• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2020 - zmiany i nowości. Jak przebiega realizacja projektów z 2018 roku

Budżet Obywatelski 2020 - zmiany i nowości. Jak przebiega realizacja projektów z 2018 roku

Od 20 marca gdańszczanie i gdańszczanki będą mogli zgłaszać swoje propozycje i konkretne projekty w ramach siódmej już edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do "zagospodarowania" przez mieszkańców będzie ponad 18,5 mln złotych! W wielu dzielnicach trwają prace przy projektach z 2018 roku.
13.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Za tydzień rozpoczynamy przygotowania do Budżetu Obywatelskiego 2020!
Za tydzień rozpoczynamy przygotowania do Budżetu Obywatelskiego 2020!
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W tym roku zmieniły się niektóre zasady BO. Do tej pory złożyć projekt i głosować mogli mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat. Według nowych zapisów, każda osoba mieszkająca w Gdańsku może wziąć udział w budżecie obywatelskim (brak wymogu zameldowania został zniesiony już dwa lata temu).

Kolejne nowości to: możliwość zgłaszania projektów związanych z rekreacją czy sportem na terenach nie będących własnością miasta (np. na terenach spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej), ograniczenie liczby podpisów poparcia pod propozycją projektu do jednego (zmiana ta wynika z nowych zapisów w ustawie o samorządzie gminnym) - wcześniej trzeba było zebrać minimum 15 podpisów, a także co najmniej 200 punktów poparcia dla projektu ogólnomiejskiego w głosowaniu jako warunek przy wyborze projektów do realizacji.

W tym roku, po raz pierwszy, propozycje do BO będą zgłaszać mieszkańcy aż 35 dzielnic. W poprzedniej kadencji Rada Miasta Gdańska wyodrębniła bowiem z dzielnicy Chełm nową jednostkę miejską: Orunię Górną - Gdańsk Południe.


BO 2020 przed nami, a jak przebiega realizacja projektów, które zwyciężyły w Budżecie Obywatelskim 2018?

W BO 2018 znalazło się 98 projektów dzielnicowych i pięć projektów ogólnomiejskich. W piątej edycji tego budżetu gdańszczanie mieli do rozdysponowania 14 mln złotych: 11,2 mln złotych na projekty dzielnicowe oraz 2,8 mln złotych na projekty ogólnomiejskie. Co należy zaznaczyć, projekty zgłoszone w edycji 2018 powinny zostać zrealizowane, zgodnie z przyjętymi zasadami, w ciągu dwóch lat. Część z nich już jest gotowa, natomiast pozostałe powinny powstać w tym roku. Warto też pamiętać o tym, że miasto od kilku lat boryka się z problemem znalezienia wykonawców chętnych do realizacji niektórych projektów. Przekłada się to, niestety, w niektórych przypadkach na duże przesunięcia w terminie realizacji danego projektu.

Budżet Obywatelski 2018. Sprawdź, które projekty wygrały w głosowaniu!


Co udało się dotąd wykonać?

Jeżeli chodzi o zakres prac Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, nadzorującej inwestycje realizowane w naszym mieście, to w ostatnich tygodniach zakończono budowę placu do gry w bule, tzw. boulodromu na Siedlcach. Powstał on na terenie miejskiego parku, u zbiegu ulic: Zakopiańskiej i Bema.

Zakończono też modernizację placu zabaw na Oruni przy ul. Głuchej, w ramach której dzieci mogą cieszyć się zabawą na nowych urządzeniach. Pojawiła się tu też siłownia zewnętrzna i nowe ławki.

W Nowym Porcie, przy wybranych budynkach przy ul. Wyzwolenia powstały nowe ciągi pieszo-rowerowe, a także miejsca postojowe wykonane z płyt ażurowych. Wiosną, kiedy zrobi się cieplej, pojawią się tam także nowe nasadzenia - także w ramach ubiegłorocznego projektu BO.

