Nagrody i dla mieszkańców i dla zwycięskiej dzielnicy
Mieszkańcy będą mogli wygrać charakterystyczną torbę BO wypełnioną różnymi gadżetami. Co trzeba zrobić? Wystarczy... wziąć udział w głosowaniu na projekty BO 2022. Wygrywać będzie co setna osoba. Co istotne, w tym przypadku nie będzie żadnego losowania czy innej formy wyboru zwycięzców. Wygrywać będą te osoby, których dane zapiszą się w urzędowym systemie do głosowania BO, na pozycji 100, 200, 300, i tak dalej. Liczenie rozpoczęło się dzisiaj, o godz. 00:01, a zakończy na 10 - tysięcznej osobie głosującej. Przygotowano bowiem 100 toreb z nagrodami.
Miasto poinformuje zwycięzców o wygranej mailowo lub telefonicznie.
Rywalizować będą też między sobą wszystkie gdańskie dzielnice. Ta, która po zakończeniu głosowania odnotuje najwyższą frekwencję głosujących mieszkańców, wygra łąkę kwietną. Zostanie ona zrealizowana w przyszłym roku.
Co bardzo ważne - chcąc oddać głos na wybrane projekty BO należy zaznaczyć dzielnicę, w której się mieszka - ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji głosujących w danej dzielnicy. Nie oznacza to jednak, że głosować można tylko na projekty w dzielnicy, w której się mieszka. Wręcz przeciwnie - swój głos można oddać na projekty BO zgłoszone w różnych dzielnicach. W tym przypadku jest pełna dowolność.
Zatem - gdańszczanie, głosujcie. Możecie to zrobić np. klikając
Zagłosować można też po kliknięciu w charakterystyczny żółty prostokąt umieszczony w górnym prawym rogu na głównej stronie miejskiego portalu www.gdansk.pl.
Głosowanie na projekty BO 2022 potrwa do 18 października. Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do 25 października br.
Pula przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego wynosi dokładnie 20 830 669 zł. Mieszkańcy Gdańska mogą głosować na 387 projektów:
-
116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego (w tym 97 dzielnicowych i 19 ogólnomiejskich)
-
271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie)
W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.
Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. W tym roku każdy, kto posiada Kartę Mieszkańca, może wziąć udział w głosowaniu również za pomocą aplikacji mobilnej „Jestem z Gdańska”.
W tym roku zmienione zostały minimalne progi poparcia dla realizacji projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich. W trakcie konsultacji społecznych nad BO, wielu mieszkańców zwracało uwagę, że dotychczasowy minimalny próg 100 punktów był zbyt niski. Zatem do realizacji projektów dzielnicowych Budżetu Obywatelskiego konieczne będzie przekroczenie minimalnego progu poparcia wynoszącego co najmniej 200 punktów, natomiast do realizacji projektów ogólnomiejskich - 400 punktów.
Wybrane w głosowaniu projekty zostaną przekazane do realizacji na lata 2022/2023, a jeszcze w październiku br. rozpocznie się ewaluacja BO i przygotowania do kolejnej, dziesiątej edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego.