Biuro Rozwoju Gdańska od kilku lat opracowuje wytyczne urbanistyczne dla terenów miejskich wskazanych w projekcie Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Wyznaczono dotąd ponad 100 takich lokalizacji w różnych częściach naszego miasta.
Zazwyczaj nie są to miejsca zdegradowane czy zapomniane, ale często niezagospodarowane. Specjaliści BRG pochylili się bowiem nad takimi przestrzeniami, jak niezabudowane, ale zarośnięte samosiejkami tereny zielone, podeptane trawniki sąsiadujące z popularnymi ciągami dla pieszych, znajdującymi się często pomiędzy blokami mieszkalnymi. Niektóre opracowania dotyczą z kolei terenów nabrzeży rzecznych. W tych dokumentach wskazano konkretne pomysły na to, jak daną przestrzeń można zagospodarować zgodnie z lokalnym prawem, a więc obowiązującym dla danej przestrzeni Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
Każda przestrzeń jest w sposób szkicowy i syntetyczny zilustrowana, by dać wyobrażenie mieszkankom i mieszkańcom o tym, jak w przyszłości mogłaby wyglądać. W projektach położono nacisk na pieszą dostępność przestrzeni, poprawę poczucia bezpieczeństwa i stworzenie lub wzmocnienie miejsc integrujących lokalną społeczność.
Opracowania te służyć mają przede wszystkim mieszkańcom, Radom Dzielnic, lokalnym liderom i społecznikom, dla których spójne wytyczne mogą być pomocne przy składaniu np. wniosków do Budżetu Obywatelskiego, bądź przy realizacji projektów w ramach środków własnych Rad Dzielnic.
Zachęcamy do skorzystania z gotowych podpowiedzi BRG - na ich podstawie można zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego.
Opracowane Gdańskie Przestrzenie Lokalne znajdziecie TUTAJ
W tegorocznej puli BO gdańszczanie mają do wykorzystania dokładnie 22 063 118 złotych. W tym na:
- projekty ogólnomiejskie - 4 250 700 zł
- projekty dzielnicowe - 17 812 418 zł
W tej puli mieści się także kwota Zielonego Budżetu Obywatelskiego, która wynosi 4 977 944 złote, z czego:
- projekty ogólnomiejskie ZBO - 1 259 100 zł
- projekty dzielnicowe ZBO - 3 718 844 zł
Projekt można złożyć wyłącznie przez internet. Na stronie www.gdansk.pl lub www.gdansk.pl/budzet-obywatelski znajduje się charakterystyczny żółty baner, w który należy kliknąć. Tam zainteresowani znajdą niezbędne formularze i dodatkowe informacje.
W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Wystarczy mieć ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze.
Aby poprawnie złożyć projekt, należy koniecznie wydrukować złożony wcześniej elektronicznie wniosek i dostarczyć go do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Można też skorzystać z profilu zaufanego i zrobić to przy pomocy platformy ePUAP.
Harmonogram BO 2023
-
23 marca - 20 kwietnia 2022 r. - zgłaszanie projektów
-
23 marca - 18 maja 2022 r. - weryfikacja formalna i wstępna projektów
-
12 kwietnia - 31 lipca 2022 r. - weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego
-
do 2 września 2022 r. - weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny
-
do 9 września 2022 r. - losowanie numerów projektów do głosowania
-
26 września - 10 października 2022 r. - głosowanie
-
do 14 października 2022 r. - ogłoszenie wyników głosowania