W Osowej zamontowano już nowe oświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Nowy Świat, w pobliżu przedszkola i szkoły podstawowej.

Z kolei w Rudnikach zrealizowano kolejny etap układania płyt typu jomb na ul. Kutnowskiej i Łęczyckiej. W ramach projektu powstały też zjazdy do poszczególnych posesji, a na ulicy pojawiły się też tzw. spowalniacze.

W realizacji jest obecnie 13 projektów. W niektórych przypadkach rozpoczęto pierwsze prace, w innych podpisano umowy z wykonawcą, ale na realizację projektu trzeba poczekać do momentu, kiedy pozwolą na to odpowiednie warunki atmosferyczne. To m.in. montaż lamp parkowych typu LED na placu zabaw przy ul. Jacka Soplicy na Wzgórzu Mickiewicza. Na Suchaninie powstaje właśnie siłownia do treningu ulicznego i kalisteniki - u zbiegu ulic Kamieńskiego i Paganiniego. W ramach inwestycji pojawi się tu siłownia typu street workout, a także mała architektura, w tym ławki i kosze na odpadki. Przy okazji położone zostaną też nowe trawniki i nasadzone krzewy.

 

Tak wygląda linearium przy ul. Wyrobka
Tak wygląda linearium przy ul. Wyrobka
mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W pięciu gdańskich dzielnicach, w ramach zwycięskiego projektu ogólnomiejskiego, powstanie wkrótce pięć lineariów, czyli piramid linowych: na Przymorzu - w Parku im. Ronalda Reagana (u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Dąbrowszczaków), na Zaspie - na terenie Parku im. Jana Pawła II (między al. Rzeczypospolitej i al. Jana Pawła II),  w Pieckach-Migowie - na terenie rekreacyjnym przy ul. Wyrobka, w Osowej - na terenie rekreacyjnym przy ul. Bliźniąt, a także w Kokoszkach - na terenie powstającego parku w Kiełpinie Górnym (przy ul. Goplańskiej).

We Wrzeszczu Górnym, na terenie czterech tutejszych podstawówek, powstaną parki naukowo-muzyczne. I tak, wolnostojące urządzenia edukacyjne, w tym: elementy optyczne, sensoryczne, muzyczne oraz naukowe, a także nowoczesny ogródek meteorologiczny z:urządzeniami analogowymi oraz automatycznymi umożliwiającymi odczyt pomiarów meteorologicznych, do tego edukacyjna turbina wiatrowa, panel słoneczny oraz czujnik zapylenia pyłem, pojawią się w najbliższych miesiącach przy:Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Czarneckiego 2, Szkole Podstawowej nr 45 przy ul. Matki Polki 3A, Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Srebrniki 10 oraz przy Szkole Podstawowej nr 39 przy ul. Obywatelskiej 1.

Z kolei w Brętowie, na osiedlu Niedźwiednik, rozpoczęto modernizację chodników o długości ponad 800 metrów, m.in. przy ul. Niedźwiednik i ul. Góralskiej.

Na stronie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska można na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie jest dany projekt z BO. 

Wymienione powyżej przykłady inwestycji to tzw. projekty twarde. W ramach BO zrealizowano też kilkadziesiąt tzw. projektów miękkich. Były to m.in. ćwiczenia grupowe na świeżym powietrzu dedykowane np. mamom z małymi dziećmi, były to także zorganizowane gry terenowe, warsztaty dla mieszkańców w różnym wieku i wiele innych.


Harmonogram przygotowań Budżetu Obywatelskiego 2020:

  • 20 marca – 16 kwietnia 2019 r. – zgłaszanie projektów
  • 17 kwietnia – 31 lipca 2019 r. – weryfikacja projektów
  • do 20 sierpnia 2019 r. - losowanie numerów projektów do głosowania
  • 9-23 września 2019 r. – głosowanie
  • do 30 września 2019 r. – ogłoszenie wyników głosowania

 

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane