• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie złożyli aż 458 projektów - JEST REKORD

Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie złożyli aż 458 projektów - JEST REKORD

Do przyszłorocznej edycji BO zgłoszono aż 458 projektów. 30 marca, dokładnie o godz. 23.59 wyłączony został elektroniczny system, poprzez który można było złożyć wniosek do BO 2019. W najbliższych miesiącach będą one sprawdzane przez pracowników gdańskiego magistratu pod kątem formalno - prawnym. Pomiędzy 10 a 24 września zaplanowano z kolei głosowanie mieszkańców na wybrane projekty.
31.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Etap składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2019 zakończony!

Wydawało się, że trudno będzie pobić ubiegłoroczny rekord, który wynosił 445 złożonych wniosków. Gdańszczanie udowadniają jednak, że wciąż mają mnóstwo pomysłów na wydatkowanie publicznych środków.

Co warto zaznaczyć, to ile faktycznie wniosków do BO 2019 wpłynęło i zostało formalnie zarejestrowanych okaże się dopiero za kilka dni. Niewykluczone, że ta liczba nieco się zmniejszy. Tak zdarzało się w poprzednich latach, a to dlatego, że nie wystarczy zapisać wniosku jedynie w systemie elektronicznym. Taki dokument trzeba też złożyć w gdańskim magistracie w wersji papierowej, do tego z co najmniej 15 podpisami poparcia mieszkańców.

- Nie każdy donosi wersję papierową - wówczas nie możemy zgłosić takiego wniosku do dalszej procedury. W poprzednich edycjach zdarzało się także, że osoby rozpoczęły elektroniczną rejestrację wniosku, ale z różnych powodów jej nie kończyły. Po czym ponownie rejestrowały ten sam wniosek. Tym samym te dublowały się i rosła ogólna liczba złożonych wniosków – tłumaczy Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.

Do 30 marca, do północy, można też było przesyłać papierowe wnioski drogą pocztową. Liczy się bowiem data stempla pocztowego. Dlatego urzędnicy muszą poczekać jeszcze kilka dni, a ostateczna liczba złożonych projektów do BO będzie znana w pierwszym tygodniu kwietnia.

Kolejnym rekordem jest liczba złożonych projektów ogólnomiejskich – jest ich aż 76! Dla porównania, przed rokiem zgłoszono 55 ogólnomiejskich pomysłów.

Sylwia Betlej z gdańskiego magistratu nadzoruje przebieg przygotowań do kolejnej edycji BO

Co w tym roku proponują gdańszczanie? Na przykład: budowę zamykanych wiat rowerowych na przystankach SKM. Na Oruni zgłoszono projekt powrotu... tramwaju do dzielnicy. Nie chodzi jednak o budowę kolejnego torowiska, a o ustawienie przy ul. Gościnnej – w śladzie dawnych torów tramwajowych wagonu Konstal N, na wzór Dolnego Miasta. Zgłoszono też realizacje programu "popularyzacji przepisów i zachowań" dotyczących bezpiecznego użytkowania coraz popularniejszych i powszechniejszych dronów. Jest też pomysł na "zazielenienie" Targu Węglowego m.in. poprzez łąki kwietne oraz drzewa zasadzone w donicach, a także utworzenie "zielonych" przystanków komunikacji miejskiej w centrum – poprzez obsadzenie ich roślinami pnącymi. Złożono też projekt dotyczący stworzenia systemu czujników jakości powietrza w każdej dzielnicy.

Są też wnioski dotyczące budowy boisk sportowych, sterylizacji i opieki nad kotami czy montażu kolejnych defibrylatorów w przestrzeni miejskiej.

Wszystkie zgłoszone projekty znajdziecie Państwo tutaj

W tym roku mieszkańcy Gdańska mają do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczono na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych na projekty ogólnomiejskie. To, jaką dokładnie kwotę można wydać w danej dzielnicy, można sprawdzić tutaj.

Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w latach 2019-2020.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zrealizowano dotąd 185 projektów, na które wydano w sumie 37 299,659 złotych! Ich efekty widać "na mieście". To m.in. siłownie na świeżym powietrzu, a także wiele zadbanych zielonych skwerów czy wyremontowanych chodników.

W BO 2018 zwyciężyło aż 106 projektów. Ich realizacja przewidziana jest na dwa lata, a więc 2018-2019.

Każdego roku do regulaminu BO wprowadzane są pewne zmiany, by był on jeszcze atrakcyjniejszy dla mieszkańców i sprawiedliwy. W tym roku zdecydowano o wprowadzeniu ograniczenia maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego – do 2 milionów złotych, co ma umożliwić realizację większej liczby projektów. Drugą, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które cieszą się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. W Gdańsku pojawiały się bowiem głosy, że niesłusznie za "zwycięskie" uznawano projekty, które otrzymywały kilkadziesiąt głosów (podczas gdy inne czasem kilkaset), ale były realizowane, ponieważ mieściły się w puli środków przeznaczonej na daną dzielnicę. Takie rozwiązanie dopuszczały dotyczasowe zapisy w regulaminie BO.

Trzecią zmianą jest przesuwanie niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję budżetu obywatelskiego, a więc jeśli w danej dzielnicy niewykorzystanych zostanie np. 10 - 20 tys. złotych to będą one mogły być wydane w tej dzielnicy w ramach kolejnej edycji BO. Dotychczas niewykorzystane środki trafiały do puli projektów ogólnomiejskich.


TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta