Budżet Obywatelski 2023. Mieszkańcy zgłosili 509 projektów do przyszłorocznej edycji!

O północy, z 20 na 21 kwietnia, minął termin zgłaszania projektów do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Gdańszczanie złożyli w systemie elektronicznym 509 projektów, w tym 377 - do tradycyjnego BO i 132 do Zielonego BO. Nie udało się pobić co prawda zeszłorocznego rekordu, kiedy to mieszkańcy zaproponowali ponad 700 różnych pomysłów, ale rekord pobito w tym roku prawdopodobnie ostatniego dnia. Tylko 20 kwietnia zgłoszono prawie 300 wniosków!
20.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1

AKTUALIZACJA, GODZ. 0.20

Przyjmowanie projektów do BO zakończone. Pamiętajcie, aby dostarczyć teraz do Urzędu Miejskiego papierową wersję zgłoszonych projektów. Macie na to 7 dni. Jeżeli ich nie dostarczycie, projekt, niestety, nie zostanie dopuszczony do głosowania.

 

AKTUALIZACJA, GODZ. 22.30

Liczba zgłoszonych projektów wynosi już 432. Zostało ostatnie 1,5 godziny na zgłoszenie projektu BO. 

 

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.30

Liczba zgłoszonych projektów wzrosła do 387. Pozostały nieco ponad 3 godziny na zgłoszenie projektu do BO 2023!

 

Wcześniej pisaliśmy:

Wydaje się, że jedną z cech mieszkańców Gdańska jest pozostawiane niektórych spraw na tzw. ostatni moment. Takie tendencje obserwowane są od kilku lat w przypadku Budżetu Obywatelskiego. Jeszcze we wtorkowy wieczór, 19 kwietnia, zgłoszonych projektów było nieco ponad 200. Dzisiaj, 20 kwietnia, do godz. 14, jest ich już 314. Mamy nadzieję, że to nie koniec, a liczba ta wzrośnie do końca dnia co najmniej dwukrotnie.

Co zgłaszają mieszkańcy? Jest dużo projektów zielonych, dotyczących zagospodarowania niewielkich lokalnych przestrzeni czy nasadzeń nowych drzew. Jest też sporo projektów dotyczących bezpieczeństwa, m.in. montażu monitoringu czy poprawy niektórych przejść dla pieszych. Nie brakuje też projektów, które są kontynuacjami zwycięskich projektów z poprzednich lat.

Wszystkie propozycje możecie znaleźć TUTAJ

 

W tegorocznej puli BO gdańszczanie mają do wykorzystania dokładnie 22 063 118‬ złotych. W tym na:

- projekty ogólnomiejskie - 4 250 700 zł

- projekty dzielnicowe - 17 812 418 zł

W tej puli mieści się także kwota Zielonego Budżetu Obywatelskiego, która wynosi 4 977 944 złote, z czego:

- projekty ogólnomiejskie ZBO - 1 259 100 zł

- projekty dzielnicowe ZBO - 3 718 844 zł

Budżet Obywatelski 2023. Brakuje ci pomysłów? Skorzystaj z "gotowców" opracowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska

Projekt można złożyć wyłącznie przez internet. Na stronie www.gdansk.pl lub www.gdansk.pl/budzet-obywatelski znajduje się charakterystyczny żółty baner, w który należy kliknąć. Tam zainteresowani znajdą niezbędne formularze i dodatkowe informacje.

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Wystarczy mieć ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze.

Aby poprawnie złożyć projekt, należy koniecznie wydrukować złożony wcześniej elektronicznie wniosek i dostarczyć go do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Można też skorzystać z profilu zaufanego i zrobić to przy pomocy platformy ePUAP. To bardzo istotne - w ciągu 7 dni należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego papierową wersję wniosku, w przeciwnym razie zostanie on uznany za niepełny i odrzucony przez urzędników.

 

To już ostatni moment na złożenie projektu do BO 2023!
To już ostatni moment na złożenie projektu do BO 2023!
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pomoc mieszkańcom

W przygotowaniu projektów cały czas pomagają, w razie potrzeby, urzędnicy. Pełna lista kontaktów dostępna jest na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Dostępne są tam też wszystkie informacje o tegorocznej edycji BO, czyli regulamin, kwoty dzielnic i wzory dokumentów. Można też sprawdzić, jakie projekty zgłaszali mieszkańcy w poprzednich edycjach i które z nich zostały już zrealizowane.

Budżet Obywatelski 2023. Jakie kwoty w gdańskich dzielnicach?

 

Harmonogram

  • 23 marca - 20 kwietnia 2022 r. - zgłaszanie projektów 

  • 23 marca - 18 maja 2022 r. - weryfikacja formalna i wstępna projektów 

  • 12 kwietnia - 31 lipca 2022 r. - weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego 

  • do 2 września 2022 r. - weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny 

  • do 9 września 2022 r. - losowanie numerów projektów do głosowania 

  • 26 września - 10 października 2022 r. - głosowanie 

  • do 14 października 2022 r. - ogłoszenie wyników głosowania.

 

Okrągła 10. edycja Budżetu Obywatelskiego

BO w Gdańsku został ogłoszony w 2013 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i radnych Gdańska. Dziewięć milionów złotych z miejskiego budżetu zostało wówczas przekazanych w ręce mieszkańców. Od tego czasu w naszym mieście odbyło się już osiem edycji BO - realizacja zwycięskich projektów dziewiątej edycji właśnie trwa.

Dzięki projektom Budżetu Obywatelskiego powstały nowe drogi, tereny sportowo-rekreacyjne i place zabaw. Zrealizowano też wiele projektów sportowych, kulturalnych i integracyjnych. Każdego roku, po zakończonym głosowaniu, Urząd Miejski przeprowadza konsultacje z mieszkańcami, prosząc ich o uwagi oraz propozycje, które - zdaniem gdańszczan - należy wprowadzać. I tak, w dwóch pierwszych edycjach: BO2014 i BO2015 podział środków wyznaczano na okręgi wyborcze, a od BO2016 wprowadzono podział środków dla dzielnic.

Do czasu BO2020 składać projekty i głosować mogli mieszkańcy od 16. roku życia, natomiast od BO2020 limit wieku został zniesiony. W BO2020 wprowadzono także możliwość zgłaszania projektów na terenach niegminnych. Zmniejszona została też liczba wymaganych podpisów poparcia projektu dzielnicowego z 15 na 1 - był to wymóg zawarty w ustawie o samorządzie gminnym. W BO2021 wprowadzono z kolei Zielony Budżet Obywatelski, a także zmieniono sposób wyliczenia kwot dla dzielnic, by zwiększyć pule dla najmniejszych dzielnic.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas