając projekt dzielnicowy wymagany jest przynajmniej 1 podpis poparcia od mieszkańca danej dzielnicy, przy projekcie ogólnomiejskim - potrzeba 30 podpisów mieszkańców Gdańska, którzy popierają projekt.
Rusza Budżet Obywatelski 2024. Do wydania ponad 20 mln złotych
Budżet Obywatelski zmienia gdańską przestrzeń
Za nami już 10 edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie trwają przygotowania 11. edycji. Dzięki BO w naszym mieście powstały m.in. atrakcyjne miejsca spędzania czasu wolnego, w tym boiska, siłownie plenerowe i place zabaw, ale też parki i zadbane skwery. Wyremontowano też sporo chodników, a także zrealizowano mnóstwo projektów społecznych, w tym treningi na świeżym powietrzu dla seniorów oraz mam z małymi dziećmi.
Harmonogram BO 2024
-
3 lutego - 3 marca 2023 r. - zgłaszanie projektów
-
3 lutego - 3 kwietnia 2023 r. - weryfikacja formalna i wstępna projektów
-
3 lutego - 30 czerwca 2023 r. - weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego
-
do 11 sierpnia 2023 r. - weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny
-
do 18 sierpnia 2023 r. - losowanie numerów projektów do głosowania
-
11 września - 25 września 2023 r. - głosowanie
-
do 29 września 2023 r. - ogłoszenie wyników głosowania